وزیر امور خارجه در نشست خبری در بیروت به رئیس جمهور فرانسه توصیه کرد به جای مداخله در امور دیگر کشورها به اوضاع داخلی فرانسه رسیدگی کند.
کد خبر: ۱۴۲۱۵۰۴

به گزارش جام جم آنلاین، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (جمعه) دهم شهریور ماه در نشست خبری در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت به تشریح رایزنی‌های انجام شده‌اش با مقامات لبنانی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی گفت: بازگشت روابط ایران و عربستان را گام مثبت تلقی می‌کنیم. تعدادی کشورها در حال گفت‌وگوهای آشکار و پنهان برای بازگشت روابط با ایران به حالت عادی هستند.

وزیر خارجه بیان کرد: ایران و عربستان قصدی برای مداخله در امور داخلی لبنان ندارند. در سفرم به عربستان ایده‌هایی را در خصوص لبنان و منطقه دریافت کردم. ایران از هرگونه توافق رهبران لبنانی حمایت می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: گفت‌وگوها و بازگشت روابط عادی ایران و عربستان آثار مثبتی در منطقه و بر لبنان داشته است. 

وی گفت: هرگونه تصمیم درباره انتخاب رئیس جمهور و تعیین دولت در لبنان به رهبران لبنان برمی‌‌گردد.

وزیر خارجه گفت: روز گذشته از رهبران فلسطین شنیدم مقاومت فلسطین امروز در بهترین و قوی‌ترین شرایط قرار دارد.

وی درباره رفع مشکل برق در لبنان نیز گفت: پیشنهادات خود را درباره مشکل برق در لبنان بارها بیان کردیم این موضوع نیازمند اتخاذ تصمیم در هیأت وزیران است و هر زمان تصمیم بگیرند ایران آماده ارسال نیروی فنی برای احداث نیروگاه برق در لبنان است. شرکت‌های ایرانی امروز در کشورهای همسایه و برخی از نقاط جهان اقدام به احداث نیروگاه کردند و این قراردادی به نفع دو طرف است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسشی اضافه کرد: سفر به لبنان براساس برنامه ریزی قبلی انجام شد. 

وی گفت: طرف‌های یمنی هستند که نسبت یه آینده یمن تصمیم می‌گیرند. همواره گفته‌ایم از برقراری آتش بس و رفع محاصره انسانی و انجام گفتگوهای سیاسی حمایت می‌کنیم. امیدوارم گفت‌وگوها بین طرف‌های یمنی منجر به حل بحران یمن شود.

وزیر خارجه همچنین افزود: از هر طرحی که در اسرع وقت مشکل برق و انرژی در لبنان را حل کند حمایت می‌کنیم. اگر ۱۰ سال پیش مسؤولان لبنان پیشنهاد ایران را پذیرفته بود الان لبنان از صادرکنندگان برق در منطقه بود.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤال دیگری درباره سفرهایش به عربستان، سوریه و لبنان اظهار داشت: ایران از هر ابتکاری که به ثبات و آرامش در منطقه کمک کند، حمایت می‌کند. 

وی گفت: امروز صفحه و فضای جدیدی در منطقه ایجاد شده است. حضور بیگانگان کمکی به امنیت منطقه نکرده است. همواره از تامین امنیت منطقه توسط اهل منطقه حمایت کرده و می‌کنیم. 

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: با مقامات عربستان درباره مناسبات دو کشور مذاکرات مثبت و نتیجه بخشی داشتیم. در خصوص مذاکره برای رفع تحریم‌ها همواره در مسیر دیپلماسی و مذاکره قرار داریم. انجام توافق غیرمستقیم اخیر با آمریکا برای آزادسازی دارایی‌ های ایران و تبادل زندانیان، تاثیر مثبتی بر گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها خواهد داشت.

وی گفت: ایران از اراده سیاسی لازم برای حصول توافق و بازگشت همه طرف‌ها به اجرای برجام برخوردار است.

امیرعبداللهیان افزود: هرگونه تصمیم گیری درباره تردد کامیون‌ها بین عراق و سوریه به تصمیم مقامات این دو کشور برمی‌گردد. هیچ طرفی قادر نخواهد بود مسیرهای مواصلاتی تاریخی در منطقه را مسدود کند. مرزهای منطقه ما باید مرزهای امن باشد. 

وی همچنین گفت: خرسندیم روابط دیپلماتیک بین عربستان و سوریه از سر گرفته خواهد شد.

وزیر خارجه افزود: کنشگران خارجی می‌توانند بر تقویت گفت‌وگو در لبنان تاثیر مثبت بگذارند. همه باید به تصمیم رهبران سیاسی و مردم لبنان احترام بگذاریم. رهبران لبنان همواره ثابت کردند تسلیم دیدگاه‌های خارجی نخواهند شد.

وی تصریح کرد: قویا مخالف نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها هستیم و از فصل جدید حیات سیاسی سوریه در منطقه استقبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: امروز منطقه وارد صفحه جدیدی از همکاری و درک متقابل شده است. به کاخ سفید توصیه می‌کنیم واقعیات جدید منطقه را درک کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره آشتی بین ایران و عربستان سعودی و اینکه این آشتی در حد بازگشایی سفارتخانه‌ها متمرکز شده است و آیا تلاش‌هایی از شما صورت می‌گیرد برای بهبود روابط بین عربستان و حزب‌الله با بیان اینکه مناسبات ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد، افزود: دیپلمات‌های دو کشور در پایتخت‌ها مستقرند و وظایف دیپلماتیک خود را انجام می‌دهند. سفرای دو کشور تعیین شده و در محل ماموریت خود مستقر می‌شوند.

وی ادامه داد: در مورد حزب‌الله اینکه حزب‌الله در مناسبات خارجی و روابطش چگونه عمل کند تصمیمی است که توسط رهبران حزب‌الله اتخاذ می‌شود. همه در منطقه و جهان می دانند حزب‌الله سهم بزرگی در مبارزه با داعش در منطقه در سال‌های گذشته ایفا کرد. 

وزیر خارجه گفت: جهانیان می‌دانند مقاومت و حزب‌الله سهم اصلی در مقابله با تجاوزات صهیونیست‌ها ایفا کرده و به این مهم ادامه می‌دهند. حزب‌الله در مبارزه با صهیونیسم و تروریسم از برترین جایگاه برخوردار است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: باور داریم اگر حزب‌الله در قلب مقاومت منطقه در مقابل داعش حضور فعال نداشت امروز منطقه ما شکل دیگری داشت. امروز و در بیروت یک بار دیگر به همه شهدای مقاومت لبنان و حزب‌الله احترام می‌کنم.

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره حفاری چاه‌های نفت در جنوب لبنان و همکاری ایران در این خصوص بیان کرد:‌ شرکت‌های ایرانی برای هرگونه مساعدت در زمینه‌های فنی و مهندسی، پزشکی آمادگی کمک به لبنان را دارند. علیرغم فشارها در دنیا ایران در ردیف قدر‌ت‌های بزرگ جهان در حوزه‌های فنی و مهندسی و .. است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: تحریم‌ها نباید مانع توسعه همکاری‌های دو کشور شود. 

به گزارش فارس، وی درباره اظهارات ماکرون که ایران را به مداخله در امور داخلی لبنان متهم کرده است، گفت: به ماکرون توصیه می‌کنیم به جای پرداختن به مسائل دیگر کشورها و مداخله جویی در دیگر کشورها به مسائل داخل فرانسه تمرکز کند. ایران سازنده‌ترین نقش را در منطقه و لبنان داشته است. با قدرت در کنار دوستان خود در لبنان باقی خواهیم بود. 

وزیر خارجه با اشاره به دیدارش با سید حسن نصرالله نیز اظهار داشت: در این دیدار سخنان بسیار امیدبخشی را در حوزه مقاومت و وضعیت منطقه از ایشان شنیدیم. برای ما همواره دیدار با ایشان و گفت‌وگو و دریافت نظراتشان نسبت به صلح، ثبات، امنیت و پیشرفت در منطقه امیدبخش و فرصت مغتنمی است.

وی ادامه داد: همه مطلع هستند که امروز رژیم صهیونیستی از بحران‌های چندلایه امنیتی و اجتماعی در درون سرزمین‌های اشغالی رنج می‌برد. از سید حسن نصرالله شنیدم اگر رژیم جعلی اسرائیل مرتکب خطایی شود، در کمتر از چند ساعت وضعیت بر علیه صهیونیست ها تغییر خواهد کرد.

امیرعبداللهیان گفت: همگان حتی دشمنان مقاومت و حزب‌الله اعتراف می کنند که کلام سید حسن نصرالله همیشه کلام صادقی بوده و او به وعده خود عمل کرده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها