نتیجه ضعیف رئیس جمهور آمریکا در نظرسنجی‌های انتخاباتی اخیر نشان دهنده کاهش محبوبیت وی نزد آمریکایی‌ها و عقب ماندن از رقیب احتمالی جمهوری خواه خود است. بایدن در سن و سال، اقتصاد و برخی دیگر از شاخصه‌ها از نظر مردم آمریکا نسبت به رقیب جمهوری خواه احتمالی‌اش عقب‌تر است.
کد خبر: ۱۴۴۸۱۴۲

به گزارش جام جم آنلاین، نتیجه ضعیف جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در نظرسنجی های آخر هفته ادامه دارد. یک روز پس از نظرسنجی انجام شده به وسیله نیویورک تایمز با همکاری دانشگاه ایتالیایی سینا مشخص شد رتبه بایدن چهار درصد از دونالد ترامپ، رقیب احتمالی جمهوری خواهش در انتخابات ریاست جمهوری ای که حدود 6 ماه دیگر برگزار می شود، کاهش یافته است.

نتیجه نظرسنجی‌های کلیدی آخر هفته نشان می‌دهند ترامپ از حمایت‌های گسترده ای برخوردار و پیشتاز رقابت است. علاوه بر این، نشان می دهد مردم ایالات متحده نارضایتی عمیقی از مستأجر کاخ سفید دارند و نارضایتی توأم با بی اعتمادی به دولت دموکرات، بر میزان محبوبیت ترامپ افزوده. در این میان حتی کسانی که جزو طرفداران ترامپ نبودند، اکنون به وی بسیار نزدیک تر از بایدن هستند.

«نظرسنجی‌ها چیزی جز یک پیش‌بینی ساده نیستند»؛ این همان توجیهی است که کاخ سفید به سرعت اعلام کرد تا به رسانه‌ها و دموکرات‌های هیجان‌زده نسبت به اعلام نتیجه نظرسنجی‌های انتخاباتی بگوید؛ کسانی که به تدریج دور بایدن را خلوت می کنند و این موضوع حامیان رئیس جمهور ایالات متحده را درباره آینده سیاسی رئیس جمهور وحشت زده و نگران کرده است.

حامیان بایدن انتظار دارند وقتی فشارها افزایش یابد، رأی دهندگان تصمیم خواهند گرفت بایدن را به جای ترامپ انتخاب کنند. مدیر اطلاع رسانی کمپین انتخاباتی بایدن در بیانیه‌ای گفت: نظرسنجی‌ها با نحوه رأی دادن آمریکایی‌ها ناسازگار هستند و دائم رئیس‌جمهور بایدن را دست کم می‌گیرند. این در حالی است که رفتار واقعی رأی‌دهندگان بسیار بیشتر از هر نظرسنجی ای به ما می‌گوید بایدن و حزب دموکرات عملکرد بهتری دارند، در حالی که ترامپ و حزب جمهوری خواه از مشکلات مالی و اختلافات داخلی شدید رنج می برند.

بیانیه تیم انتخاباتی بایدن این واقعیت را رد نمی کند که رأی دهندگان بارها پیام های مشابهی در نظرسنجی ها ارسال می کنند. به نظر می آید خطوط قرمز مردم آمریکا که در نظرسنجی ها برای بایدن خودنمایی می کند، عبارتند از؛

سن، توانایی جسمی و ذهنی

رأی دهندگان آمریکایی از سن بالای بایدن و از دست دادن تمرکزش ناراحت هستند.45  درصد کسانی که به نظرسنجی مشترک نیویورک تایمز و سینا پاسخ دادند، گفتند سن بایدن معضل بزرگی است و وی نمی تواند با پست ریاست جمهوری کنار بیاید؛ در حالی که 26 درصد گفتند این موضوع هرچند باعث می شود وی آن طور که باید مؤثر نباشد، اما همچنان می تواند به خوبی با پست ریاست جمهوری کنار بیاید. تنها 25 درصد گفتند تا حدودی با این فرضیه مخالف هستند.

گرچه ترامپ خیلی بهتر از بایدنی نیست که به دلیل سردرگمی و اظهارات نادرست تمرکزش را از دست بدهد، ولی به تازگی گاف داد و در کارولینای شمالی رئیس جمهور فعلی را باراک اوباما خواند. واقعیت این است ترامپ 77 سال سن دارد و فقط چهار سال از بایدن کوچکتر است. بیش از نیمی از افرادی که در نظرسنجی بررسی شدند، گفتند سن ترامپ نیز می تواند عامل ناکارآمدی وی باشد و آنچه درباره بایدن صدق می کند، درباره ترامپ نیز صادق است.

در نظرسنجی شبکه سی.‌بی.‌اس 45 درصد معتقد بودند فقط ترامپ به اندازه کافی سالم است تا به عنوان رئیس‌جمهور خدمت کند، در حالی که 17 درصد گفتند، فقط بایدن برای یک دوره دیگر سالم و از نظر روانی مناسب است.

اقتصاد

با وجود اخبار خوب اقتصادی در ماه‌های اخیر و کاهش ملایم و طولانی‌مدت تورم پس از بحران اپیدمی کرونا، به نظر می‌آید آمریکایی‌ها نمی‌توانند این احساس را که اقتصادشان در وضعیت دشواری قرار دارد، از بین ببرند. تقریباً سه چهارم (یعنی 74 درصد) پاسخ دهندگان به نظرسنجی تایمز گفتند، اقتصاد آمریکا در وضعیت بد یا متوسط ​​قرار دارد، در حالی که 26 درصد آن را خوب یا عالی ارزیابی کردند.

در نظرسنجی دیگری، 49 درصد شرکت کنندگان گفتند اقتصاد آمریکا در شرایط بسیار خوب یا تا حدودی خوب است، در حالی که 57 درصد گفتند شرایط فعلی بسیار بد یا تا حدودی بد است. با وجود فروپاشی اقتصادی ناشی از شیوع کووید-19 در آخرین سال ریاست جمهوری ترامپ، 65 درصد معتقدند اقتصادشان در دوران وی بسیار خوب یا نسبتاً خوب بود، در حالی که تنها 28 درصد معتقدند وضعیت نسبتاً بدی داشت.

در نظرسنجی انجام شده به وسیله وال استریت ژورنال، پاسخ دهندگان گفتند وضعیت اقتصادی در دو سال گذشته بهبود یافته است. این نشان می دهد بایدن جوانه های سبز امیدواری را در ذهن مردم کاشته است و به سمت بهبود اوضاع حرکت می کند. اما این نظرسنجی نشان می دهد تعداد افراد مردد نسبت به سیاست های اقتصادی بایدن رو به افزایش است.

مهاجرت

دغدغه اصلی رأی دهندگان در نظرسنجی وال استریت ژورنال مهاجرت بود که به 20 درصد کسانی که به این نظرسنجی پاسخ دادند مربوط می شود، در حالی که 14 درصد عنوان کردند، آنچه آنها را نگران می کند اقتصاد است. گرچه بایدن لفاظی های خود را در زمینه مهاجرت افزایش داده است و جمهوری خواهان کنگره را که به تازگی لایحه مرزی دو حزبی را رد کردند، مقصر دانسته است، ولی به نظر می آید رأی دهندگان همچنان معتقدند ترامپ برای جلوگیری از روند مهاجران اقدامات بیشتری انجام خواهد داد.

بیشتر کسانی که در نظرسنجی سی.‌بی.‌اس شرکت کردند، مهاجرت را بحران بسیار نگران‌کننده می‌دانند و نیمی از آنها معتقدند، دومین دوره ریاست جمهوری بایدن به معنای افزایش تعداد مهاجرانی است که از مرز عبور می‌کنند. 22 درصد انتظار دارند ریاست جمهوری مجدد بایدن به کاهش مهاجرت منجر شود. در عین حال، نزدیک به 72 درصد بر این باورند پیروزی ترامپ به کاهش تعداد مهاجرانی منجر خواهد شد که سعی در عبور از مرز جنوبی دارند و تنها 9 درصد معتقدند، پیروزی ترامپ به معنای تعداد مهاجران بیشتر است.

بیشتر نظرسنجی ها نشان می دهد آمریکایی ها در موضوع مهاجرت تقریباً به دو دسته تقسیم می شوند؛ برخی به شدت یا تا حدودی از ایجاد مشکل برای مهاجران برای عبور از مرزهای جنوبی یا درخواست پناهندگی در ایالات متحده حمایت و برخی دیگر به شدت آن را رد می کنند.

تقابل انتخاباتی

ترامپ در همه نظرسنجی‌های مهمی که آخر هفته گذشته انجام شد، بایدن را تنها با چند امتیاز بیشتر در رقابت‌ رودررو شکست داد. در دو مورد از نظرسنجی ها، نیکی هیلی فرماندار سابق جمهوری خواه کارولینای جنوبی در رقابت مستقیم با بایدن قوی تر از ترامپ ظاهر شد، اما ترامپ همچنان پیشتاز است.

البته این موضوع درباره همه نظرسنجی‌ها صدق نمی‌کند، زیرا بایدن در نظرسنجی ماه گذشته از ترامپ پیشی گرفته بود، گرچه ترامپ از ابتدای سال برای کاهش اختلافات در هر نظرسنجی ای تلاش کرده است.

ترامپ همچنان به طور رسمی نامزد حزبش نشده است و هر یک از ۹۱ کیفرخواست علیه وی می تواند سرنوشت انتخابات را تغییر دهد. این همان چیزی است که تیم انتخاباتی بایدن روی آن حساب می کند و به آن امیدوار است.

منبع: راهبرد معاصر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها