در ارتباط ویدیوکنفرانسی با رئیس‌جمهور و با حضور استاندار یزد انجام شد:

افتتاح رسمی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی ساغند شهرستان اردکان

یزد- نیروگاه خورشیدی ساغند اردکان در آئینی با دستور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور و با حضور استاندار یزد به صورت رسمی افتتاح شد.
کد خبر: ۱۴۳۷۷۷۰

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد، رئیس جمهور در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از استاندار یزد به دلیل فعال شدن نیروگاه های خورشیدی در استان اظهار داشت: با توجه به مرکزیت استان یزد در حوزه انرژی خورشیدی، اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شده است.
 
آیت الله سید ابراهیم رئیسی همت دست اندرکاران وزارت نیرو و شرکت های پیمانکار و پیگیری شخص استاندار یزد را در راستای احداث این نیروگاه خورشیدی قابل تقدیر دانست و از تمامی کارکنان وزارتخانه و استانداری تشکر کرد.
 
استاندار یزد نیز در این مراسم، با اشاره به تاکید رئیس جمهور مبنی بر تبدیل استان یزد به قطب انرژی خورشیدی غرب آسیا؛ در دور نخست سفر به استان یزد، گفت: در راستای تحقق این مهم برنامه ریزی های لازم انجام و به صورت جدی مورد پیگیری قرار گرفت.
 
وی یزد را یکی از استان های پیشتاز در حوزه احداث نیروگاه های خورشیدی و انرژی های تجدید پذیر برشمرد و افزود: تاکنون 99 مگاوات برق خورشیدی به شبکه متصل و عملیات اجرایی 350 مگاوات آغاز و 2800 هکتار زمین برای احداث نیروگاه‌ 1850 مگاواتی برق خورشیدی تخصیص داده شده است.
 
فاطمی با بیان اینکه زمین‌ لازم برای احداث نیروگاه خورشیدی در استان یزد ظرف کمتر از یک ماه به سرمایه گذاران واگذار می شود، تصریح کرد: در حال حاضر حدود 30 سرمایه گذار بخش خصوصی و صنایع جهت احداث بیش از هزار مگاوات برق خورشیدی در استان فعال هستند.  
 
وی با اشاره به اینکه اکنون قرارداد تولید 420 مگاوات برق خورشیدی منعقد شده و 580 مگاوات دیگر در حال انعقاد است، گفت: همچنین 129 نیروگاه خانگی با ظرفیت 645 کیلووات به شبکه متصل شده و 149 نیروگاه خانگی دیگر تا انتهای سال به شبکه متصل می شود.
 
استاندار یزد در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه مردمی سازی تولید انرژی خورشیدی در روستاهای استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از خانوارهای روستایی استان به دلیل فعالیت در این حوزه از درآمد ماهیانه برخوردار هستند.

افزایش ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر در استان، افزایش قابلیت اطمینان شبکه برق منطقه و کاهش تلفات، صرفه‌جویی در مصرف آب و سوخت‌های فسیلی و کاهش انتشار گازهای آلاینده از اهداف این پروژه است که با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر 2200 میلیارد ریالی برای بخش نیروگاه و 500 میلیارد ریالی برای بخش اتصال به شبکه، توسط بخش خصوص به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

گفتنی است پروژه احداث نیروگاه ساغند اردکان با ظرفیت 10 مگاوات در اسفندماه 1401 در زمینی به مساحت 15 هکتار به اتمام رسیده و با دارا بودن 18 هزار و 324 پنل، 86 اینورتر و 4 ترانسفورماتور؛ به پست 63 به 20 کیلوولت ساغند متصل شده است.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها