به منظور تامین کک مورد نیاز ذوب آهن اصفهان و عدم نیاز به کک وارداتی، باتری شماره ۲ مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی این مجتمع عظیم صنعتی در دست بازسازی و نوسازی قرار دارد. در این راستا با حمیدرضا مستقل سرپرست مهندسی ناحیه چدن در شرکت گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.
کد خبر: ۱۴۱۸۲۵۲
جام جم آنلاین اصفهان؛ حمیدرضا مستقل با اشاره به اینکه فعالیت‌های پروژه بازسازی باتری شماره ۲ کک سازی آبان ماه سال گذشته آغاز شده است، گفت : ابتدا  ارزیابی فونداسیون و سازه های بتنی باتری ۲ به منظور تقویت و بازسازی آنها در دستور کار قرارگرفت و سپس تونل‌های دود دو طرف باتری و سکوی تخلیه کک تخریب شد و عملیات برداشتن لایه سطحی فونداسیون به منظور حذف لایه کربوره شده انجام گرفت و اصلاح آرماتوربندی بتن  نیز هم اکنون در حال اتمام می‌باشد.
وی افزود : بازرسی داخلی و کنترل دودکش باتری ۲  ، جهت استفاده مجدد از آن نیز صورت گرفت که وضعیت دودکش مناسب گزارش گردید.
سرپرست مهندسی ناحیه چدن به سابقه بومی‌سازی تجهیزات مکانیکی باتری شماره ۱ کک سازی و ساخت درب‌های فلکسیبل باتری شماره ۳ در ذوب آهن اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت : پیش‌بینی‌های لازم در قرارداد با پیمانکار خارجی پروژه جهت ساخت بخشی از این تجهیزات توسط ذوب آهن اصفهان، شامل ریخته گری بدنه درب های باتری، ستون‌های آنکراژی، میله‌های سیستم آن  و ساخت دیگر قسمت ها  شامل رام و سپری و تکمیل ساخت درب‌های باتری در شرکت‌هایی که سابقه ساخت این تجهیزات را داشته‌اند، با اخذ تاییدیه از شرکت پیمانکار و زودتر از زمان گراف در دستور کار قرارگرفت.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید این باتری سالیانه ۵۵۰ هزار تن می باشد، تصریح کرد : برنامه‌ریزی جهت ساخت، نصب و برچیدن سوله حفاظتی عملیات نسوز‌کاری به وزن تقریبی ۸۳۰ تن در شرکت تارابگین صورت پذیرفته  است که در این خصوص نیز بخش عمده ‌ای از ستون‌ها ساخته و به کارگاه حمل گردیده است.
سرپرست مهندسی ناحیه چدن با اشاره به اینکه سایر تجهیزات شامل ماشین‌های شارژ، تخلیه و دربازکن تماماً با طراحی جدید بوده و در حال ساخت در کشور پیمانکار اصلی پروژه می‌باشد، گفت : سازه نسوز باتری باید بر روی فونداسیون تقویت شده اجرا گردد که دارای وزن حدود۱۶ هزار ۳۰۰  تن بوده و در دوکشور چین و هند در حال ساخت می‌باشد. همچنین حدود ۳ هزار تن نسوز ساخته شده و کنترل‌های لازم در حین مراحل ساخت و پیش از حمل جهت ۶ هزار تن مواد نسوز در دست انجام است و بخشی از نسوز‌ها به وزن تقریبی ۲۲۰ تن  نیز به ایران حمل و در حال انجام مراحل گمرکی جهت ترخیص می‌باشند.
حمیدرضا مستقل با اشاره به اینکه این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۳ آماده بهره برداری است، بیان کرد : پیش‌بینی‌های لازم بر اساس فضای مورد نیاز انبارش این مواد و اولویت‌بندی انبارش جهت تسهیل خروج مواد نسوز بر ‌اساس نیاز سایت پروژه توسط کارشناسان پیمانکار صورت گرفته است که بر اساس پیگیری‌ های انجام شده ، این فضا در حال تکمیل و آماده سازی می‌باشد.
 
 /* هاجر مقضی خبرنگار جام جم آنلاین
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها