مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: ایران در فروردین ۱۴۰۲ بیش از ۴۴۰ بار لرزید.
کد خبر: ۱۴۰۵۵۰۶

به گزارش جام جم آنلاین، بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌ های لرزه‌ نگاری مرکز لرزه‌ نگاری کشوری وابسته به این مؤسسه در فروردین‌ماه تعداد ۴۴۳ زمین‌ لرزه را ثبت کردند.

براساس این گزارش، این زمین‌ لرزه‌ ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند.

در فروردین‌ماه تعداد ۱۷ زمین‌ لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آنها در روز جمعه چهارم فروردین‌ماه ساعت ۶:۴۶ دقیقه در نزدیکی خوی در آذربایجان‌غربی با بزرگی ۵.۶ در مقیاس امواج زمین رخ داد.

از لحاظ آماری ۳۵۸ زمین‌ لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۶۸ زمین‌ لرزه با بزرگی بین ۳و۴، تعداد ۱۴ زمین‌ لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۳ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و۶ بوده‌است.

استان آذربایجان‌غربی با ۱۰۴ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در فروردین‌ماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و فارس به ترتیب با ۴۶ و ۴۴ زمین‌لرزه قرار دارند.

مرکز لرزه‌ نگاری کشوری در فروردین‌ماه امسال ۲ زمین‌لرزه نیز در استان تهران ثبت کرده‌ است که بزرگ ترین آنها با بزرگی ۲.۱ در مقیاس امواج درونی زمین در لواسان بوده‌ است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها