مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه اقدام تنبیهی ایران در پاسخ به تجاوزگری رژیم صهیونیستی علیه کنسولگری تهران در دمشق صورت گرفت، به تل‌آویو هشدار داد که با حمله تلافی‌جویانه، تنش‌ها در منطقه را تشدید نکند زیرا رویارویی منطقه‌ای به نفع هیچ کس نیست.
کد خبر: ۱۴۵۲۵۰۹

به گزارش جام جم آنلاین، جوسپ بورل روز سه شنبه در گفت‌وگو با نشریه فرانسوی لوموند بیان داشت: تحولات اخیر مانند یک بازی شطرنج است که در آن همه پیاده‌های خود را به جلو می‌برند. اسرائیل به نمایندگی دیپلماتیک ایران در سوریه حمله و ایران هم تلافی کرد.

وی با بیان این ادعا که «اکنون نوبت اسرائیل است که واکنش نشان دهد»، افزود: اما ما به اسرائیل هشدار می دهیم که به نفع همه است که رویارویی منطقه ای وجود نداشته باشد. این همان چیزی است که روز پس از حمله به کنسولگری در دمشق به ایرانیان هم گفتیم: به نفع هیچ‌کس و به‌ویژه به نفع غزه‌ها نیست که درگیری منطقه‌ای رخ دهد، زیرا این بدان معناست که جنگ پایان نخواهد یافت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: هدف سیاسی اتحادیه اروپا اجتناب از تشدید تنش است.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه عنوان کرد که ایران «چند روز» پیش از اقدام نظامی علیه رژیم صهیونیستی، به ما هشدار داده بود. بورل افزود: وزیر امور خارجه ایران پس از این حمله به من گفت که آنها فقط تأسیسات نظامی را هدف قرار داده‌اند. او به صراحت اعلام کرد که این یک واکنش کنترل شده بود.

وی در تائید اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان بیان داشت: وقتی می‌خواهیم آسیب بزنیم، پهپادهایی را که شش ساعت طول می‌کشد [به هدفشان] برسند نمی‌فرستیم. البته این استدلال به هیچ وجه این حمله را که برای نخستین بار در خاک اسرائیل رخ داد توجیه نمی‌کند؛ اما اینکه موشک ها و پهپادها رهگیری شدند، بخشی از استراتژی بود.

ایران با بهره گیری از حق ذاتی دفاع از خود مبتنی بر ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم اسرائیل، به ویژه حمله نظامی علیه مکان دیپلماتیک ایران که در روز ۱۳ فروردین ماه (اول آوریل ۲۰۲۴) در نقض آشکار حقوق بین الملل و بند ۲ منشور ملل متحد صورت گرفت و متعاقب آن ناتوانی شورای امنیت برای اتخاد تدابیر لازم برای محکومیت و مسوولیت پذیر کردن متجاوز، مجموعه ای از حملات نظامی علیه اهداف نظامی در سرزمین های اشغالی را انجام داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شنبه شب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به منظور تنبیه متجاوز، با استفاده از توانمندی‌های راهبردی اطلاعاتی، موشکی و پهپادی خود به اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی حمله و آنها را با موفقیت مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که به اهداف و اصول حقوق بین الملل و منشور ملل متحد متعهد است اما در بکار گیری حق ذاتی دفاع از خود بر اساس حقوق بین الملل در هنگام ضرورت تردید نخواهد کرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها