مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت:

کشتار بیش از 600 هزار راس دام سبک و سنگین

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور:

حلال فراتر از صنعت است

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور گفت: حلال فراتر از صنعت است، در صنعت حلال بسیار عقب هستیم و خوزستان می تواند بخشی از این عقب ماندگی های صنعت حلال را جبران کند.
کد خبر: ۱۴۰۷۴۱۸

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین - خوزستان، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا اسمعیل حسینی مقدم در همایش غذای حلال با محوریت ذبح و صید شرعی که صبح امروز 20 اردیبهشت ماه برگزار شد با بیان اینکه باید تعظیم کرده و عرض ارادت خودمان را به خوزستان که افتخار بزرگ ایران اسلامی است اعلام کنیم، اظهار کرد: خوزستان خواستگاه ترویج مکتب اهل بیت (ع) در سراسر ایران است و اهواز دروازه ورود معارف شیعه و انتشار آن به سایر استان ها است.

وی با اشاره به اینکه از سده 16 یا 18 هجری قمری تشیع به این منطقه صادر شد و مردم با عشق و صفا آن را دریافت و منتشر کردند بیان کرد: استان سرافراز خوزستان ، مهد علم و تمدن و تعالی کشور در مقاطع مهم بوده است.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور گفت: خوزستان علما و شخصیت های بزرگی همچون آیت الله حیدری، آیت الله جزایری، آیت الله شفیعی، آیت الله مروج، شیخ مرتضی انصاری، قاضی نورالله شوشتری، حاج آقا موسوی فرد را دارد که تمام روحانیت ده ها سال شاگرد مکتب آنها بوده اند؛ این بزرگان را گواه میگیرم و باید در مقابل خوزستان تعظیم کنیم.

حجت السلام و المسلمین حسینی مقدم عنوان کرد: خوزستان همواره مهد انسان های پاک باخته ای بوده که در دفاع از کیان این مرز و بوم جان شیرین خود را تقدیم کردند، علاوه بر ده ها هزار شهیدی که در این استان آمدند و خون مطهرشان به پای درخت تنومند انقلاب اسلامی جاری شد.

وی اضافه کرد: شهدای این استان باعث عزت و سربلندی هستند و تنها در دوران دفاع مقدس 13 هزار و 500 شهید از فرزندان این استان به شهادت رسیدند فلذا خوزستان مهد شهدای دفاع مقدس است که استوار ایستاد و استوار خواهد ایستاد.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور بیان کرد: اگر مجموعه نفت وگاز استان را محاسبه کنیم دومین استان نقش آفرین در اقتصاد کشور با تولید 17 و اندی درصد ثروت ناخالص ملی برای کشور است؛ حوزه ی علمیه اهواز و خوزستان از حوزه های برجسته کشور است، طلاب و روحانیون بسیار فاضل، اهل پژوهش، تحقیق و مطالعه دارد.

حجت السلام و المسلمین حسینی مقدم با بیان اینکه زیربنای اصلی اداره نظام هستی را حلال تشکیل می دهد تصریح کرد: پروردگار عالم مدار چرخش خورشید و ماه، نزول باران و رویش گیاه و دادن ثمر و دانه برای درختان و گیاهان را همین اداره عالم بر محور حلال قرار داده است بنابراین راه رشد و تعالی انسان بر مدار حلال است.

وی ادامه داد: در قرآن کریم می فرماید:" دنیا، هر آئین و پیشه ای که دارید نظام حلال عالم را برهم نزنید" ، هرچه هستید اعم از مسلمان، یهودی، مسیحی و حتی لامذهب اما نظام حلال عالم را در هر چیزی رعایت کنید.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور گفت: در خوردن، آشامیدن، نکاح، رعایت حقوق دیگران و .. نظام حلال عالم را برهم نزنید چون زیربنای اداره هستی، نظام حلال است.

حجت السلام و المسلمین حسینی مقدم با اشاره به اینکه حلال فراتر از صنعت است اظهار کرد: در صنعت حلال بسیار عقب هستیم و خوزستان می تواند بخشی از این عقب ماندگی های صنعت حلال را جبران کند.

به گفته وی؛ صنعت حلال دنیا امروز خیره کننده است، در کشور انگلیس که 5 درصد مردم آن مسلمان هستند قصابی ها 15 درصد گوشت حلال در بازار عرضه می کنند و بفروش می رسانند.

وی اضافه کرد: بازار حلال خیره کننده است و امروز ارزش تجاری حلال در دنیا و گردش مالی آن 2 هزار میلیارد دلار است که ما در این گردش مالی سهم بسیار ناچیزی داریم و باید اعتراف کنیم در داخل و خارج نسبت به حلال کوتاهی کرده ایم.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور عنوان کرد: واردات ما از حلال در کشور سالیانه حدود 12 میلیارد دلار است و سهم ما از صادرات حلال کلا 4 میلیارد دلار است بنابراین خیلی عقب هستیم و باید تلاش کرده و تسهیلگری کنیم.

حجت السلام و المسلمین حسینی مقدم بیان کرد: جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، دامپزشکی، استاندارد و همه ارگان هایی که در صادرات نقش آفرین هستند باید به بخش خصوصی کمک کنند تا بتواند به راحتی محصولاتش را صادر کند، نفسش را در نیاورند که جنسش خراب شود و از بین برود .

وی با بیان اینکه در حلال جایگاه گوشت چیز دیگری است تصریح کرد: نبی اکرم (ص) فرموده اند :" گوشت آقای همه غذاها است" ؛ گوشت در سبد غذایی نشانه امنیت غذا است و اگر در کشوری گوشت از سبد غذایی حذف شود آن سفره دچار ناامنی و تزلزل می شود.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه دامپزشکی کشور گفت : پروردگار برای گوشت چهارچوبهایی قرار داده و در این چهارچوب ها مسئولیت سنگین اول با ذابحی است که متولی استحصال اصلی گوشت به شمار می رود لذا ذابحین بسیار مهم هستند.

حجت السلام و المسلمین حسینی مقدم عنوان کرد: نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی خدمت همه سلام رساندند و گفتند به مسئولین استانی بفرمایید ذابحین را در کارهایشان ردیف اول قرار دهند .

وی بیان کرد: ذابحین اصل هستند ، اگر ذابح نباشد ناظرین بهداشتی و شرعی به هیچ کار نمی آیند پس باید همه ما یار و مددکار ذابحین باشیم.

 

 

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها