jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۴۵۷۸   ۰۸ مهر ۱۳۸۱  |  ۱۴:۳۷

دکتر حسین دواچی ، متخصص کودکان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت : قولنج یا کولپک در واقع درد ناگهانی شکم است و در نوزادان ، بویژه در سنین کمتر از 3ماهگی بروز می کند.

او افزود: کودکانی که دچار قولنج می شوند، به طور ناگهانی فریاد می کشند و پاها را به سمت شکم جمع می کنند. انتهای پای آنها کاملا سرد می شود و چهره آنان و اطراف لبشان سفید می شود. وی افزود: به دنبال درد شکم ناشی از قولنج ، کودک کاملا بی رمق می شود و مدام گریه می کند. دکتر دواچی با بیان اینکه این عارضه گاهی با انسداد روده یا ورم صفاق اشتباه می شود، تاکید کرد: علت اصلی بروز قولنج ، نامعلوم است ؛ اما برخی از پزشکان معتقدند تشنج در خانواده کودک ، یکی از عوامل قولنج در کودکان است ؛ به طوری که در بیشتر موارد، قولنج در هنگام شب عارض می شود. این متخصص با اشاره به تغذیه مادر و نقش آن در ایجاد قولنج در کودکان اظهار کرد: تغذیه مادر در ایجاد قولنج کودکان موثر است و در صورتی که مادران شیرده ، مواد قندی یا پیاز و حبوبات مصرف کنند، به علت اینکه این مواد ایجاد گاز می کند، موجب قولنج معده کودک شیرخوار نیز می شود. به گفته وی ، قولنج درمان قطعی ندارد؛ اما اگر کودک روی شکم خوابانده شود یا کیسه آب گرم بر شکم کودک قرار داده شود، در کاهش درد موثر است . وی تاکید کرد: تغذیه با شیر مادر، بهترین تغذیه برای کودک است و شیر خشک نیز به علت داشتن پروتئین ها و چربی های زیاد، در بروز قولنج کودک موثر است . دکتر دواچی در پایان خاطرنشان کرد: مادران باید از خوراندن آب قند و موادی نظیر ترنجبین به کودکان بپرهیزند؛ زیرا مصرف آب قند موجب چاقی زیاد کودکان می شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو