درحالی که گمانه زنی‌ها درباره احتمال رسیدن به توافق آتش‌بس در غزه افزایش یافته، روزنامه الاخبار در گزارشی به همین منظور برخی اطلاعات را درباره این توافق احتمالی منتشر کرده است.
کد خبر: ۱۴۳۱۸۵۱

به گزارش جام جم آنلاین، با وجود اخبار ضد و نقیضی که طی روزهای گذشته درباره آتش‌بس در غزه و انجام معامله تبادل اسرا بین رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین منتشر شده بود و برخی منابع این اخبار را تکذیب کردند، صبح امروز سه‌شنبه خبرگزاری رویترز گزارش داد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس اعلام کرده به توافق آتش‌بس نزدیک هستیم و این جنبش پاسخ خود را به قطر و دیگر میانجی‌ها ارسال کرده است.

این خبر موجب افزایش گمانه‌زنی‌ها در خصوص رسیدن به توافق آتش‌بس شده است. هنیه درحالی از قریب‌الوقوع بودن آتش‌بس خبر داد که شب گذشته رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند اسرائیل برای انجام توافق تبادل اسرا چراغ سبز نشان داده و منتظر پاسخ حماس است. همچنین کاخ سفید اعلام کرد که ما روی رسیدن به توافق در پرونده اسرا کار می‌کنیم و معتقدیم که رسیدن به این توافق نزدیک‌تر از هر زمانی است.

این اظهارات در زمانی بیان شده که همه طرف‌های مربوطه وارد ساعات حساسی برای روشن کردن سرنوشت توافق تبادل اسرا شده‌اند.

در این زمینه روزنامه الاخبار به نقل از منابع مقاومت درباره برخی از جزئیات توافق آتش‌بس گزارش داد، آنچه پیشنهاد شده، برقراری یک آتش‌بس 5 روزه است که طی آن همه عملیات‌های نظامی در سراسر غزه، چه بمباران‌ها و چه حملات زمینی متوقف می‌شود. همچنین برای آزادی 50 اسیر غیرنظامی اسرائیلی نیز توافق شده که شامل کودکان و زنان سالخورده و شاید برخی از مردان سالمند و بیمار به اضافه دو تابعیتی‌های روس، ترک، آسیایی، آمریکایی و اروپایی باشند.

به گفته این منابع، طبق توافق احتمالی مذکور، هر روز 10 اسیر غیرنظامی اسرائیلی در ازای آزادی 30 اسیر زن و کودک فلسطینی آزاد می‌شوند.

درباره ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه نیز طبق اطلاعاتی که الاخبار در اختیار دارد، روزانه بین 200 تا 300 کامیون حامل کمک‌های انسانی وارد غزه شده و در جنوب و شمال این منطقه توزیع می‌گردد و این کمک‌ها علاوه بر غذا شامل تجهیزات پزشکی و سوخت نیز هستند. همچنین رژیم صهیونیستی با رسیدن سوخت به شمال غزه جهت استفاده در بیمارستان‌ها و نانوایی‌ها و چاه‌های آب موافقت کرده است.

اما در سطح میدانی، قرار شده که رژیم صهیونیستی نیروهای خود را که در جاده صلاح الدین غزه مستقر هستند بیرون بکشد و حق نزدیک شدن به مردمی که در این منطقه تردد می‌کنند را ندارد. همچنین نیروهای ارتش اسرائیل مواضع نظامی خود را در طول خیابان صلاح‌الدین  ترک می‌کنند؛ به ویژه در حد فاصل بین جنوب و شمال.

الاخبار در ادامه به نقل از منابع مقاومت اعلام کرد، این روند تحت نظارت آمریکا و قطر و مصر انجام می‌شود و قرار است که رژیم صهیونیستی طبق توافقی که زیر نظر «دیوید ساترفیلد» نماینده آمریکا در امور بشردوستانه انجام می‌گیرد، اجازه مشارکت سازمان‌های بین‌المللی در روند آتش‌بس و کمک‌رسانی به غزه را بدهد. البته ساترفیلد نمی‌خواهد همه سازمان‌های بین‌المللی در این روند شرکت کنند. همچنین صحبت‌هایی درباره ورود تجهیزات لازم جهت ایجاد بیمارستان‌های صحرایی در نوار غزه نیز انجام شده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها