سرپرست اداره‌کل پزشکی قانونی استان همدان گفت: روز گذشته زن و مرد جوانی در همدان به علت مسمومیت ناشی از گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.
کد خبر: ۱۴۳۶۰۹۷

به گزارش جام جم انلاین همدان، دکتر محمد مالمیر افزود: این زوج در شهر همدان ساکن بودند که به علت استفاده غیراصولی از وسایل گرمایشی و جریان یافتن گاز مونوکسید کربن در داخل منزل دچار مسمومیت و خفگی شدند.

وی اضافه کرد: رعایت اصول اولیه ایمنی برای حفظ جان و پیشگیری از بروز اتفاق ضروری است به ویژه با ورود به فصل سرد سال باید هنگام استفاده از وسایل گرمایشی نکاتی را مد نظر قرار داد

وی اظهار کرد: نباید از دودکش مشترک برای وسایل گرمایشی استفاده کرد بلکه هر یک از سیستم های گرمایشی باید یک دودکش مجزا داشته باشند.

مالمیر بیان کرد: پیش از نصب و روشن کردن وسایل گرمایشی باید از باز بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل کرد همچنین دودکش باید دست کم ۷۵ سانتی‌متر از پشت بام فاصله داشته باشد.

سرپرست اداره‌کل پزشکی قانونی استان همدان ادامه داد: خارج کردن دودکش از شیشه نیز بسیار خطر آفرین است چراکه گرمای دودکش موجب شکستن شیشه، سقوط دودکش، حریق ناقص وسایل گرمایشی، نشت و نشر گاز و مسمومیت می شود.

وی افزود: سردرد و سرگیجه، تهوع، خستگی، ضعف، بی حالی، تنگی نفس از عوارض مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است و در صورت مواجهه با این قبیل افراد باید ابتدا وسایل گرمایشی را خاموش و مصدوم را از محل و وسایل گرمازا دور کرد سپس در و پنجره را برای خروج دود و گاز مونوکسید کربن باید باز گذاشت و با سازمان آتش نشانی و مرکز فوریت های پزشکی برای ارائه خدمات مورد نیاز و انتقال بیمار تماس برقرار کرد.

به گفته مالمیر، طی هشت ماهه امسال ۱۹ نفر به علت مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن به عنوان قاتل خاموش"جان خود را از دست دادند؛ همچنین ۱۸ نفر در مدت مشابه سال گذشته بر اثر مسمومیت با گاز جان خود را از دست دادند، در ضمن در ابتدای همین ماه هم دو نفر در روستای چورمق به همین علت جان باختند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها