آیا شما هم جزء افرادی هستید که پس از شستن صورتتان احساس خشکی که روی آن دارید موجب ناراحتی شما می شود؟ آیا پس از خارج شدن از حمام احساس می کنید باید سریعاً پوست خود را با یک لوسیون یا کرم مرطوب کنید و گرنه ظاهر بسیار بدی پیدا می کند؟
کد خبر: ۱۴۲۳۸۹۸

اگر از این دسته از افراد هستید پس شما پوست خشکی دارید. این عارضه بسیار آزار دهنده است و می تواند برای افراد مشکلات زیادی را به وجود آورد. تا زمانی که شما نشانه ها و دلیل این مشکل را ندانید نمی توانید اقدام به برطرف کردن آن کنید. پس اجازه بدهید ابتدا به نشانه ها و دلایل آن بپردازیم و سپس روش هایی را پیشنهاد بدهیم.

چگونه متوجه شویم پوست خشکی داریم ؟

یک) پوسته پوسته شدن سطح پوست

اگر پوست صورت یا بدن شما مدام پوسته پوسته های ریز و سفید می زند. به احتمال زیاد پوست شما خشک است. چرا که آب صورت شما کم می شود یا از بین می رود و همین موجب می شود تا پوست صورت شما خشک شود.

دو) خارش در پوست

یکی دیگر از نشانه هایی که به شما می گوید پوست شما خشک است. احساس خارش در سطح پوست است. البته خارش ها ممکن است ریشه های بسیار مختلفی داشته باشند به عنوان مثال از حساسیت پوستی تا تجربه اضطراب و استرس می تواند خارش پوست را به دنبال داشته باشد. اما در برخی از مواقع نیز خشکی پوست موجب تحریک پذیری و خارش در سطح پوست می شود.

سه) پوست زبر

پوستی که آب کافی ندارد لطیف نیز نیست. اکثراً این گونه پوست ها زبر و خشن هستند و شاید ترک بردارند.

تقریباً می توان گفت نشانه های بالا جزء عمده ترین نشانه های خشکی پوست هستند. حال بهتر است ببینیم این خشکی ها چه دلایلی می تواند داشته باشد.

یک) مشکل غددی

بهتر است یک آزمایش غدد بدهید. گاهی ممکن است غدد چربی شما مشکل داشته باشد و نتواند چربی های کافی را تولید کند و همین موجب خشکی در پوست شما می شود.

دو) شرایط آب و هوایی

آب و هوا نیز تاثیر بسیار زیادی در خشکی یا نرمی پوست شما دارد. معمولاً در زمستان زمانی که هوا سرد است بادهای موجود در سرما موجب خشک شدن آب های پوست شما می شود و آن را خشک می کند.

سه) عامل ارثی

به هیچ عنوان نباید عناصر ارثی و تاثیری که روی ویژگی های جسمی ما می گذارند را نادیده بگیرید. اگر در خانواده شما افرادی هستند که پوست خشک دارند احتمالاً به صورت ارثی این ویژگی را دارید و چندان روشهای دائمی نمی تواند برای شما موثر باشد.

چهار) مشکل تغذیه

از دیگر دلایل می توان به مشکلات تغذیه مانند کمبود برخی از ویتامین ها اشاره کرد. به عنوان مثال ، ویتامن A و B از جمله ویتامین های مهم برای پوست است. اگر در بدن شما میزان این ویتامین ها کم باشد ، شما با خشکی پوست مواجه می شوید.

پنج) نور خورشید

همانطور که گفتیم آب و هوا تاثیر بسیار زیادی بر پوست شما می گذارد. نور خورشید نیز از عناصر بسیار مهم در این زمینه است. اگر محل زندگی شما به گونه ای است که در آن تابش خورشید زیاد است ، تابش مستقیم آفتاب موجب خشک شدن رطوبت سطح پوست شما می شود و همین خشکی پوست را به دنبال دارد.

شش) محصولات بهداشتی آرایشی بی کیفیت

یکی دیگر از مواردی که به شدت می تواند پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد ، مواد آرایشی و بهداشتی است که استفاده می کنید. اگر از مواد آرایشی بی کیفیت یا کم کیفیت استفاده می کنید باید بدانید که این مواد به پوست شما آسیب خواهد زد. به عنوان مثال ، حتماً دیده اید که اگر کرم پودر شما بی کیفیت باشد موجب پوست پوست شدن صورت شما می شود. این به این علت است که این مواد رطوبت طبیعی پوست شما را از بین می برند و خشکی پوست را برای شما به دنبال دارند. مواد بهداشتی نیز به این شکل است. اگر از شوینده های بی کیفیت مانند صابون های بی کیفیت استفاده کنید قطعاً پوست صورت شما را خشک خواهد کرد. یکی از گزینه های جایگزین محصولات آرایشی بی کیفیت ، استفاده از بهترین ژل لب برای زیبایی هر چه بیشتر می باشد.

هفت) داشتن بیماری های زمینه ای

گاهی اوقات ابتلا به برخی از بیماری ها موجب می شود که کیفیت پوست شما و سلامت آن به خطر بیافتد. مثلاً بیماری دیابت ، تیروئید از آن دسته از بیماری ها هستند. این بیماری ها به دلیل داروهایی که مصرف می کنند و ویژگی های خود بیماری ها موجب می شود پوست آنها خشک شود.

هشت) عدم مصرف کافی آب در طول روز

متاسفانه برخی از افراد چندان عادت به خوردن آب در طول روز ندارند. این افراد از آن دسته افرادی هستند که معمولاً پوست های خشکی دارند. حتی اگر این عادت را ندارید می توانید به روش های مختلف میزان آب و مایعات در بدن خود را افزایش دهید. به عنوان مثال ، همیشه از بخور آب استفاده کنید. می توانید از آب میوه ها به جای آب خالی استفاده کنید. همچنین هر مایعات و نوشیدنی دیگری هم استفاده کنید بالاخره جزء مایعات است و می تواند منابع آبی بدن شما را تامین کند. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم حتماً روشی که می توانید به بهترین شکل ممکن ، منابع آبی بدن خود را تامین کنید پیدا کرده و سپس در برنامه های روزانه خود قرار دهید.  

حالا که به عمده ترین دلایل خشکی پوست اشاره کردیم در ادامه قصد داریم به ارائه ی راهکارهایی بپردازیم که به شما کمک می کند تا از خشکی پوست خود و آسیب های بیشتر آن جلوگیری کنید.

 

یک) استفاده از مرطوب کننده های طبیعی

سعی کنید همیشه از یک مرطوب کننده مناسب برای پوست بدن خود استفاده کنید. اگر این مرطوب کننده ها طبیعی باشند بسیار عالی و بهتر نیز خواهد بود. چرا که مرطوب کننده های طبیعی عاری از مواد و ترکیبات شیمایی و نگه دارنده هستند و اثر بسیار بهتر و موثرتری خواهند داشت. از طرفی ، عوارض و ناراحتی نیز برای پوست شما ایجاد نخواهند کرد. به عنوان مثال ، ما عسل را به عنوان یک ماده ی مرطوب کننده ی طبیعی معرفی می کنیم. عسل یک ماده ی غذایی مقوی و پر خاصیت برای انسان است که برای پوست شما نیز می تواند بسیار مفید و موثر باشد. سعی کنید هر شب یا حداقل بعد از استحمام ، مقداری عسل را به پوست خود بمالید. اگر این روش را برای مدتی ادامه دهید پس از طی دوره ای متوجه خواهید شد که پوست شما نرم و لطیف شده است و از حالت خشکی آن به شدت کاسته شده است.

 

دو) استفاده از شامپوها و شوینده های مناسب

از آنجایی که شامپوها و شوینده ها برای کاهش جرم های پوستی ساخته شده است. در بسیاری از آنها مواد و ترکیباتی به کار رفته است که می تواند چربی های سطح پوست شما را از بین ببرد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم در تهیه ی شامپو و شوینده های بدن خود دقت کنید. همیشه از شامپوها و شوینده هایی استفاده کنید که در ترکیبات آنها مقداری کرم و نرم کننده به کار رفته است. همچنین به شما توصیه می کنیم از شامپوها و شوینده های قدیمی استفاده نکنید. چرا که در ترکیبات اکثر آنها مواد شوینده قوی و چربی زدا استفاده شده است.

سه) مصرف میوه ها و سبزیجات

مصرف میوه ها و سبزیجات علاوه بر اینکه برای سلامتی بدن شما ضروری است و مواد و ویتامین های لازم آن را تامین می کند. بلکه برای پوست شما نیز بسیار مفید خواهد بود. از آنجایی که در ترکیب اکثر میوه ها و سبزیجات آب وجود دارد بنابراین شما می توانید با مصرف روزانه میوه ها و سبزیجات همیشه پوستی نرم و مرطوب داشته باشید.

چهار) از لوسیون ها و شوینده های مناسب برای پوست استفاده کنید

برخی از افراد به ویژه خانم ها برای اینکه پوست صورت خود را از مواد آرایشی یا آلودگی پاک کنند از شوینده هایی مانند صابون ها استفاده می کنند. به شما توصیه می کنیم تا جایی که امکان دارد از استفاده صابون صرف نظر کنید و به جای آن از لوسیون ها و شویند های مناسب برای پوست صورت استفاده کنید.

پنج) استفاده از آبرسان های مناسب

استفاده از موثرترین آبرسان دنیا ، ژل پروفایلو یکی از بهترین گزینه ها می باشد. یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر قرار دهید این است که شاید به صورت طبیعی کمی سخت باشد بتوانید رطوبت کافی پوست را تامین کنید.

بنابراین همیشه برای اینکه پوستی کاملاً سالم و مرطوب داشته باشید لازم است از برخی از آبرسان ها نیز استفاده کنید. به شما توصیه می کنیم در طول روز حتماً از آبرسان ها استفاده نمایید.

محصول آبرسان دیگر که برای این منظور استفاده می شود، جالپرو محصول حرفه ای کشور ایتالیا می باشد. این محصولات در ایران دارای نمایندگی معتبر می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان شرکت نیکطب در این مورد مشورت بفرمایید.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها