روند فزاینده تقاضا برای خودداری از انجام خدمت سربازی در ارتش رژیم اشغالگر قدس در اعتراض به پیش‌نویس لایحه اصلاحات قضایی که کابینه نخست‌وزیر این رژیم بر تصویب آن اصرار دارد، بر شدت بحران داخلی رژیم صهیونیستی افزوده است.
روند فزاینده تقاضا برای خودداری از انجام خدمت سربازی در ارتش رژیم اشغالگر قدس در اعتراض به پیش‌نویس لایحه اصلاحات قضایی که کابینه نخست‌وزیر این رژیم بر تصویب آن اصرار دارد، بر شدت بحران داخلی رژیم صهیونیستی افزوده است.
کد خبر: ۱۴۱۶۳۸۸
به گزارش «راهبرد معاصر»؛ رسانه‌های اسرائیلی تأکید کردند ده‌ها هزار تظاهرکننده عصر روز چهارشنبه در تل‌آویو، قدس اشغالی و حیفا در اعتراض به لایحه اصلاحات قضایی پیشنهاد شده از سوی کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تظاهرات کردند.
 
 
شبکه 12 تلویزیون اسرائیل گزارش کرد، خیابان های تل آویو مملو از تظاهرکننده است و پلیس تلاش می کند راه های ارتباطی را باز کند. هم زمان با ادامه تظاهرات اسرائیلی ها و افزایش تنش، این شبکه به نقل از رام بن باراک، یکی از اعضای کنست از حزب یش عتید و معاون سابق رئیس موساد که جزو معترضان به اصلاحات قضایی است، اعلام کرد: اگر امروز در ارتش بودم، خدمت نمی کردم.
 
خبرنگار امور قضایی شبکه 12 تلویزیون اسرائیل اعلام کرد، جلسه مهمی میان 350 خلبان ارتش برگزار شد و آنها درباره پایان دادن به فعالیتشان در قالب نیروهای ذخیره به طور جدی صحبت کردند.
 
 
در این میان نزدیک به ۲۰۰ خلبان هواپیماهای جنگی و نیروهای ذخیره نیروی هوایی اسرائیل در حال بررسی اقدامات اعتراضی علیه لایحه اصلاحات قضایی کابینه نتانیاهو هستند. این نیروهای نیروی هوایی اسرائیل پیش تر تهدید کرده بودند به علت لایحه اصلاحات قضایی که باعث تضعیف دستگاه قضایی اسرائیل می شود، خدمت نظامی خود را متوقف می کنند، اما بعد از لغو برکناری یوآو گالانت، وزیر امنیت از این تصمیم منصرف شدند.
 
 
گالانت نیز گفت: ما ارتش دیگری نداریم و خودداری از خدمت در ارتش به امنیت اسرائیل آسیب می رساند. فراخوان‌ها برای دعوت به خودداری از خدمت در ارتش خطرناک است و خوش خدمتی برای دشمنان ما به شمار می رود.
 
 
وی افزود: از همه شخصیت اعم از راست و چپ می خواهم سیاست را وارد حوزه نظامی گری نکنند. اشتباه نکنید امروز همه ما یک جناح هستیم، فردا می تواند جناح دیگری روی کار باشد. تنها چیزی که ما را متحد نگه می دارد، حفظ قدرت ارتش اسرائیل است. خودداری از خدمت در ارتش اسرائیل به تشکیلات امنیتی آسیب می زند.
 
 
گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد کل ارتش اسرائیل در سخنانی در کنست تأکید کرد، اسرائیل با وضعیتی بسیار پیچیده و ملتهب مواجه است؛ وضعیتی که سال‌ها شاهد آن نبوده‌اند. بازدارندگی اسرائیل در منطقه به اندازه‌ای ضعیف شده که در دهه‌های اخیر سابقه نداشته است.
 
طبق گزارش وب سایت اسرائیلی واللا، چندین نیروی ذخیره یگان «شاییت 13» که یگان کماندویی نیروی دریایی اسرائیل به شمار می رود، سه شنبه به فرماندهانشان گفتند، تا زمانی که قانون اصلاحات قضایی متوقف نشود، در این یگان خدمت نخواهند کرد.
 
 
این گزارش می افزاید: 120 نفر از فارغ التحصیلان تیپ تحقیقاتی اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل (امان) روز چهارشنبه طوماری امضا و منتشر کردند که نشان می دهد در صورت ادامه روند یکجانبه اصلاحات قضایی، از خدمت در نیروهای ارتش خودداری می کنند.
 
روزنامه معاریو نیز فاش کرد، یک افسر ارشد نیروی هوایی اسرائیل در اعتراض به لایحه اصلاحات قضایی از خدمت در ارتش انصراف داد. طبق این گزارش، افسر ارشد نیروی هوایی که مربی پرواز است این روزها پست عملیاتی بزرگ و مهمی را برعهده داشت. با وجود این، وی به مقام های ارشد نیروی هوایی ارتش اعلام کرد در اعتراض به اصلاحات قضایی. به خدمتش پایان می دهد.
 
 
شبکه 13 تلویزیون اسرائیل اظهارات بنی گانتز، رهبر مخالفان و وزیر سابق امنیت اسرائیل را منتشر کرد که گفت: ما در مسیر جنگ داخلی قرار داریم و از نتانیاهو می خواهیم این روند (اصلاحات قضایی) متوقف شود.
 
 
رسانه‌های اسرائیلی روز سه‌شنبه اعلام کردند، در نتیجه تظاهرات سراسری در اسرائیل   ۴۸ نفر بازداشت شدند و درگیری با سواره‌نظام پلیس اسرائیل ادامه دارد.
 
 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها