طراحی معماری و شهرک سازی نخستین ناحیه تخصصی صنایع دستی کشور در شیراز با بهره گیری از کارگروهی وخرد جمعی آغاز شد.
کد خبر: ۱۴۳۵۴۸۲

 به گزارش جام جم آنلاین ،به منظور استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسان، متخصصان و صاحبنظران صنایع دستی در طراحی ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز، دومین نشست هم اندیشی با حضور مسولان و نمایندگانی از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، استانداری فارس، شرکت شهرک‌های صنعتی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و نیز نمایندگان تشکل‌های فعال صنایع دستی استان برگزارشد.

معاون صنایع سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در این نشست از طریق ارتباط ویدیوکنفرانسی با بیان اینکه ایجاد شهرک‌های تخصصی و صنفی از برنامه‌های اولویت دار این سازمان است گفت: راه اندازی ناحیه تخصصی صنایع دستی در شیراز نیز با توجه به مزیت‌های مهم شیراز و استان فارس در بخش صنایع دستی در دستور کار قرارگرفت و فرآیند‌های اجرایی آن در حال انجام است.

طهمورث لاهوتی توجه به زنجیره ارزش صنایع دستی را از مهمترین اهداف استقرار و فعالیت رشته‌های مرتبط با صنایع دستی در این ناحیه تخصصی اعلام کرد و گفت: در این زمینه زون بندی و جانمایی استقرار رشته‌های صنایع دستی بگونه‌ای انجام می‌شود که تکمیل کننده زنجیره تولید و ارزش باشند تا منجر به ارتقای کمیت وکیفیت محصولات گردد و اقتصاد این صنایع نیز متحول شود.

وی با اظهار اینکه با تشکیل کارگروهی در استان، ضمن انجام نیاز سنجی‌ها و تعیین رشته‌ها و گروه‌های مرتبط با صنایع دستی، جانمایی و زون بندی‌ها نیز بر اساس نظر این کارگروه مشخص می‌شود گفت:هرگونه تصمیم گیری در ابعاد طراحی، معماری و شهرک سازی براساس خرد جمعی و بصورت گام به گام زیرنظر این کارگروه انجام خواهد شد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس هم بر استفاده حداکثری از از دیدگاه‌ها، نظرات تجربیات کارشناسان، متخصصان و صاحبنظران حوزه صنایع دستی در طراحی نخستین ناحیه تخصصی صنایع دستی کشور در شیراز تاکید کرد و گفت:با برپایی نشست‌های هم اندیشی و در این زمینه تلاش شده طراحی معماری و شهرک سازی این ناحیه بگونه‌ای انجام شود که ناحیه‌ای منحصر به فرد ایجاد شود.

مهران خاکساری با اشاره به اینکه مصوبه ناحیه صنایع دستی مربوط به سال ۱۳۸۶ است گفت: پیگیری ایجاد ناحیه تخصصی صنایع دستی از ابتدای سال گذشته در دستورکار این شرکت قرارگرفت که با همکاری اداره کل راه و شهرسازی فارس توانستیم اراضی در شمال غرب شیراز و در نزدیکی شرکت نمایشگاه‌های بین المللی فارس به مساحت حدود ۴۰ هکتار برای ایجاد این ناحیه جانمایی و پس از اخذ استعلامات زیربنایی به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان برسانیم.

وی با اشاره به کلنگ زنی این ناحیه در دور دوم سفر ریاست جمهوری گفت: فرآیند‌های اجرایی احداث این ناحیه تخصصی شتاب گرفته و اقداماتی نظیر نقشه برداری از محدوده زمین وانجام توپوگرافی از زمین با پهباد به پایان رسیده و برآورد انجام عملیات دیوار گذاری و انتخاب مشاور به منظور طراحی و شهرسازی نیز انجام و در مرحله انتخاب پیمانکار است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس افزود:ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز قابلیت استقرار بیش از ۳۰۰ واحد صنایع دستی در قالب غرفه‌ها و کارگاه‌های تولیدی با اشتغال ۱۵۰۰ نفر را خواهد داشت.

خاکساری با تاکید بر اینکه این ناحیه صنعتی علاوه بر اینکه مکانی برای تولید آثار صنایع دستی و هنری است به بعد گردشگری و احداث تاسیسات گردشگری آن نیز توجه خواهد شد گفت:طراحی این ناحیه به نحوی انجام می‌شود که در آینده به یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز تبدیل شود.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز در اراضی به مساحت حدود ۴۰ هکتار انجام می‌شود گفت:این ناحیه تخصصی بصورت فاز بندی و مرحله‌ای در فاز‌های عملیاتی مختلف انجام خواهد داشت.

مدیر کل حمایت از تولید وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هم در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان فارس در بخش صنایع صنعتی، راه اندازی ناحیه تخصصی صنایع دستی در شیراز را گامی موثر برای اعتلای این بخش و نیز زمینه‌ای مناسب برای حمایت بیش از پیش از هنرمندان و فعالان صنایع دستی استان اعلام کرد و گفت: این ناحیه صنعتی دارای بهترین موقعیت جغرافیایی است که می‌تواند شرایط بی نظیری را ایجاد کند.

محمدحسین عسکرپور با اشاره به اینکه، ۵۲۰ هزار هنرمند صنایع دستی در کشور، به فعالیت می‌پردازند، گفت:از این تعداد حدود ۴۸۰ هزار نفر بصورت انفرادی و مابقی بصورت کارگاهی به فعالیت می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه رشته‌های صنایع دستی دارای تنوع بالا هستند که برخی از آن‌ها جنبه هنری و فردی و برخی جنبه کارگروهی و فعالیت کارگاهی دارند گفت: در راه اندازی این ناحیه تخصصی باید از فعالیت‌های انفرادی کارگاهی به سمت فعالیت‌های کارگاهی گروهی حرکت کنیم.

مدیر کل حمایت از تولید وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی توجه و احیای رشته‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی که در حال زوال و فراموشی هستند را از کارکرد‌های دیگری برشمرد که باید در این ناحیه تخصصی مورد توجه قرارگیرد.

عسکرپور با قدردانی از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی به منظور اهتمام در راه اندازی ناحیه تخصصی صنایع دستی و بهره گیری از خرد جمعی برای برای انجام مراحل طراحی و معماری و شهرک سازی گفت:برگزاری این نشست و نشست‌های قبلی نیز در همین راستا انجام تا با استفاده از تجربیات و دیدگاه‌های افراد خبره و صاحبنظران این حوزه بتوانیم ناحیه صنعتی متمایزی در کشور و منطقه ایجاد کنیم.

وی بهره گیری از معماری سنتی شیراز، استفاده از نخبگان معماری، توجه به بخش گردشگری و ایجاد تاسیسات گردشگری، توجه به ابعاد هنری و فرهنگی در طراحی واجرا و نحوه جانمایی مناسب برای استقرار صنایع را از مهمترین مواردی برشمرد که باید در این ناحیه تخصصی مورد توجه باشد.

مدیر کل حمایت از تولید وزارت میراث‌ فرهنگی در ادامه از آمادگی این وزارتخانه برای درنظرگرفتن بسته‌های حمایتی و تشویقی برای استقرار هنرمندان صنایع دستی در این ناحیه تخصصی خبر داد و گفت: در تلاشیم با تعامل و همکاری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، بسته‌های حمایتی سرمایه گذاری با رویکرد حمایت از هنر و فرهنگ ایرانی و نیز حمایت از تولیدکنندگان مشترک را، تعیین کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس هم در این نشست گفت:قرارگرفتن صنایع دستی در کنار گردشگری سبب پایداری صنایع دستی می‌شود.
سید موید محسن نژاد برتوجه به بخش‌های صنایع جانبی مکمل صنایع دستی نظیر بسته بندی، تجاری سازی و برند سازی و استقراردفاتر تسهیل کننده صادرات در این ناحیه تخصصی تاکید کرد و گفت:ناحیه صنایع دستی می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه و تکمیل زنجیره ارزش و راه اندازی خطوط تولید و تولید انبوه برخی آثار صنایع دستی را فراهم کند.
ایجاد ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز دارای مصوبه سال ۱۳۹۶ از هیات وزیران است که پس از ۱۶سال وقفه، در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی فارس قرار گرفت و با انجام مراحل مکان یابی و اخذ استعلامات وتاییدیه از کارگروه امور زیربنایی و شورای برنامه ریزی توسعه استان فارس، عملیات اجرایی آن در سفر مهرماه رئیس جمهور به استان آغاز شد.
استان فارس در بخش صنایع دستی به عنوان یکی از فعال‌ترین استان‌ها مطرح است و جزو پنج استان برتر در کشور شناخته می‌شود. از ۲۵۰ رشته صنایع دستی موجود در کشور ۱۲۰ رشته در این استان وجود دارد که از این تعداد ۸۵ رشته صنایع دستی در فارس فعال است.
راه اندازی ناحیه تخصصی صنایع دستی بستر مهمی برای رشد و توسعه این بخش ایجاد می‌کند.
رشته‌های خاتم سازی، قلمزنی، کاشی هفت رنگ، خوشنویسی، نگارگری، تذهیب، نقاشی قهوه خانه ای، طراحی سنتی، گره چینی، گچبری، آیینه کاری، میناسازی، حجاری، جواهرسازی، چرم دوزی و نقاشی روی چرم، از جمله رشته‌های فعال صنایع دستی در فارس است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها