در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی در سال 1403 عنوان شد؛

توجه به سند مهندسی فرهنگی، مسئله محوری و تفکر قرارگاهی جدی گرفته شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور ضمن قدردانی از نگاه و رویه وحدت‌آفرین در استان گلستان؛، گفت: در شورای فرهنگ عمومی و دستگاه‌های مرتبط، توجه به سند مهندسی فرهنگی، مسئله محوری و تفکر قرارگاهی جدی گرفته شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور ضمن قدردانی از نگاه و رویه وحدت‌آفرین در استان گلستان؛، گفت: در شورای فرهنگ عمومی و دستگاه‌های مرتبط، توجه به سند مهندسی فرهنگی، مسئله محوری و تفکر قرارگاهی جدی گرفته شود.
کد خبر: ۱۴۵۴۳۹۸
نویسنده شبیر دائمی

به گزارش جام جم آنلاین از گرگان صبح یکشنبه و با حضور آیت‌الله نورمفیدی نماینده ولی‌فقیه و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان گلستان، علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان و نایب‌رئیس شورا، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسرو پناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور و دیگر اعضا، صد و یازدهمین جلسه پیاپی و اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در سال جاری در بیت الزهرا(س) تشکیل شد.

در ابتدای جلسه الهام متین، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و دبیر شورا،گفت: در سال گذشته 6 جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گلستان همراه با 24 مصوبه برگزار شد.

وی سپس به برخی از اقدامات شاخص شورای فرهنگی عمومی اشاره کرد و افزود: رونمایی از نقشه بُرش مهندسی فرهنگی استان ذیل نقشه مهندسی فرهنگی کشور و نیز تدوین 6 کلان طرح در قالب قرارگاه شهیدآوینی ازجمله اقدامات قابل‌توجه برای استان است.

قرارگاه امام حسن عسگری(ع)

در ادامه جلسه فرهاد سمیعی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان در خصوص اجرای طرح عفاف و حجاب در استان گزارشی ارائه کرد و گفت: پیش از اغتشاشات در خود استان گلستان در حوزه عفاف و حجاب قرارگاه امام حسن عسگری(ع) شکل گرفت و با توجه به شرایط و اولویت‌ها اقدامات مؤثری را رقم زد.

سپس علی‌محمد زنگانه استاندار گلستان، با اشاره به اینکه مسئله محوری و توجه قرار دادن به مسائل استان ضرورت دارد که بیشتر محور شورای فرهنگ عمومی استان قرار بگیرد، گفت: در همین راستا اقدامات عملیاتی انجام‌شده است.

وی سپس با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قرارگاه امام حسن عسگری(ع) و طرح نور و قدردانی از مسئولان، گفت: باید اقدامات ایجابی به اقدامات سلبی در حوزه عفاف و حجاب بچربد و باید به‌دوراز افراط‌وتفریط و با یک عقلانیت در این حوزه عمل کنیم.

استاندار گلستان سپس ضمن برشمردن برخی از اولویت های استان و ضرورت توجه همگانی به شورای فرهنگ عمومی، درباره اقدامات عملیاتی قرارگاه امام حسن عسگری(ع) مواردی را مطرح کرد.

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یک منشور راهبردی است

در بخش دیگری از جلسه غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه هنوز اثربخشی و تاثیرگذاری شورای فرهنگ عمومی برای جامعه ملموس نیست، گفت: علی رغم جایگاه و قدرت تاثیرگذاری این شورا، هنوز به طور شایسته تاثیرگذاری اش در جامعه ملموس نیست.

وی سپس با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یک منشور راهبردی است، افزود: پیشنهاد می کنم هر یک از محورهای این بیانیه در هر یک از استان های کشور مورد توجه قرار بگیرد و با بهره مندی از ظرفیت شورا و نخبگان، راهکارهای ارتقاء و اجرا و نهادینه شدنش در جامعه تدوین شود و در قالب یک بسته پیشنهادی به بالادستی ها تقدیم و پس از ارزیابی های نهایی عملیاتی شود.

صرفا مطالبه گر نباشید و وارد میدان شوید

در بخش دیگری از جلسه حیدرآسیابی رییس کل دادگستری گلستان نیز با اشاره به اینکه طبق قانون وظیفه هر یک از دستگاه ها و نهادها در مقوله عفاف وحجاب مشخص است، گفت: صرفا مطالبه گر نباشید و وارد میدان شوید.

وی سپس درباره وضعیت عفاف و حجاب در جامعه و افکار عمومی،گفت: برای تحقق مطلوب این مسئله نیازمند توجه همگان هستیم و در این مدت نیروی انتظامی و دادگستری و ... در میدان بوده اند.

همچنین در ادامه جلسه، دیگر مسئولان استان از جمله دستیار مردمی سازی استاندار گلستان، نماینده نیروی انتظامی، مدیران کل بنیادشهید و امور ایثارگران، آموزش وپرورش، دبیر امر به معروف و نهی از منکر و ... در خصوص مسائلی چون ضرورت گفتمان و فرهنگ سازی شعار سال در جامعه، اجرای طرح نور و نتایجش، ضرورت حضور نمایندگان اقشار، طرح های تربینی و ترویجی در مدارس، حضور نیروهای مردمی آمر به معروف در مسئله حجاب مواردی را مطرح کردند.

شورا باید مسئله محور باشد

آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه و رییس شورای فرهنگ عمومی استان نیز در بخش دیگری از جلسه با اشاره به اینکه استان گلستان همواره در مدار وحدت و همدلی بوده است، گفت: برای این یکدلی و وحدت در استان سال ها تلاش شده است و اگر هم هر زمان مسئله ای پیش آمده با همین روحیه وحدت در گلستان، موضوع حل شده است.

وی در بخش دیگری از جلسه با اشاره به اینکه مسئله اقتصاد و معیشت بی شک بر روی فرهنگ جامعه تاثیرگذار است، گفت: شورای فرهنگ عمومی باید مسئله محور باشد و به جای تعداد زیادی عنوان جلسه و مصوبه، بر مسئله ای مشخص تمرکز کند تا بتوانیم در کنار هم آن را در جامعه اجرا کنیم.

آیت الله نورمفیدی در خصوص عفاف و حجاب و طرح نور و مسائل مرتبط با آن گفت: مراقب باشید در حین اجرای قانون به گونه ای رفتار نشود که با پی آمدهای سوء مواجه شویم. با حسن رفتار و توجه به نیازها و اولویت های جامعه و با درایت و برمدار قانون رفتار کنید.

تجربه نگاری کنید

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسرو پناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور که مهمان استان گلستان در نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گلستان بود، گفت: گلستان استانی با تنوع قومی و فرهنگی است اما از دیر باز تا به امروز بر مدار وحدت و همدلی حرکت کرده و این وحدت ماحصل تلاش ها و زحمات افراد مختلفی همچون آیت الله نورمفیدی است که جا دارد این مسئله نحوه به وحدت رسیدن استان گلستان، تجربه نگاری شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اگر مثل مکتب حاج قاسم زندگی کنیم، درگیر دعواهای حزبی و جناحی و قومی نمی شویم، گفت: استان گلستان ظرفیت های متعدد فرهنگی و میراثی دارد و نیز مشارکت بالای مردم استان گلستان در انتخاب اسفند ماه سال گذشته قابل توجه و ارزشمند است.

مسئله محور باشید

خسرو پناه در ادامه به برخی اقدامات صورت گرفته در شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: رصد، سیاستگذاری، هدایت گری و راه سنجی از اصولی است که در شورا سر لوحه قرار داده ایم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ضرورت دارد نخبگان استان ها در مسیر مصوبات نقش داشته باشند؛ گفت: امنیت و اقتصاد هر زمان آسیب ببینند، اثرش را بر روی فرهنگ هم شاهد هستیم.

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسرو پناه افزود: انتظار می رود شوراهای فرهنگ عمومی با توجه به سند مهندسی فرهنگی، مسئله محوری و تفکر قرارگاهی جدی بگیرند.

گفتنی است، در پایان جلسه و به رسم ادب و تکریم و در آستانه بزرگداشت دویست و نود و یکمین سالروز تولد مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن، از سوی آیت الله نورمفیدی دیوان اشعار مختومقلی فراغی به حجت‌الاسلام عبدالحسین خسرو پناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور هدیه داده شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها