کد خبر: ۱۴۲۹۵۱۷

طب کار شاخه تخصصی از طب است که به سلامت شغلی می‌پردازد. همچنین بر سلامت در محیط کار و آسیب‌های مرتبط با شغل و پیشگیری از بیماری‌های ناشی از محیط کار دلالت دارد. خدمات این زمینه بسیار متنوع و گسترده هستند و برای بهره‌مندی از این خدمات می‌توانید به مراکز طب کار مراجعه کنید. درادامه به ارائه توضیحاتی درخصوص طب کار و بهترین مرکز طب کار غرب تهران می‌پردازیم.

بهترین مرکز طب کار غرب تهران کجاست؟

طب کار چیست؟

طب کار رشته‌ای از پزشکی است که در تحقیقات، تدریس و عمل به بررسی، ارزیابی و تأثیرگذاری روابط متقابل بین الزامات، شرایط و سازمان کار و همچنین افراد، سلامت و توانایی آن‌ها در کار می‌پردازد. نشانه‌های طب کار مدرن را در قرون وسطی می‌توان دید. مانند تمام دنیای امروز بهداشت شغلی نیز دستخوش تغییر دائمی است. استرس فیزیکی در محل کار کاهش می‌یابد و استرس روانی افزایش می‌یابد. مسائل بهداشت محیط اهمیت بیشتری یافته است. این رشته هم‌اکنون در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران در مقطع تخصص و دستیاری پزشکی تدریس می‌گردد.

حوزه تخصصی

از یک طرف، بهداشت شغلی شامل پیشگیری و تشخیص مشکلات بهداشتی مرتبط با کار یا محیط زیست و بیماری‌های شغلی است. از سوی دیگر، طراحی ارگونومیک محل کار و فرآیندهای کاری، و همچنین ادغام افراد مبتلا به بیماری مزمن (مانند بیماران مبتلا به روماتیسم ، صرع ، دیابت و غیره) و افراد دارای معلولیت در فرآیند کار، یک وظیفه ضروری است. اغلب همکاری با دستیاران کار، روانشناسی کار و سازمانی، پزشکی اجتماعی، پیشگیری از حوادث و بیمه پزشکی یا مباحث حقوق بیمه نیز جزئی از ویژگی‌های خاص این تخصص پزشکی است. بنابراین، طب کار کمک قابل‌توجهی به مراقبت‌های پزشکی یکپارچه می‌کند.

طب کار تخصص پزشکی کلاسیک پیشگیری، ارتقای سلامت و توان‌بخشی است . بنابراین بهداشت شغلی در درجه اول پزشکی مشاوره است و نیازی به انجام وظایف درمانی ندارد. این طب صحبت‌کردن است، یعنی برای گفتگو با گروه هدف. اکثریت بیمار نیستند. برای اینکه بتوانند اثر پیشگیرانه داشته باشند، متخصصان بهداشت حرفه‌ای نمی توانند منتظر مراجعه افراد بیمار به آن‌ها باشند، بلکه باید فعالانه به مردم نزدیک شوند.

مواد و روش‌ها

طب کار با فرد و همچنین با ساختارهای شرکت و فرآیندهای سازمانی سروکار دارد. روش‌های تحقیق معمول برای موضوع عبارتند از:

  • آنالیزهای آزمایشگاهی، به ویژه پایش زیستی با توجه به مواد خطرناک (مانند سرب، حلال‌ها و غیره)
  • بررسی‌های استاندارد یا نیمه استانداردشده، به عنوان مثال تعیین شاخص کارآمدی، رضایت شغلی، مدت اقامت در شغل یا محل کار مربوطه.
  • مشاهده، ثبت و ارزیابی سیستم‌های کاری، به‌ویژه شرایط کاری، فرآیندهای کاری و شرایط چارچوب سازمانی.

علاوه بر تاریخ‌نگاری و معاینه داخلی، که به‌ویژه برای تشخیص پزشکی شغلی مهم است، روش‌هایی از طیف گسترده‌ای از حوزه‌های تخصصی نیز استفاده می‌شود، بسته به نیاز این روش‌ها شامل ارگومتری، اندازه‌گیری حدت بینایی و سایر پارامترهای چشم، شنوایی سنجی، اسپیرومتری، تشخیص اشعه ایکس، روش‌های معاینه پوستی، آلرژی، عصبی، ارتوپدی و موارد دیگر است.

آن‌چه مشخص است جهت‌گیری بین رشته‌‌ای به معنای ارتباط با سایر حوزه‌های غیرپزشکی، تخصصی و مشارکت آن‌ها در تشخیص و حل مسئله است.

انواع خدمات و معاینات مرکز طب کار آروان

خدمات طب کار، متنوع بوده و در ما در بهترین مرکز طب‌ کار غرب تهران یعنی مرکز تخصصی طب کار آوران، به ارائه انواع خدمات، معاینات و آزمایشات دراین زمینه می‌پردازیم. مرکز ما با بهره‌مندی از تیمی متخصص و با استفاده از دستگاه‌ها و امکانات به‌روز و مناسب، آماده خدمت‌رسانی به هموطنان عزیز می‌باشد. همچنین برای سهولت مراجعین گرامی، خدمات و معاینات و انجام آزمایش در محل کار را نیز پوشش می‌دهیم. درادامه به معرفی تعدادی از معاینات طب کار که در مرکز ما انجام می‌شود، می‌پردازیم.

بهترین مرکز طب کار غرب تهران کجاست؟

معاینات بدو استخدام

برطبق قانون تأمین اجتماعی، افراد باید سلامت و توانایی لازم جهت انجام کار مربوطه را داشته باشند. دراین راستا سازمان‌ها و صاحبان مشاغل قبل از استخدام افراد به بررسی سلامت و توانایی‌های جسمی، روانی و اجتماعی فرد می‌پردازند. هزینه این معاینات برعهده فرد متقاضی شغل خواهد بود.

معاینات ادواری

براساس قانون، کارفرماها و صاحبان کار و مشاغل، باید سالانه سلامت کارکنان خود را بررسی نموده تا از آسیب‌های ناشی از شغل آگاه شده و یا پیشگیری نمایند و مشکلات محیط کار را برطرف نمایند. هزینه این معاینات برعهده کارفرمایان خواهد بود. همچنین جهت سهولت افراد، مرکز ما امکان انجام آزمایشات و معاینات را در محل کار شما دارد. لازم به ذکر است که معاینات ادواری برخلاف معاینات پیش‌ از استخدام، فاقد تست اعتیاد است.

فیتنس و تناسب شغلی

تناسب شغلی یک ارزیابی پزشکی با شاخص های مختلف مانند ظرفیت کارگر، ریسک ایمنی و سلامتی، شاخص اخلاقی، شاخص قانونی و حقوقی، شاخص اقتصادی است تا کارفرما از میزان توانایی فرد برای انجام کار مطمئن شود و باعث ارتقاء سلامتی، روان و فعالیت های اجتماعی شود. این تطابق کاری مطابق قوانین هر کشور در زمان جابجایی شغلی یا بعد از بیماری یا صدمات وارد شده انجام می شود. یکی از خدمات مرکز طب کار آروان تعیین تناسب شغلی کارکنان سازمان ها است.

سخن پایانی

طب کار شاخه‌ای از پزشکی است که در تلاش است تا سلامت کارکنان را در محیط کار فراهم آورد و از آسیب‌های ناشی از شغل جلوگیری نماید. همچنین شما می‌توانید جهت انجام معاینات متنوع طب کار به بهترین مرکز طب کار غرب تهران یعنی مرکز آوران مراجعه نمایید.

طب کار آروان با داشتن آزمایشگاه اختصاصی، امکان نمونه گیری در محل کار، امکان انجام معاینات در محل و نیز انجام کلیه معاینات شغلی به یکی از اولین انتخاب‌های مدیران مجموعه های کاری تبدیل شده است. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه عقد قرارداد و انجام معاینات می‌توانید با تلفن‌های مرکز یعنی  ۰۲۱۶۶۰۴۴۸۰۹ و ۰۹۹۴۱۲۸۴۹۷۱ تماس حاصل فرمایید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها