عضو نقشه‌بردار هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی از ایجاد تفاهمنامه سه جانبه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اداره کل ثبت و شهرداری‌های استان خبر داد و گفت: اگر این تفاهمنامه به انعقاد برسد، تهیه نقشه‌های حدنگار یا پیش تفکیک شهرستان‌های استان به عهده سازمان قرار خواهد گرفت.
عضو نقشه‌بردار هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی از ایجاد تفاهمنامه سه جانبه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اداره کل ثبت و شهرداری‌های استان خبر داد و گفت: اگر این تفاهمنامه به انعقاد برسد، تهیه نقشه‌های حدنگار یا پیش تفکیک شهرستان‌های استان به عهده سازمان قرار خواهد گرفت.
کد خبر: ۱۴۲۲۰۴۵

جام جم آنلاین- خراسان رضوی- مسعود دباغ با تبریک بزرگداشت ابوریحان بیرونی، دانشمند پیشتاز مهندسی و روز مهندسان نقشه بردار اظهار کرد: ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی بود که فعالیت‌های مختلف و ارزشمندی را در زمینه مهندسی نقشه‌برداری و امور ژئوپلتیک داشته است که بسیاری از آن ها تا قرن‌ها هم اعتبار علمی خودش را در جهان حفظ کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه این روز به یاد مهندسانی است که سختی‌ها و مشقت‌های این جهان را لمس کرده‌اند، افزود: مهندسی علم خدا در طبیعت است و فقط مهندس است که می‌تواند از این زاویه به قدرت خدا نگاه کند و تنها یک مهندس نقشه‌بردار است که به همه چیز عالم از زوایای علت و معلول نگاه می‌کند. در نگاه مهندس نقشه‌بردار هیچ چیز نمی‌تواند خارج از منطق، علم و نظم باشد.

 

او با بیان اینکه از سال 98 و با تفاهمنامه‌ای که با شهرداری مشهد انجام شد، تهیه نقشه‌های تفکیکی و حدنگار توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی انجام می‌شود، گفت: این موضوع باعث شد تا اختلافی بین نقشه‌های تفکیکی اداره ثبت با پایانکار شهرداری وجود نداشته باشد.

 

دباغ افزود: به همین منظور تصمیم گرفته شد تا این موضوع برای شهرداری‌های شهرستان‌های استان نیز انجام شود. به طوری که در حال حاضر با شهرداری‌های طرقبه‌شاندیز در حال مکاتبه هستیم تا نقشه‌های حدنگار و تفکیکی این شهرستان‌ها نیز توسط سازمان نظام مهندسی استان انجام شود.

 

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی با بیان اینکه احتمالا تا پایان سال این موضوع برای تمامی شهرستان‌های استان به انجام برسد، گفت: با اجرای این طرح از دوباره‌کاری جلوگیری شده و نقشه‌های سازمان نظام مهندسی ملاک صدور پایانکار و سند تفکیکی است.

 

او با شاره به نشست ملی نقشه‌برداری که 19 مرداد ماه در مشهد برگزار شد، گفت: در این نشست یکی از اهداف مطرح شده، پیگیری مبحث نقشه‌برداری بود که در حال حاضر این موضوع در وزارتخانه پیگیری می‌شود و احتمالا تا آخر این دوره هیات مدیره، حتما به نتیجه برسد.

 

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی یادآور شد: یکسان‌سازی تعرفه و ظرفیت و صلاحیت مهندسان نقشه بردار نیز در چارچوب مبحث دیده شده و در همان راستا و به موازات همان موضوع اقدام خواهد شد.

 

او در خصوص مهندسان نقشه‌بردار استان نیز اظهار کرد: با پیگیری‌ها قرار است صلاحیت مهندسان نقشه بردار برای تمام گروه‌های ساختمانی ایجاد شود؛ پیش از این از سال 84 در خراسان رضوی به علت کمبود مهندس نقشه بردار فقط گروه‌های ساختمانی (ج) و (د) تحت نظارت نقشه بردار بودند اما با پیگیری‌ها قرار است گروه‌های ساختمانی (الف) و (ب) نیز ناظر نقشه‌بردار بگیرند.

 

دباغ افزود: این موضوع احتمالا تا پایان سال جاری به نتیجه برسد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها