واکنش سخنگوی وزارت خارجه به حمله اسرائیل به سازمان قطری در غزه:

وجدان بشریت از جنایت و توحش صهیونیست‌ها جریحه‌دار است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد که در صورت تداوم جنایات این رژیم در غزه، امکان گسترش دامنه درگیری و جنگ در منطقه به صورت جدی وجود دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد که در صورت تداوم جنایات این رژیم در غزه، امکان گسترش دامنه درگیری و جنگ در منطقه به صورت جدی وجود دارد.
کد خبر: ۱۴۲۹۴۹۵

به گزارش جام جم آنلاین، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه ۱۵ آبان ماه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تحولات اسفناک استمرار جنایات صهیونیست‌ها پرداخت و گفت: تعداد جنایات صهیونیست‌ها در یک ماه اخیر قابل شمارش نیست. با کمال تاسف این نسل کشی و بربریت عصر جدید به صورت روزانه در مقابل دیدگان همه جهانیان و با حمایت علنی چند کشور غربی از جمله رژیم آمریکا در حال انجام است.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه فهرست بلندبالای این جنایات در این زمان کوتاه قابل بیان نیست، خاطرنشان کرد: براساس آمار وزارت بهداشت فلسطین شمار شهدای غزه از هفتم اکتبر تا دیروز ۹ هزار و ۷۷۰ نفر است. ۷۰ درصد از شهدا و مجروحان زن و کودک هستند. هنوز ۲۶۶۰ نفر از جمله ۱۲۷۰ کودک زیر آوار قرار دارند و شمار مجروحان تا این لحظه ۲۴ هزار و ۸۰۸ نفر است. یک عدد و رقم غیرقابل تصوری است که این رژیم در این یک ماه چه میزان جنایت را مرتکب شده است.

خروج ۱۶ بیمارستان در نوار غزه از خدمت رسانی

وی با بیان اینکه ۱۶ بیمارستان در نوار غزه از خدمت رسانی خارج شده‌اند، افزود: ۵۱ درمانگاه از ۷۲ درمانگاه موجود در غزه به دلیل نداشتن سوخت قادر به خدمت رسانی نیستند. ۱۷۵ نفر از کادر درمان و ۳۴ نفر از امدادرسانان در نوار غزه به شهادت رسیدند و آمار خبرنگاران شهید در صحنه غزه براساس آخرین آمار به ۴۶ نفر رسیده است.

استفاده از یک و نیم برابر بمب اتمی هیرشیما در غزه

کنعانی ادامه داد: میزان مواد منفجره در غزه قدرت انفجاری آن یک و نیم برابر بمب اتمی استفاده شده آمریکا در هیروشیما بود. وسعت غزه ۳۶۰ کیلومتر مربع است. جنایات اسفناکی در غزه در مقابل دیدگان همه جهانیان و با حمایت چند کشور غربی از جمله در حال ارتکاب است و آمریکا با سوءاستفاده از قدرت مانع انجام وظیفه شورای امنیت شده و این شورا و صلح و امنیت بین‌المللی را به گروگان خودش در آورده است.

واکنش به اظهارات وزیر کابینه صهیونیست درباره حمله اتمی به غزه

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات یکی از وزرای کابینه رژیم صهیونیستی که خواستار استفاده از بمب اتمی علیه غزه شد نیز بیان کرد: دیروز و دیشب این خبر به صورت گسترده منتشر شد. این تهدید با توجه به رفتار وحشیانه و عصیان گری این رژیم حتما باید از سوی جامعه جهانی مورد توجه قرار بگیرد. این تهدید تضعیف کننده رژیم منع به کارگیری و گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

کنعانی گفت: همانطور که وزیر خارجه ایران تصریح کرد امیدواریم این موضوع به شکل مناسب و جدی و فوری مورد توجه سازمان ملل و شورای امنیت به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی قرار بگیرد.

کنعانی ادامه داد: سکوت مدعیان غربی حامی رژیم منع به کارگیری و گسترش سلاح‌های هسته‌ای نسبت به این تهدید را رصد می‌کنیم و مایه تاسف است که این‌ها کسانی هستند که سال‌ها درباره تهدید‌های موهوم و دروغین واکنش نشان می‌دادند، ولی نسبت به این تهدید واضح سکوت کرده‌اند. این نشان می‌دهد این رژیم در ارتکاب جنایات جنگی هیچ حد و مرزی را قائل نیست و برای حقوق، قوانین و مقررات آمره بین المللی ذره‌ای قائل نیست.

وی گفت: این تهدید نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی بیش از هر زمان دیگری یک تهدید واقعی و عینی برای صلح و امنیت بین‌المللی است. دولت آمریکا و چند کشور مشخص غربی زنجیر این رژیم وحشی را باز گذاشتند و این‌ها مسؤول مستقیم جنایات جاری و هرگونه جنایات دیگر رژیم صهیونیستی هستند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: امیدواریم سازمان ملل به صورت اخص این موضوع را مورد توجه قرار بدهد و در این خصوص به صورت فوری اقدام کند. ایران این موضوع را به صورت جدی در دستورکار قرار داده و در این ارتباط برنامه دارد که با سازمان ملل و دبیرکل سازمان ملل رایزنی و مکاتبه کند و اینکه شورای امنیت را نسبت به مسوولیت خود در این خصوص توجیه کند و این موضوع به صورت جدی به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی در دستورکار سازمان ملل قرار بگیرد.

تحولات غزه، موضوع اصلی سفر نخست وزیر عراق به ایران

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره سفر امروز نخست‌وزیر عراق به تهران و اینکه حامل پیامی از بلینکن بوده است، گفت: این سفر در حال انجام است و در جریان موضوعات مطرح شده در جلسه نیستم. موضوع تحولات غزه یکی از موضوعات اصلی در نشست نخست‌وزیر عراق با مقامات عالی ایران خواهد بود. اینکه حامل پیامی است تا این لحظه در جریان این موضوع قرار ندارم.

احتمال گسترش دامنه جنگ در منطقه با تشدید حجم حنایات رژیم صهیونیستی

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سفر السودانی نخست‌وزیر عراق به تهران و امکان گسترش دامنه جنگ در منطقه اظهار داشت: این احتمال کاملا وارد است. با حجم و نوع جنایاتی که این رژیم در حال ارتکاب است و با سابقه‌ای که از جنایات و تهدید این رژیم علیه کشور‌های منطقه وجود دارد و اینکه در طول تاریخ تاسیس نامشروع و منحوس ۷۵ ساله بیش از ۲۰ جنگ را علیه کشور‌های منطقه تحمیل کرده است و این رژیم همچنان بخش‌هایی از خاک سوریه و لبنان را تحت اشغال دارد و همواره اقدامات ضد امنیتی علیه امنیت دیگر کشور‌های منطقه را مرتکب شده و پشتوانه بسیاری از اقدامات و تحرکات تروریستی در منطقه بوده قابل پیش بینی است که همه دولت‌ها و ملت‌های منطقه با نسبت‌های متفاوت این رژیم را تهدیدی علیه خود تلقی می‌کنند.

انتقال پیام ایران به آمریکا در باره خطر گسترش دامنه درگیری در منطقه

وی ادامه داد: این رژیم در صورت پیروزی در غزه که محقق نخواهد شد تهدید‌های خود را متوجه دیگران می‌کند. ذات این رژیم تهدیدآفرین و تهدیدزاست. در صورت تداوم این جنایات علیه غزه امکان گسترش دامنه درگیری و جنگ در منطقه به صورت جدی وجود دارد. این پیام را مکررا منتقل کرده‌ایم و این دیدگاه را به آمریکا منتقل کردیم. دولت آمریکا نمی‌تواند بگوید ما دنبال گسترش جنگ در منطقه نیستیم، ولی از سوی دیگر دست این رژیم را برای انجام جنایت علیه ملت فلسطین باز بگذارد. جریان‌های مردمی و مقاومتی در منطقه واضح است به صورت جدی اقدام کنند.

کنعانی خاطرانشان کرد: در صورتی جامعه بین‌المللی اقدام موثر و جدی انجام ندهد همه احتمالات وجود دارد. ارسال پیام از سوی آمریکا به دیگران که خویشتنداری کنید با آنچه در عمل در حال انجام هستند دو رویکرد متفاوت در حوزه گفتار و عمل است. این را آمریکایی‌ها باید درک کنند.

رایزنی نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در تهران با موضوعات آتش بس و پایان محاصره یمن

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تهران نیز گفت: حفظ آتش بس و پایان بخشیدن به جنگ در یمن یک موضوع کاملا مورد توجه و اهتمام برای طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است. سفری که انجام شد در استمرار مشورت‌ها و رایزنی‌ها بین ایران و سازمان ملل و طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای کمک به تکمیل روند سیاسی و حفظ و تحکیم آتش بس و پایان محاصره یمن و حمایت از روند سیاسی و گفتگو‌های یمنی - یمنی برای پایان کامل جنگ در یمن و شکل گیری روند سیاسی و تشکیل دولت مردمی یمنی در این کشور است. این مشورت‌ها در این چارچوب انجام شد.

وی ادامه داد: اینکه در ارتباط با تحولات غزه، یمن و انصارالله و جریان مقاومت مردمی در یمن به دلیل نوع رویکرد اصولی که در حمایت از مسأله فلسطین دارند در کنار مردم غزه و فلسطین قرار دارند امری واضح است و انصارالله دیدگاه خود را به صورت واضح و صریح بیان کرد که در کنار مردم فلسطین و غزه و مقاومت ضد صهیونیستی ملت فلسطین است.

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره تحریم کالا‌های رژیم صهیونیستی گفت: آخرین نشستی که در این زمینه برگزار شده است کمتر از دو ماه پیش بود که در وزارت امور خارجه برگزار شد و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد و آخرین اطلاعات بین دستگاه دیپلماسی و دیگر وزارتخانه‌های ذیربط تبادل شد. این موضوع در دستورکار بوده و در دستورکار مستمر وزارت خارجه بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره تصمیم دولت پاکستان برای اخراج مهاجران افغانستانی از این کشور نیز بیان کرد: موضوعی است که در چارچوب مناسبات پاکستان و افغانستان باید دیده شود و اینکه مقامات دولت پاکستان در این خصوص باید اظهارنظر کنند. آنچه برای ایران حائز اهمیت است این است که موضوع آوارگان افغانستانی موضوعی است که نتیجه سال‌ها اقدامات متجاوزانه و اشغالگرانه خارجی و ۲۰ سال اشغالگری رژیم آمریکا در افغانستان است و با وضعیت بغرنج اقتصادی و معیشتی و تخریب زیرساخت‌های افغانستان مردم این کشور مجبور شدند تحت شرایط سخت برای پیدا کردن شرایط بهتر برای زندگی ولو موقت سرزمین و وطن خود را ترک کنند. ایران به این موضوع به عنوان موضوعی انسانی نگاه کرده و در این چارچوب با این مسأله تعامل کرده است.

شرایط افغانستان باید به گونه‌ای رقم بخورد که مهاجران به خانه و کاشانه خود برگردند

وی گفت: موضوع مهاجران افغانستان یک مسؤولیت بین‌المللی است. بیش از هر طرفی در ارتباط با جبران این خسارت و اینکه شرایط افغانستان باید به گونه‌ای رقم بخورد که مردم افغانستان و مهاجران به خانه و کاشانه خود برگردند دولت آمریکاست که باید غرامات وارده به مردم افغانستان را بپردازد. این موضوع محل گفت‌وگوی ما با مقامات افغانستان بوده است و دیروز در نشستی که در وزارت خارجه انجام شد این موضوع مطرح شد که لازم است موضوع مهاجران مدیریت و تدبیر شود. هم شرایط در افغانستان به گونه‌ای رقم بخورد که مهاجران به وطن خود بازگردند و در حوزه داخلی ما به دلیل جمعیت زیاد آوارگان در ایران باید با تبادل نظر مشترک اقداماتی انجام شود که مشکلات ناشی از آن کاهش یابد و موانع بازگشت آن‌ها به وطنشان در افغانستان برطرف شود.

سفر علی باقری به ژنو و دیدارش با انریکه مورا با تمرکز بر تحولات فلسطین

کنعانی همچنین درباره سفر علی باقری به ژنو و دیدارش با انریکه مورا معاون بورل نیز گفت: این سفر در چارچوب گفتگو‌های ایران با اتحادیه اروپایی و مسؤولان سیاسی اتحادیه اروپا با تمرکز بر تحولات فلسطین و تحولات غزه و نقش و مسؤولیتی که متوجه اتحادیه اروپاست که با توجه به دیدگاه‌هایی که در خصوص صلح و امنیت بین‌المللی و موضوعات حقوق بشری دارند باید در مورد غزه به مسؤولیت خود عمل کنند.

وی ادامه داد: اتحادیه اروپا در این رابطه مسؤولیت دارد که تلاش لازم را برای توقف حملات جنایتکارانه صهیونیست‌ها علیه مردم غزه انجام دهد و از ظرفیت‌های خود استفاده کنند. به صورت جدی و تفصیلی گفتگو شد و ایران دیدگاه‌های خود را بیان کرد و دیدگاه‌های طرف اروپایی هم اخذ شد. در مورد موضوعات مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌ها این تبادل نظر‌ها برقرار است و از این فرصت‌ها برای اینگونه تبادل نظر‌ها استفاده خواهد شد. چنانچه تحول قابل ذکری درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها باشد اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره برنامه هفتم توسعه و مستقل عمل کردن دستگاه‌ها از همکاری با وزارت خارجه بیان کرد: دستگاه دیپلماسی مسؤول اجرای سیاست خارجی و تنظیم کننده روابط خارجی است و در این خصوص هیچ تردیدی نیست و هیچ گونه نگاه و دیدگاه و قصدی برای محدود کردن وظایف و اختیارات مصرح این دستگاه وجود ندارد. دیدگاه وزارت خارجه روشن است و در چارچوب مصوبات و قوانین بالادستی هیچگونه قصدی برای محدود کردن شرح وظایف و اختیارات دستگاه دیپلماسی وجود ندارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها