راه اندازی مرغداری و رونق آن آرزوی بسیاری از افراد است که به دنبال آن هستند اما صرف خواستن نمی توان راهی را پیش برد. معمولا علاوه بر دانش، آگاهی و تجربه چیزی که بیشتر از هر عامل دیگری از تاثیر بسیار زیادی برخوردار است، استفاده صحیح و درست از تجهیزات می باشد.
راه اندازی مرغداری و رونق آن آرزوی بسیاری از افراد است که به دنبال آن هستند اما صرف خواستن نمی توان راهی را پیش برد. معمولا علاوه بر دانش، آگاهی و تجربه چیزی که بیشتر از هر عامل دیگری از تاثیر بسیار زیادی برخوردار است، استفاده صحیح و درست از تجهیزات می باشد.
کد خبر: ۱۴۴۴۵۷۴

استفاده از تجهیزات صحیح و اصولی می تواند از شکست مرغداری جلوگیری کند؛ در این 6 تا تجهیزات مهم برای مرغداری را معرفی و بررسی می کنیم.

1.  دانخوری

تغذیه و خوراک صحیح برای طیور، از مهم ترین عوامل برای رشد، بقا و ادامه زندگی در این حیوانات است؛ بنابراین استفاده از انواع دان ها با توجه به سن و شرایط بدنی جوجه ها و مرغ ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علاوه بر این، سیستمی که سبب خوراک دهی و رسیدن دان به پرندگان می شود دانخوری نام دارد.

سیستم دانخوری و تعداد آن در سالن های مرغداری با توجه به شرایط تعیین می گردد. همچنین لازم به ذکر است که دانخوری در انواع مختلفی وجود دارند که رایج ترین آن ها خطی و چرخشی است.

·         دانخوری خطی

دانخوری های خطی از جنس فلز گالوانیزه هستند و به گونه ای طراحی شده اند که جوجه ها و مرغ ها بتوانند دو طرف آن قرار بگیرد و تغذیه شوند که هم در مدل دستی و هم اتوماتیک وجود دارند.

·         دانخوری چرخشی

نوع دیگری از دانخوری چرخشی است که عمدتا نیمه اتوماتیک می باشد و چیزی بین 5 تا 7 کیلوگرم دان در خود نگه می دارد و سطح آن با تغذیه جوجه ها و مرغ ها پایین می آید. دانخوری های چرخشی معمولا از جنس پلاستیک هستند و از سقف آویزان می شود.

اگر دانخوری چرخشی که خریداری کردید از نوع دستی باشد، به وسیله پرسنل پر می شود و اگر اتوماتیک باشد از طریق خط لوله متصل به دانخوری پر می شود.

جلوگیری از شکست مرغداری با 6 تجهیزات مهم

2.  آبخوری

آب مایه حیات است و تمامی حیوانات و جانداران برای ادامه زندگی به آن احتیاج دارند. جوجه ها و مرغ ها جزو جاندارانی هستند که باید دسترسی راحتی به آب آشامیدنی تمیز داشته باشند. جوجه ها و مرغ ها در سالن باید بتوانند به راحتی به کمک نوکشان آب مورد نیاز بدنشان را دریافت نمایند.

آبخوری ها نیز در انواع مختلفی از جمله سیستم های دستی و اتوماتیک وجود دارند که هر کدام دارای مزایا و معایب جداگانه هستند. یکی از رایج ترین انواع آبخوری، آبخوری نیپلی نام دارد که با امکان ایجاد خیسی کمتر و مدیریت بهتر خط آبخوری محبوبیت بیشتری میان صاحبان مرغداری دارد.

3.  سیستم های تهویه هوا

هوای تمیز و پاک یکی موارد مهم بهداشتی است که تهویه به موقع آن می تواند سبب حفظ سلامتی جوجه ها و مرغ ها شود. از این رو صاحبان مرغداری برای بالا بردن سطح کیفیت هوا از سیستم های متشکل از فن و دریچه ها استفاده می کنند. یکی از اهداف استفاده از این فم ها ایجاد هوای باکیفیت متناسب برای سلامت است تا به نوبه خود بتوانند سبب عملکرد بهتر جوجه ها شوند.

سیستم های تهویه هوا به گونه طراحی می شوند که بتوانند گازهای مضر مانند آمونیاک و دی اکسید کربن را از سالن خارج کنند و هوای تازه را جهت حفظ سلاکت طیور وارد نمایند. یکی از انواع سیستم تهویه، سیستم تونلی است که مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد اما با این حال برایمناطق گرمسیری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

جلوگیری از شکست مرغداری با 6 تجهیزات مهم

توجه داشته باشید که خرابی سیستم های تهویه مرغداری حتی برای مدت زمان می تواند آسیب های بسیار زیادی به جوجه ها وارد کند؛ بنابراین در انتخاب سیستم و همچنین چک کردن مداوم آن ها نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید تا از بروز هرگونه مشکل و خسارت جلوگیری شود.

4.  سیستم های گرمایشی و سرمایشی

اگر شما صاحب مرغداری هستید بدون شک تاثیر دما بر رشد جوجه ها به خصوص جوجه ها یک روزه می دانید. دمای مناسب در سالن های مرغداری پیش از ورود جوجه ها باید مهیا شود تا هیچگونه آسیبی به مرغ ها و جوجه ها نرسد. سیستم های گرمایشی در انواع مختلف و برندهای متنوع وجود دارند. معمولا در مناطق سردسیر از سیستم های گرمایشی با بالاترین سطح عملکرد استفاده می شود.

همچنین در مقابل سیستم های گرمایشی، سیستم های سرمایشی قرار دارند که وظیفه خنک کردن فضا و سالن مرغداری را برعهده دارند. در گرمای تابستان با افزایش دما، اگر از سیستم های خنک کننده به درستی استفاده نشود، ممکن است بسیاری از جوجه ها از گرم بودن زیاد هوا تلف شوند.

5.  رطوبت سنج

رطوبت از جمله مهم ترین عوامل برای ادامه حیات برای طیور شناخته شده است. معمولا برای مرغ ها و جوجه ها در سالن ها بهترین میزان رطوبت بین 60 تا 70 درصد تخمین زده شده است که میزان دقیق آن با توجه به شرایط مانند فصل، رطوبت تنفس، فضولات و... تشخیص داده می شود.

امروزه برای تشخیص بهتر رطوبت از انواع رطوبت سنج های دیجیتالی استفاده می کنند تا بتوانند تغییرات لحظه ای رطوبت را بدانند تا در صورت بروز کوچیک ترین مشکلی در کمترین زمان ممکن اقدام به برطرف کردن آن ها کنند.

جلوگیری از شکست مرغداری با 6 تجهیزات مهم

6.  سیستم های نوری در سالن های مرغداری

در برخی سیستم های نوری در پرورش طیور امکان دسترسی به نور طبیعی بیرون وجود ندارد؛ بنابراین بسیاری از صاحبان مرغداری با ایجاد شرایط مشابه امکان به رشد و نمو را برای جوجه ها فراهم می کنند. معمولا این کار توسط سیستم های نوری و برخی لامپ های LED انجام می شود که بر رشد و کاهش هم نوع خواری در گله موثر خواهد بود.

نتیجه گیری

استفاده از تجهیزات مرغداری یکی از اقدامات مهم برای رشد، نگهداری و پرورش طیور به شمار می رود. ما در این مقاله 6 تا از تجهیزات مهم که برای شروع فعالیت مرغداری به آن ها نیاز دارید را ذکر کردیم. سعی کنید پیش از انتقال جوجه ها به سالن خود شرایط را برای این پرندگان آماده کنید تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری کنید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها