وزیر امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها گفت: اگر طرف آمریکایی از برخورد چندگانه خارج و نیت واقعی خودش را نشان دهد، دستیابی به یک توافق برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو تحریم‌های ایران دور از دسترس نیست.
کد خبر: ۱۴۲۳۵۶۱
به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به‌سر می‌برد، در جمع خبرنگاران درباره دیدارهای اخیر خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین نشست سه‌جانبه درباره سوریه گفت: در نشست آستانه که به‌میزبانی ایران برگزار شد، با وزرای خارجه ترکیه و روسیه و در بخش دوم با حضور نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد آخرین وضعیت و مشکلاتی را که مردم سوریه با آن مواجه هستند، مورد بررسی قرار دادیم، از جمله اینکه تأکید شد همچنان مشکل اقتصادی، تحریم‌های کشورهای غربی، تروریسم و داعش در بخش‌هایی از سوریه به‌عنوان چالش‌های اساسی در این کشور مطرح است.
وی افزود: از نماینده سازمان ملل خواستیم طرحی را ارائه دهد و پشتیبانی مالی را به‌عمل آورد تا زیرساخت‌های لازم برای بازگشت مهاجرین و آوارگان سوریه به کشورشان فراهم شود، در عین حال راهکارهایی برای کاهش سوءتفاهمات و مشکلات مرزی بین سوریه و ترکیه مطرح شد که امیدواریم در آینده نزدیک در قالب نشست آستانه و یا فرمت چهارجانبه ایران، سوریه، ترکیه و روسیه بتوانیم مشکلات را مورد حل‌وفصل قرار دهیم.
امیرعبداللهیان همچنین در خصوص نشست مجمع تمدن‌های کهن گفت: نشست مجمع تمدن‌های کهن با حضور 9 کشور تمدنی با میزبانی و مدیریت ایران برگزار شد. در آنجا ما دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی را که در چارچوب حفظ شاخص‌های تمدنی کشورها، حفظ آثار باستانی و میراث کشورها است مورد توجه قرار دادیم. ایران حرف‌های زیادی در حوزه تمدنی و میراث فرهنگی دارد که در آنجا مطرح شد.
وزیر امور خارجه همچنین گفت: یک نشست هم با یکی از اندیشکده‌های آمریکایی داشتیم که سیاستمداران سابق آمریکا در این نشست حضور داشتند و ما به‌صراحت راجع به موضوعات فی‌مابین از جمله رویکرد نادرست آمریکایی‌ها در قبال ایران و ملت ایران در خصوص برجام، خروج ترامپ از آن و تداوم این راه توسط بایدن با  ادبیات دیگری سخن گفتیم. سؤالاتی را بعضی از سیاستمداران سابق داشتند و تلاش کردیم پاسخ دهیم.
وی افزود: فکر می‌کنیم با توجه به اقدامی که هفته گذشته در تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا انجام شد، اگر طرف آمریکایی از برخورد چندگانه خارج و نیت واقعی خودش را نشان دهد، دستیابی به یک توافق برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو تحریم‌های ایران دور از دسترس نیست.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها