مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد از تشکیل ۲۶ هزار و ۳۲۰ پرونده در پزشکی قانونی استان در سال ۱۴۰۲ خبر داد.
کد خبر: ۱۴۵۵۹۶۸
به گزارش جام جم آنلاین،کامروز امینی با بیان اینکه در پزشکی قانونی در چهار حوزه معاینات بالینی، اجساد و آزمایشگاه و کمیسیون فعالیت می‌کنیم که منجر به مراجعات متعدد مردمی می‌شود، گفت: در معاینات بالینی و سرپایی در حوزه مصدومان اهم از تصادفات، نزاع و حوادث کار در معاینات اختصاصی خانم‌ها و آقایان در مجموع پارسال تعداد ۲۶ هزار ۳۲۰ پرونده در استان تشکیل شد.
مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته و در پنج سال اخیر در این حوزه نسبت به جمعیت رتبه اول کشور را داشته‌ایم که در سال ۱۴۰۲ هم همین رتبه را کسب کردیم، افزود: تعداد ۱۷ هزار ۷۲۹ پرونده متعلق به آقایان بقیه پرونده‌ها مربوط به خانم‌ها بود.
امینی گفت: در معاینات اجساد تعداد ۷۱۲ پرونده جسد در سال ۱۴۰۲ به پزشکی قانونی استان آمده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۱ به میزان دو درصد افزایش داشته‌است.
وی معاینه اجساد و مرگ‌های غیرطبیعی را یک شاخص مهم دانست و گفت: خودکشی و دیگر کشی جز این آمار به حساب می‌آید که در سال ۱۴۰۲ به میزان ۵۲۱ پرونده مرگ غیرطبیعی از انواع مختلف داشتیم و نسبت به سال ۱۴۰۱ تقریباً برابر بود.
مدیرکل پزشکی قانونی افزود: در کمیسیون‌ها پرونده‌های مشکل‌دار مورد بررسی قرار می‌گیرند که ۳۶۶ پرونده در سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفت و افزایش قابل توجهی نسبت به سال ۱۴۰۱ با ۲۹۰ پرونده داشته است.
تشکیل بیش از ۲۶هزار پرونده در پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد
وی تصریح کرد: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۰۵ پرونده قصور پزشکی تشکیل شده بود که ۷۱ پرونده بیشتر از سال ۱۴۰۱ بوده و این رشد ۱۰۰ درصدی پرونده‌های قصور پزشکی را نشان می‌دهد و نشان دهنده نارضایتی مراجعه کنندگان بیش از گذشته بود.
امینی خاطرنشان کرد: پرونده‌های قصور دو برابر شده‌است و زنگ خطر به شمار می‌رود و علوم پزشکی باید به این مسئله ورود پیدا کند البته ۷۵ مورد تبرئه داشته‌ایم.
وی گفت: رشته‌هایی مانند گوش، حلق، بینی و زیبایی با ۲۱ مورد در صدر شکایات بوده و زنان و زایمان هم با ۱۷ درصد در رتبه دوم و دندانپزشکی با ۱۰ درصد در رتبه بعدی قرار دارد و بیشتر از همه رشته‌ها طرح شکایت از آنها کرده‌اند.
مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد به موضوع نزاع، اشاره کرد و افزود: در سال گذشته پنج‌هزار و ۸۱۹ پرونده تشکیل شد و افزایش ۱۰.۴ درصدی را نسبت به سال قبل آن نشان می‌دهد از این تعداد چهارهزار و ۵۲۷ پرونده مربوط به آقایان و یک هزار ۲۹۲ مورد مربوط به خانم‌ها بود.
وی تصریح کرد: در سال گذشته پنج‌هزار و ۹۱۸ نفر به عنوان مصدوم ناشی از تصادفات به پزشکی قانونی مراجعه کردند که ۴۸۳ نفر آنها آقا و یک‌هزار و ۸۳۵ نفر آنها خانم و ۲۰ و هفت دهم درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۱ داشته است.
امینی خاطرنشان کرد: در حوادث کار تعداد ۳۴۷ مصدومیت ناشی از حوادث کار داشته‌ایم که ۳۲۹ مورد آن آقای آقایان بوده و ۸.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه بر روی قانون جوانی جمعیت تاکید زیادی می‌شود و مجوزات سقط جنین موضوعی حساس است، گفت: تمرکز روی این موضوع است که بدون دلیل مجوزی صادر نشود.
مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد، مجوز‌ها را مربوط به دو مورد جنینی و مادری دانست و گفت: مردم بدانند که در صورتی جنین مشکل داشته باشد تا قبل از چهار ماهگی باید مراجعه کرده و مجوز صادر شود و بعد از چهار ماهگی دیگر نمی‌توان فرزند را به علت معلولیت سقط کرد.
وی در خصوص افزایش یا کاهش سقط جنین قانونی در استان، افزود: در سال گذشته ۱۱۸ مورد مجوز صادر شد که در سال ۱۴۰۱ به میزان ۸۷ مورد بوده و سیر صعودی داشته است.
امینی در خصوص فوت‌های ناشی از تصادفات در سال ۱۴۰۲، گفت: در این سال به میزان ۲۲۱ مورد فوت ناشی از سوانح رانندگی داشتیم که ۱۶۶ مورد آقایان و ۵۵ مورد خانم‌ها بودند و نسبت به سال قبل آن ۱۱.۲ درصد کاهش را شاهد هستیم.
مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد همچنین به گاز گرفتگی در سال گذشته اشاره کرد که ۱۲ مورد بوده و نسبت به سال ۱۴۰۱ به میزان ۴ برابر افزایش داشته چرا که در سال ۱۴۰۱ تنها سه نفر بر اثر گاز گرفتگی در استان جان خود را از دست دادند.
وی به تشریح آمار پزشکی قانونی مربوط به تعداد فوتی‌های غرق شدگی، پرداخت و گفت: در سال ۱۴۰۲، شش مورد ثبت شده و نسبت به سال قبل آن کاهش داشته است.
امینی به حوادث ناشی از کار در استان اشاره کرد و افزود: به میزان سه مورد فوتی در سال ۱۴۰۲ بوده و تغییری نسبت به سال قبل آن نداشته است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها