jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۴۵۸۱   ۰۸ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۴:۳۹

به گفته پژوهشگران ، زایمان به شیوه سزارین ممکن است باعث شود زن در دفعات بعدی ، سخت تر آبستن شود.

براساس یک پژوهش گسترده که چند هزار زن در آن شرکت داشتند، اگر زنی به شیوه سزارین زایمان کرده باشد، احتمال این که مجبور شود برای بارداری مجدد بیش از یک سال صبر کند، بیش از سایرین است . شمار بی سابقه ای از زنان بریتانیایی ، زایمان به شیوه جراحی سزارین را بر زایمان طبیعی ترجیح می دهند و همچنین سزارین های اضطراری نیز عمومیت بیشتری یافته است . در ضمن هیچ شاهدی وجود ندارد که نشان دهد افزایش میزان سزارین ، فرآیند تولد را برای مادر یا نوزاد ایمن تر کرده باشد.
انتظار طولانی تر
محققان دانشگاه بریستول در بریتانیا دریافتند که در میان زنانی که قبلا عمل سزارین نداشته اند، 7درصد مجبور شدند بیش از یک سال برای بارداری مجدد انتظار بکشند. با این حال ، در میان زنانی که قبلا عمل سزارین داشته اند، 12درصد مدت زمان مشابهی را برای حاملگی مجدد انتظار کشیدند. البته هیچ نشانه ای دال بر افزایش احتمال عدم بارداری درباره کسانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند، وجود نداشت . با این حال ، مدت زمان موردنیاز برای حامله شدن ، معیار حساسی است که باید تاثیر خفیف آن را بر بارداری در نظر داشت.
نیاز به تحقیقات بیشتر
این که سزارین چگونه بر مدت زمان بارداری مجدد تاثیر می گذارد، معلوم نیست ، اما گروه محققان اشاره کرده است که ممکن است در این پژوهش تاثیر واقعی سزارین بر حاملگی های بعدی دست کم گرفته شده باشد. دکتر «دیر دره مورفی » که این پروژه را سرپرستی کرده است ، گفت : ما تنها افرادی را مورد مطالعه قرار دادیم که نهایتا آبستن شدند و دیدیم که توانایی آنها در حاملگی مجدد به تاخیر می افتد. به این ترتیب ممکن است ابعاد واقعی ارتباط سزارین و حاملگی دست کم گرفته شده باشد. امکان دارد که برخی از زنان به خاطر شوک عمل سزارین ، از بارداری مجدد امتناع کنند یا در حاملگی مجدد ناکام بمانند. او خواستار پژوهش های بیشتر در این زمینه شد و گفت که زنان حق دارند پیش از انجام عمل سزارین ، از پیامدهای کامل آن آگاه شوند. پروفسور جیمز واکر از کالج سلطنتی بارداری و زایمان گفت : این نخستین مطالعه ای نیست که نشان می دهد جراحی سزارین می تواند بر توانایی زنان در حاملگی تاثیر بگذارد. متخصصان پزشکی و زنان ، ابعاد پیامدهای درازمدت سزارین را تشخیص نمی دهند. زمانی که پزشکان و مادران خطرات سزارین را ارزیابی می کنند، عموما تنها به خطرات فوری آن می اندیشند و تاثیری را که می تواند 5سال بعد داشته باشد، نادیده می گیرند. این مطالعه بخشی از پروژه «کودکان دهه ¹0بود که از اوایل دهه 1990، تغییرات و تحولات 14هزار خانواده را بررسی می کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو