مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل به مردم توصیه کرد از رها کردن ماهیان قرمز در تالاب‌ها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سد‌ها خودداری کنند، چرا که این اقدام برای محیط زیست خطرناک است.
کد خبر: ۱۴۵۰۴۲۴

به گزارش جام جم آنلاین،حسن قاسم‌پور در آستانه روز طبیعت (سیزده‌بدر) نسبت به خطرات ناشی از رهاسازی ماهیان قرمز برای آبزیان بومی هشدار داد و افزود: رها کردن ماهیان قرمز و نیز انداختن سبزه‌های سفره هفت سین به رودخانه‌ها و دریاچه‌ها محیط آنها را آلوده می‌کند.
وی افزود: این اقدام برای زیست آبزیان خطرناک بوده و همچنین رها کردن سبزه در طبیعت و ماهی قرمز در برکه‌ها، رودخانه‌ها و دریا‌ها اکوسیستم طبیعت را به هم می‌زند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: ماهی قرمز از انواع ماهی‌های تهاجمی است که با خوردن تخم و نوزاد ماهی‌های دیگر باعث کاهش جمعیت آنها می‌شود و کارشناسان محیط زیست نسبت به این آسیب بار‌ها هشدار داده‌اند.
قاسم‌پور اضافه کرد: رهاسازی ماهیان قرمز علاوه برداشتن مخاطراتی برای منابع آبی و آبزیان ممکن است باعث شیوع بیماری‌های مشترک انسان و حیوان شود.
وی ادامه داد: همچنین رهاسازی سبزه‌های عید در اماکن عمومی مانند خیابان‌ها، جاده‌ها و عرصه‌های طبیعی علاوه بر ناخوشا آیند کردن منظر شهری و باعث آلودگی آب‌ها می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: با همکاری شهرداری‌ها مکان‌هایی در پارک‌ها، بوستان‌ها و مبادی خروجی شهر‌ها برای رهاسازی و جمع‌آوری ماهی قرمز و سبزه شهروندان در نظر گرفته شده و مردم می‌توانند آنها را به این ایستگاه‌ها تحویل دهند.
قاسم‌پور افزود: امیدواریم شهروندان امسال با حساسیت بیشتری در طبیعت حضور یافته و ضمن استفاده از مواهب طبیعی در حفاظت و حراست از این مناطق ارزشمند کوشا باشند.
وی از مردم و مسافران خواست، در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی موارد را از طریق سامانه ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ و یا شماره ۸۷ الی ۳۳۷۴۰۰۸۵ اداره کل حفاظت محیط زیست استان و در شهرستان‌ها به ادارات و نمایندگی‌های حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها و پاسگاه‌های محیط‌بانی مستقر در منطقه اطلاع دهند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها