ابوالحسن نجفی تنها چهره مشهور و مهمی از اهالی فرهنگ و هنر نیست که در سال‌های ریاست جمهوری و رهبری با آیت‌ا... خامنه‌ای دیدار کرده است. اگر به یاد داشته باشید چندی پیش دکتر کریم مجتهدی، استاد فلسفه دانشگاه تهران درگذشت.
کد خبر: ۱۴۴۵۵۹۸
 
برخی رسانه‌های انقلابی به‌دلیل این‌که دکتر مجتهدی به عنوان استاد فلسفه غرب مشهور بود، حتی خبر درگذشت وی را هم منتشر نکردند اما وقتی رهبر انقلاب درباره درگذشت وی پیام تسلیتی دادند و دفتر رهبر انقلاب، عکس‌هایی از دیدار دکتر مجتهدی با رهبر انقلاب منتشر کرد، در پی جبران برآمدند. در مستند «غیررسمی۶» نمونه‌های جالبی از این دیدارها می‌بینیم. برای مثال خیلی‌ها باور نمی‌کنند مرحوم ایرج افشار، ایران‌شناس و نسخه‌شناس مشهور و پایه‌گذار کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، دیداری خصوصی با رهبر انقلاب در کتابخانه شخصی ایشان داشته است. ایرج افشار، ایران‌شناسی بزرگ و چهره فرهنگی مهمی بود اما در منظومه فکری رهبری تعریف نمی‌شود اما دیدگاه رهبر به چهره‌های برجسته فرهنگی و علمی کشور، فراتر از خط‌کشی‌های ایدئولوژیک است. جالب اینجاست که در جریان این دیدار، رهبری به آقای محمدی گلپایگانی رئیس دفترشان تاکید می‌کنند وقتی خودروی آقای افشار به محوطه بیت رسید، از همان نقطه‌ای که ایشان از خودرو پیاده می‌شوند، به استقبال‌شان بروید و پیاده و بااحترام وی را به کتابخانه بیاورید. غلامعلی حدادعادل در این مستند می‌گوید: بعد از فوت آقای افشار از جریان دیدار ایشان با رهبر انقلاب خبردار شدم و عکس‌های این دیدار را دیدم. روز تشییع مرحوم ایرج افشار به دکتر شفیعی کدکنی گفتم می‌دانید آقای افشار با آقا دیدار داشته است؟ شفیعی کدکنی گفت: مگر می‌شود؟ تو از کجا می‌دانی؟ گفتم عکس‌های این دیدار را دیده‌ام. شفیعی کدکنی گفت: چطور افشار درباره این دیدار به هیچ‌کدام ما چیزی نگفته است؟ من هم گفتم که آقا هم از این دیدار چیزی به من نگفته است.
یکی دیگر از موارد قابل ذکر، حضور فریده مهدوی دامغانی، استاد دانشگاه و مترجم در یکی از نشست‌های پنجشنبه‌های رهبری است. او مترجم پرکاری است و آثاری از نویسندگان مشهوری چون شکسپیر، مولیر، گوته، بورخس و دانته را ترجمه کرده است. نکته مهم این است که فریده مهدوی، دختر احمد مهدوی دامغانی، استاد برجسته دانشگاه در رشته ادبیات است. مهدوی دامغانی که در زمان این دیدار زنده بود، در ابتدای انقلاب دچار مشکلاتی شد و مدت کوتاهی به زندان افتاد. مهدوی دامغانی پس از آزادی از زندان، به خارج رفت اما رابطه خود را با ایران و جمهوری اسلامی قطع نکرد. در این دیدار رهبری از احوال پدرش می‌پرسند و فریده مهدوی هم سلام ویژه و علاقه‌مندی مرحوم مهدوی دامغانی را به رهبری منتقل می‌کند. نمونه جالب توجه دیگر دیدار ایشان با زنده‌یاد احمد آرام است که در آن خاطره‌ای را بیان می‌کنند. آیت‌ا... خامنه‌ای در جوانی مشغول ترجمه کتابی بوده‌اند که وقتی به یک کلمه برمی‌خورند و نمی‌توانند آن را ترجمه کنند، جست‌وجو می‌کنند تا کسی را برای راهنمایی بیابند. این فرد احمد آرام است و آیت‌ا... خامنه‌ای که در آن زمان طلبه جوانی است، به دفتر انتشارات فرانکلین می‌روند و او را می‌یابند و از او راهنمایی می‌خواهند و جالب اینجاست که آرام سال‌ها بعد، هنوز آن دیدار را به یاد داشت.  از دیگر چهره‌هایی که می‌شود به دیدار آنان با رهبری اشاره کرد و در این مستند از آنها نام برده می‌شود، می‌توان به همایون صنعتی و سید جعفر شهیدی اشاره کرد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها