حسن فضل‌ا...، نماینده پارلمان لبنان در گفت‌و‌گو با «جام‌جم»:

دولت‌های مسلمان شکایت از تل‌آویو را در دستور کار قرار دهند

طرح شکایت آفریقای جنوبی از رژیم اشغالگر، متعاقب نسل‌کشی این رژیم در نوارغزه،به ایجاد تحرکاتی حقوقی علیه تل‌آویو منجر شده است. نه‌فقط ملت‌های مسلمان، بلکه ملت‌های آزاده در سرتاسر دنیا ازاقدام آفریقای جنوبی در حمایت از ملت فلسطین استقبال کرده و خواستار پیشبرد و تکمیل این روند تا مجازات رژیم صهیونیستی شدند.
کد خبر: ۱۴۵۱۸۷۹
 
شکایت دیگری نیز از سوی نیکاراگوئه علیه دولت آلمان، به‌دلیل همراهی برلین در نسل‌کشی غزه صورت گرفته که مراحل قضایی آن در دادگاه لاهه آغاز شده است. در این خصوص گفت‌وگویی با حسن فضل‌ا...، نماینده پارلمان لبنان صورت داده‌ایم که از نظرتان می‌گذرد.

به نظر می‌رسد علاوه بر شکست رژیم اشغالگر دررسیدن به اهداف اعلامی خود در نوارغزه، این رژیم با عواقب و آثار حقوقی و رسانه‌ای ناشی ازجنایات خود نیز مواجه شده و در آینده نیز این روند تسریع خواهد شد. نظر شما در این خصوص چیست؟
دقیقا همین‌طور است. تل‌آویو با شکستی همه‌جانبه در غزه مواجه شده است. بدیهی است که دولت‌های مسلمان در این خصوص وظایفی دارند و ملت‌ها نیز از آنها انتظارات بجایی دارند. یکی از این موارد، مربوط به استفاده از اختیارات حقوقی و قانونی دولت‌ها در حوزه روابط بین‌الملل، مبنی بر شکایت از یک بازیگر متجاوز و رژیمی متوحش است.ملت‌های مسلمان از کشورهای خود انتظار دارند تا با طرح شکایت و اقامه دعوی علیه رژیم صهیونیستی و جنایات مسلم آن در نوار غزه، گام مهمی در این راستا بردارند. در این خصوص، کشورهای مسلمان می‌توانند از روند حقوقی شکل‌گرفته توسط آفریقای جنوبی حمایت کنند و با اقدامی جمعی، موانع حقوقی بیشتری را در برابر جنایات رژیم صهیونیستی در غزه ایجاد کنند. جرایم تل‌آویو، باید در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی به‌صورت مکرر مطرح شود. حتی نمایندگان پارلمان‌ها در کشورهای گوناگون منطقه نیز می‌توانند از طریق ارائه طرح‌هایی فوری و کاربردی، با دولت‌های خود همکاری کنند و آنها را ملزم به رسواسازی رژیم صهیونیستی در محاکم حقوقی بین‌المللی سازند. 
 
رژیم اشغالگر، دست به اقدامات تروریستی گوناگونی از ابتدای جنگ غزه زده و برخی فرماندهان مقاومت لبنان نیز بر اثر حملات این رژیم، به شهادت رسیده‌اند. دلیل بروز چنین اقداماتی از سوی تل‌آویو را چه می‌دانید؟
دشمن اسرائیلی در چارچوب جنگ غزه دست به ترور برخی فرماندهان مقاومت می‌زند تا روحیه خود را بالا ببرد اما این ترورها تاثیری بر مقاومت و ادامه راه آن ندارد. ما مسیر خود را انتخاب کرده‌ایم. از سوی دیگر، ناتوانی دشمن صهیونیستی در میدان جنگ، به بروز رفتارهای غیرعقلانی از سوی آن منجر شده است. بدیهی است از رژیمی مانند اسرائیل نباید توقع عقلانیت داشت، چه برسد به اکنون که در جنگ غزه با بحران و ناتوانی در رسیدن به اهداف اعلامی خود مواجه شده است. پیام ما به دشمن صهیونیستی مشخص است؛ هرگونه جنگ علیه لبنان، پاسخی سخت و غیرقابل تصور را برای صهیونیست‌ها به‌دنبال دارد. رژیم اشغالگر تصور می‌کرد با تهدید لبنان به جنگ، می‌تواند حزب‌ا... را از مواجهه با تل‌آویو در جریان جنگ غزه بازدارد اما در این خصوص اشتباه کرد. 
 
رویکرد حزب‌ا...درجنگ غزه،منطبق برچه استراتژی وراهبرد کلانی تعریف می‌شود؟چرا دشمن صهیونیستی قدرت درک این راهبرد را ندارد؟
ناتوانی راهبردی و تاکتیکی رژیم صهیونیستی مسأله‌ای محرز است. این مسأله را ما بارها در مواقع و زمان‌های حساس مشاهده کرده‌ایم. مقاومت منطق راهبردی مشخصی دارد و در راستای مواجهه با توطئه‌های دشمنان، امروز، فردا و هر زمان دیگری در صحنه حضور دارد. تکلیف ما با دشمنی که می‌خواهد ثبات منطقه را هدف قرار دهد، مشخص است و هرگز از این مسیر عقب‌نشینی نخواهیم کرد. در خصوص جنگ غزه نیز ما در برابر دشمن صهیونیستی ایستاده‌ایم. تا زمان پایان تجاوز به غزه حملات خود را به مقرهای رژیم صهیونیستی در مرزها متوقف نمی‌کنیم. ما بارها این مواضع ثابت را تشریح کرده‌ایم و همگان نسبت به آن واقف هستند. ارتش رژیم صهیونیستی قادر به مواجهه با مقاومت لبنان نیست و ما نیز اصل غافلگیر کردن دشمن را به‌خوبی آموخته و نسبت به آن اشراف داریم. در چنین وضعیتی، اطمینان داریم که پیروزی نهایی از آن مقاومت و شکست نهایی، منسوب به رژیم صهیونیستی خواهد بود. در این اعتقاد و قضاوت خود مصمم هستیم و همین رمز پیروزی ما در برابر دشمنان امنیت منطقه محسوب می‌شود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها