تیرآهن زنبوری هم مثل دیگر انواع تیرآهن های موجود در بازار، مصارف گوناگونی در صنایع دارد و بسته به سایز و ضخامتی که دارد به کار گرفته می شود. اما نکته مهم در مورد تیرآهن لانه زنبوری این است که با توجه به ساختاری که دارد، باید در کدام قسمت از سازه استفاده شود و چگونه می تواند نقش خود را در سازه ایفا کند؟
کد خبر: ۱۴۴۳۵۱۳

از تیرآهن لانه زنبور در کجاها استفاده می شود؟

تیرآهن لانه زنبوری


تیر آهن ها انواع مختلفی دارند که هریک می توانند بسته به ساختار و ظاهری که دارند در پروژه ها و صنایع مختلف به کار گرفته شوند. در بین انواع تیرآهن ها باید گفت تیرآهن لانه زنبوری به گونه ای دیگر مورد استفاده صنایع به خصوص صنعت ساخت و ساز قرار گرفته است. همان طور که از نام این تیرآهن مشخص است دارای حفره های درون جان تیرآهن است که با وجود چنین ساختاری، تیرآهن می تواند در زمان استفاده با کمترین میزان تغییر شکل، میزان بیشتری از کمان خمشی را تحمل نماید. از این رو در ساخت و ساز هایی که وجود چنین تیرآهن هایی ضروری است تلاش می شود در ستون ها از تیر لانه زنبوری استفاده گردد.  حفره های موجود در این تیر آهن می تواند به صورت شش ضلعی و یا دایره ای شکل باشد.

از تیرآهن لانه زنبور در کجاها استفاده می شود؟


دلیل لانه زنبوری کردن تیرآهن


همان طور که بیان شد تیرآهن ها را برای اینکه بتواند میزان خمش بیشتری را بدون تغییر شکل تحمل کنند، به شکل لانه زنبوری در می آورند. از سوی دیگر این تیرآهن که به این روش تولید می گردد وزن کمتری به نسبت دیگر انواع تیرآهن ها خواهد داشت که این خود دلیلی می شود برای سازه هایی که وزن تیرآهن و مصالح فولادی مورد استفاده نقش نقش تعیین کننده ای در انتخاب تیرآهن. از سوی دیگر می توان گفت با این کار مقاومت و دوام تیرآهن به صورت چشمگیری افزایش خواهد داشت. البته باید گفت هزینه های خرید تیرآهن لانه زنبوری نیز کاهش پیدا خواهد کرد.


ساخت تیر لانه زنبوری


برای تولید تیرآهن زنبوری به این صورت عمل می کنند که ابتدا با استفاده از روش ها و تکنولوژی های موجود، جان تیرآهن را به صورت زیگزاگ برش می دهند و سپس با جلو و عقب نمودن این اشکال برش داده شده، شکل جان تیرآهن به صورت لانه زنبوری در می آید و بعد این قسمت ها را به هم جوش می دهند.


ویژگی های اختصاصی تیرآهن زنبوری


تیرآهن زنبوری به دلیل ساختار و ابعادی که دارد، از ویژگی و مشخصات خاصی نیز برخوردار می باشد، که مهم ترین و بارزترین آنها عبارتند از:


●       وزن سبک: تیرآهن زنبوری نسبت به تیرآهن معمولی با مقاومت خمشی یکسان، وزن کمتری دارد. این امر باعث صرفه جویی در مصرف فولاد و کاهش هزینه های ساخت و ساز می شود.
●       مقاومت خمشی بالا: تیرآهن زنبوری دارای مقاومت خمشی بالایی است. این امر باعث می شود که این تیرآهن بتواند بارهای سنگین را تحمل کند.
●       قابلیت عبور لوله ها و کابل ها: حفره های موجود در جان تیرآهن زنبوری، امکان عبور لوله ها و کابل های تاسیساتی را فراهم می کند. این امر باعث می شود که نیاز به استفاده از تیرآهن های بزرگتر و سنگین تر کاهش یابد.
●       تنوع در ابعاد و مشخصات: تیرآهن زنبوری در انواع مختلف و با ابعاد و مشخصات متفاوت تولید می شود. این امر امکان انتخاب تیرآهن مناسب برای کاربردهای مختلف را فراهم می کند.
 
کاربرد تیرآهن لانه زنبوری


تیرآهن لانه زنبوری با توجه به ویژگی بیان شده برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود. از جمله مهم ترین کاربردهای تیرآهن لانه زنبوری می توان به صنعت ساخت و ساز اشاره نمود که در قسمت های مختلف سازه از آن بهره می برند. البته اگر بخواهیم به صورت مختصر در مورد کاربردهای تیرآهن لانه زنبوری صحبت کنیم باید به موارد زیر اشاره داشت:


●       استفاده از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان ستون
●       استفاده از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان تیرهای شبکه مربوط به فضاکار
●       استفاده از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان تیرچه های و تیرهای موجود در بتن
●       استفاده از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان تیرهای قاب لنگری
●       استفاده از تیرآهن لانه زنبوری به عنوان تیرهای طولی و عرضی در انواع پل ها
●       و …


با توجه به این موارد باید گفت تیرآهن لانه زنبوری را نیز در سقف سازه نیز استفاده می کنند تا بدین ترتیب بتوانند امکان کابل کشی و سیستم های تهویه را از این طریق انجام دهند. اما با این حال باید گفت تیرآهن لانه زنبوری به دلیل داشتن حفره ها در جان خود می تواند به صورت چشمگیری باعث کاهش وزن سازه گردد و از سوی دیگر می تواند در برابر نیروهای وارده به خوبی عمل کند و کمترین فشار را به سازه منتقل نماید. البته طول تیرآهن لانه زنبوری به نسبت دیگر تیرآهن ها بیشتر است و در زمان خرید و مصرف این تیرآهن باید به این نکته توجه ویژه ای داشت.


کاربرد مهم ترین سایزهای تیرآهن لانه زنبوری


تیرآهن لانه زنبوری سایز 12:

●       ساخت سقف های سبک مانند سقف های شیروانی، سقف های آلاچیق و سقف های پارکینگ
●       ساخت سازه های پیش ساخته مانند ساختمان های پیش ساخته، سازه های فلزی پیش ساخته و سازه های بتنی پیش ساخته
●       ساخت سازه های صنعتی سبک مانند قفسه های صنعتی، مخازن صنعتی و سازه های پوششی


تیرآهن لانه زنبوری سایز 14:

●       ساخت سقف های متوسط مانند سقف های ساختمان های مسکونی، سقف های ساختمان های تجاری و سقف های ساختمان های صنعتی
●       ساخت سازه های صنعتی متوسط مانند سازه های خطوط تولید، سازه های مخازن و سازه های پوششی
●       ساخت سازه های ساختمانی مانند ستون ها، تیرها و خرپاها


تیرآهن لانه زنبوری سایز 16:

●       ساخت سقف های سنگین مانند سقف های ساختمان های بلند مرتبه، سقف های استادیوم ها و سقف های فرودگاه ها
●       ساخت سازه های صنعتی سنگین مانند جرثقیل ها، برج های فلزی و سازه های خطوط انتقال
●       ساخت پل ها مانند پل های عابر پیاده، پل های ماشین رو و پل های ریلی
 
تیرآهن لانه زنبوری سایز 18:

●       ساخت پل های بزرگ مانند پل های خرپایی، پل های کابلی و پل های معلق
●       ساخت سازه های صنعتی فوق سنگین مانند برج های بلند، سازه های دریایی و سازه های نفت و گاز
البته کاربرد دقیق تیرآهن لانه زنبوری در هر پروژه خاص، باید توسط مهندس طراح تعیین شود.


 
قیمت تیرآهن لانه زنبوری و خرید آن


کاربردهای تیرآهن لانه زنبوری همان طور که بیان شد بیشتر در ساخت و ساز است و از این خاطر قیمت تیرآهن لانه زنبوری می تواند تاثیر بسزایی در هزینه های تمام شده پروژه های عمرانی داشته باشد. با توجه به این که استفاده از تیرآهن لانه زنبوری در سازه بسیار مقرون به صرفه است و مزیت های بسیاری برای پروژه های عمرانی خواهد داشت.
از سوی دیگر با توجه به کاربرد گسترده این تیرآهن در پروژه های عمرانی مختلف، می توان از تیرآهن لانه زنبوری در ساخت پل های بین شهری نیز استفاده نمود و از استحکام آن نیز مطمئن بود. از این خاطر می بایست قیمت این محصول را با توجه به شرایط عادی و رخدادهای جاری بر اقتصاد کشور بررسی نمود. اما باید این باید یادآور شد که قیمت روز تیرآهن لانه زنبوری 12 متری در تمامی ابعاد می توانند همچون مصالح دیگر تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد و به صورت روزانه نیز نوسان داشته باشد.
 
 
 
 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها