اورزولا فن‌درلاین برای آینده نوار غزه پس از پایان جنگ اخیر، پنج اصل را بر پایه راه حل تشکیل دو کشور پیشنهاد کرد.
کد خبر: ۱۴۳۰۰۵۴
نویسنده حنیف غفاری - عوشورای سردبیری

رئیس کمیسیون اروپا مدعی شده که در ازای پایان رسمی تسلط حماس بر نوار غزه، رفع محاصره این منطقه در دسترس خواهد بود. طرح فن درلاین دارای پنج مؤلفه است:
۱ـــ هیچ پناهگاه امنی برای حماس وجود  نباید داشته باشد.
۲ـــ هیچ دولتی به رهبری حماس نباید وجود داشته باشد.
۳ـــ محاصره پایداری در نوار غزه وجود نخواهد داشت.
۴ـــ حضور امنیتی طولانی مدت اسرائیل در نوار غزه وجود نخواهد داشت.
۵ـــ کوچ اجباری فلسطینیان وجود نخواهد داشت.

مروری بر این مؤلفه‌های پنجگانه به‌وضوح نشان می‌دهد فن‌درلاین و همراهانش صرفا در صدد   تئوریزه کردن مواضع اشغالگرایانه صهیونیست‌ها و تثبیت سلطه تل‌آویو، واشنگتن و بروکسل بر نوار غزه بر آمده‌اند. بنابراین، برخلاف تبلیغات صورت گرفته در رسانه‌های غربی، این یک طرح جدید و مستقل محسوب نمی‌شود.

همان‌گونه که روشن است، مفاد اول و دوم این طرح، دارای اطلاق و ضمانت اجرایی و مفاد سوم تا پنجم آن( جایی که ظاهرا به سود فلسطینیان است)، کاملا تفسیرپذیر و به‌دور از هرگونه ضمانت اجرایی است. کافی ‌است نیم‌نگاهی به سرنوشت قطعنامه‌های سازمان ملل متحد درخصوص ممنوعیت شهرک‌سازی‌های غیرقانونی درکرانه باختری بیندازیم تا بیشتر متوجه نیت واقعی فن‌درلاین از ارائه طرح کنونی شویم.

نکته دیگر این‌که حماس در ژانویه ۲۰۰۶ در انتخاباتی کاملا آزاد و قانونی در غزه به پیروزی رسید و عدم به رسمیت شناختن این روند دموکراتیک از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، به دستمایه‌ای برای محاصره نوار غزه تبدیل شد. اکنون در سال ۲۰۲۳ فن‌درلاین و دیگر مقامات اروپایی به‌جای اعتراف به جنایاتی که در طول ۱۷سال اخیر علیه ساکنان غزه صورت داده‌اند، درصدد بازگشت به نقطه آغاز منازعه و تحمیل همان ادعای غیردموکراتیک و دیکتاتور مآبانه خود به نوار غزه، منطقه و نظام بین‌الملل هستند.

نکته آخر این‌که اساسا این طرح از سوی اتحادیه اروپا تهیه و تنظیم نشده و محصول همکاری مشترک اتاق‌های فکر در آمریکا، اراضی اشغالی و بروکسل است. فن درلاین در این میان صرفا مسئولیت اعلام این طرح و انتساب آن به اروپای واحد را به‌عهده گرفته است. تکلیف این بازی تکراری و نخ‌نما سال‌هاست مشخص شده و در آینده نیز فرجامی جز شکست و تباهی به ضرر دشمنان غربی و صهیونیستی نخواهد داشت. اتحادیه اروپا و آمریکا پس از شکست اطلاعاتی و میدانی اخیر رژیم اشغالگر قدس، قصد دارند موازنه نبرد را از طرق غیرنظامی به سود تل‌آویو تغییر دهند. با این حال جبهه مقاومت به‌خوبی نسبت به نیت و هدف اتحادیه اروپا از ارائه این طرح نیابتی آگاه بوده و تسلیم فریبکاری همیشگی آنها در پرونده فلسطین و راهکار موهوم دو دولتی نخواهد شد. در چنین شرایطی فن‌درلاین و همراهانش، صرفا جرم بزرگ خود را در همراهی با نسل‌کشی ساکنان غزه و حمایت تمام عیار از جنایات صهیونیست‌ها سنگین‌تر کرده‌اند.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها