در گفتگو با یک صاحبنظر اقتصادی بررسی شد

عدم شفافیت و شایعه‌سازی سیاسی؛ ۲عامل ریزش بورس

یک صاحبنظر اقتصادی به ارزیابی ریشه‌های ریزش بورس در روزهای اخیر پرداخت.
کد خبر: ۱۴۲۵۷۱۱

بهنام ملکی در گفتگو با جام جم آنلاین گفت: عوامل مختلفی در سقوط یا در رونق بورس مانند روزهای اخیر دخیل هستند، این روزها مطرح شدن برخی شایعات سیاسی روی سقوط بورس تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه طبیعتاً موضوع بی ثباتی منطقه‌ای از عواملی است که روی ناامنی سرمایه‌گذاری تاثیر منفی می‌گذارد، تصریح کرد: البته به جز موضوعات امنیتی؛ بحث های مهم دیگری نیز در این زمینه یعنی کاهش ارزش بورس مطرح است.

ملکی یکی از این عوامل را ساختار کلان اقتصادی به این معنی که همه برای اقتصاد تصمیم می‌گیرند دانست و افزود: در جاهایی همچنین ممکن است سیگنال فروشی انجام شود، برخی هم ممکن است با رباط ها خرید و فروش کرده و این‌ها یک سری سهام را بخرند که به ناامنی دامن بزنند.

این اقتصاددان همچنین گفت: موضوع عدم شفافیت عملکرد شرکت‌ها از موضوعاتی است که به بورس لطمه زده است گفت: اطلاعاتی که شرکت‌ها منتشر می‌کنند واقعی نیست.

وی ادامه داد: موضوع بعدی عدم تجدید ارزش گذاری سهام است، به محض اینکه بحث تحولات منطقه آغاز شد دلار بلافاصله افزایش یافت و بازارهای سوداگرایانه نیز گسترش یافتند در این ارتباط به نظر می‌رسد رانت خاصی برای اشخاصی وجود دارد. 

او ادامه داد: تاکنون چند نفر از مدیران بورسی خوب و کارآمد تشویق شده‌اند بنده چندان سراغ ندارم یا اینکه چند نفر از آنهایی که زد و بند دارند ترفیع گرفته‌اند؟ اینها  مسائلی است که باید تشکل‌های مستقلی وجود داشته باشد تا آنها را ارزیابی کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها