طبق مذاکرات فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده یک مکان از ۳ مکان ادعایی آژانس و همچنین ذرات اورانیوم ۸۳.۷ درصد بین ایران و آژانس حل و فصل شده است.
کد خبر: ۱۴۱۰۱۱۱

به گزارش جام جم آنلاین، یک منبع آگاه اطلاع داد که پرونده یک مکان از 3 مکان ادعایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حل و فصل شده و طبق مذاکرات فنی ایران و آژانس تعداد پرونده‌های باقی‌مانده به دو نقطه کاهش یافته است.

طبق گفته این منبع، مطلع پرونده موسوم به آباده (مریوان) بسته شده است. پیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس اطلاعات نادرست و مجهول‌الهویه ادعا کرده بود که ایران در 4 منطقه، غنی سازی انجام داده است.

علاوه بر این ادعای دیگر آژانس در خصوص ذرات 83.7 درصد در مذاکرات فنی بین ایران و آژانس به جمع بندی رسیده و با توضیحات فنی ایران حل و فصل شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر مدعی پیدا شدن ذرات غنی شده تا حدود 83.7 درصد در ایران شده بود.

ایران همچنین با نصب تعدادی دوربین در تاسیسات اتمی در اصفهان موافقت کرده است. طبق گفته این منبع آگاه تقریبا حدود یک سوم از دوربین‌ها‌ نصب شده است و به صورت آفلاین و اطلاعاتی منتقل نمی‌شود.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه 12 اسفند ماه و در پاسخ به دعوت محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و به منظور انجام سفری دو روزه به تهران آمده بود.

وی همچنین با سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و حسین امیرعبدللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرده بود.

پس از آنکه گروسی به وین بازگشت نیز بیانیه مشترک ایران و آژانس منتشر شد. در این بیانیه سازمان انرژی اتمی و آژانس در خصوص موارد زیر توافق کردند:

تعاملات بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت‌های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر اساس موافقتنامه‌های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.

در خصوص مسائل پادمانی باقیمانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقیمانده اعلام کرد.

ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند.

اکنون که پرونده یکی از 3 مکان ادعایی آژانس و همچنین ذرات اورانیوم 83.7 درصد مورد حل‌و فصل قرار گرفته است، این امکان وجود دارد که در پی مذاکرات بیشتر و همچنین ایجاد فضای مثبت توسط کشورهای غربی در برنامه‌های سیاسی خود همکاری‌های آژانس و ایران گسترش پیدا کرده و توافقات بیشتری نیز حاصل شود. 

منبع: تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها