انتقال آب از دریای عمان طرح تأمین آب پایدار

طرح تأمین آب پایدار درسیستان وبلوچستان از اقدامات مهم رئیس جمهورشهید برای این منطقه بود.
کد خبر: ۱۴۵۸۴۸۲

به گزارش جام جم آنلاین،استاندارسیستان وبلوچستان گفت: انتقال آب از دریای عمان، این اقدام منجر به حفظ و صیانت از آب‌های زیرزمینی، کمک به توسعه و عمران سواحل مَکُران به‌عنوان گنج پنهان (به تعبیر مقام معظم رهبری) و ارتقای پیشرفت اقتصادی این منطقه راهبُردی خواهد شد.
کرمی با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح ملی از سال ۱۴۰۰ آغاز شده، افزود: ساخت سامانه آبگیر، تأسیسات شیرین‌سازی و نمک‌زدایی و سامانه انتقال آب شامل اجرای خطوط انتقال آب و ایستگاه‌های پمپاژ از جمله اجزای این طرح است که با اعتباری بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان با پیشرفت خوبی در حال اجرا است.

استاندار سیستان و بلوچستان در تشریح آخرین وضعیت اجرایی طرح، ادامه داد: در فاز اجرای سامانه انتقال آب، عملیات نقشه‌برداری و تملک اراضی به اتمام رسیده و عملیات لوله‌گذاری بیش از ۴۸۰ کیلومتر از خط انتقال به پیمانکاران واگذار شده و برای اجرای ۲۲۶ کیلومتر از مسیر باقیمانده، پیمانکار انتخاب شده است.
به گفته وی، هدف‌گذاری برای پیشبرد عملیات اجرایی این طرح در ۲ جبهه کاری انجام شد و باتوجه‌به گستردگی این پروژه ملی، مشاوران و پیمانکاران متعددی عهده‌دار عملیات اجرای این طرح هستند که این امر سبب ایجاد اشتغال برای یک‌هزار و ۷۳۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان نیز گفت: کل میزان تخصیص آب از خط انتقال آب دریای عمان برای سیستان و بلوچستان ۱۱۶ میلیون مترمکعب است.

قاسمی افزود: ابرپروژه انتقال آب از دریای عمان، به‌منظور پایداری آب شرب سیستان و بلوچستان و رفع کمبود آبی نقاط مختلف استان در دولت سیزدهم موردتوجه ویژه قرار دارد که با ساخت آبگیر و اجرای خطوط انتقال در نقاط مختلف روند اجرایی مطلوبی را پیش می‌برد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها