دستان آلوده «سیا» در حمله به برج‌های دو قلو

اسناد محرمانه‌ای از کمیسیون نظامی گوانتانامو منتشر شده که افشا می‌کند دو تن از کارمندان سازمان سیا آمریکا در حملات ۱۱ سپتامبر دست داشتند.
کد خبر: ۱۴۰۳۸۲۸

به گزارش جام جم آنلاین، یک پرونده دادگاهی از کمیسیون نظامی گوانتانامو که مسئول بررسی پرونده متهمان حملات تروریستی 11 سپتامبر در نیویورک است،

نشان می‌دهد که برخی از هواپیماربایان این حادثه که دولت وقت آمریکا بخاطر آن جنگ طولانی‌مدت افغانستان را راه انداخت، از عوامل سازمان جاسوسی «سیا» بودند.

بنا بر گزارش شبکه روسی «راشاتودی»، سند فوق ابتدا از طریق اسناد دادگاه خلیج گوانتانامو منتشر شد اما علی‌رغم آن‌که عمومی بود، به طور کامل ویرایش شد.

بر اساس این گزارش، «دان کانسترارو» بازپرس ارشد کمیسیون نظامی گوانتانامو که شخصاً‌ درباره نقش دولت عربستان در حملات ۱۱ سپتامبر به درخواست وکلای متهمان این حمله تحقیقاتی را انجام داده است، گزارشی را درباره نقش عوامل سیا در این حمله تروریستی نوشته است.

بر اساس این سند، دو نفر از هواپیماربایان حمله ۱۱ سپتامبر از نزدیک تحت نظارت سیا بودند و احتمالاً خواسته یا ناخواسته مدت‌ها قبل از آن‌که با هواپیماهای ربوده شده به سمت ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی حمله‌ کنند، به استخدام سیا درآمده بودند.

از میان بسیاری از رازهای ماندگار حملات 11 سپتامبر که هنوز طی دو دهه بعد هنوز حل نشده است، شاید بزرگترین و جدی ترین آنها مربوط به فعالیت های «نواف الحزمی»و «خالد المحضر» در 18 ماه منتهی به آن روز سرنوشت ساز باشد.

این دو تن در ژانویه 2000 با ویزای چند بار ورود به آمریکا سفر کردند. این درحالی بود که مکرراً توسط سیا و NSA به عنوان تروریست‌های احتمالی القاعده معرفی شده بودند.

درست چند روز قبل از ورودشان، آنها در نشست سران القاعده در کوالالامپور شرکت کردند که در جریان آن احتمالاً جزئیات کلیدی حملات 11 سپتامبر مورد بحث و توافق قرار گرفته است.

این جلسه به طور مخفیانه توسط مقامات مالزی به درخواست مستقیم ایستگاه الک (Alec Station) سازمان سیا، یک واحد ویژه که برای ردیابی اسامه بن لادن تأسیس شده بود، عکسبرداری و فیلمبرداری شد، اگرچه به طرز غیرقابل باوری هیچ صدایی ضبط نشد.

با این حال، این پیشینه باید برای جلوگیری از ورود حزمی و المیذار به ایالات متحده کافی می‌بود یا به اندازه‌ای کافی بود که پلیس فدرال (اف بی آی) در جریان حضور آن‌ها در آمریکا قرار می‌گرفت.

با این‌حال این دو نفر برای مدت ۶ ماه بدون آن‌که حادثه‌ای پیش بیاید، در فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس پذیرش شدند و نمایندگان دفتر واحد الک توسط سیا از اشتراک‌گذاری این اطلاعات با مافوق‌های خود منع شده بودند.

«مارک روسینی» یکی از اعضای واحد الک با یادآوری بحث‌های خود با همکارانش گفت: «ما باید در این باره به دفتر اطلاع‌ می‌دادیم. این دو نفر واقعاً افراد بدی بودند. یکی از آن‌ها حداقل روادید مولتی برای آمریکا داشت. ما باید اف بی آی را در جریان قرار می‌دادیم. اما سیا به من گفت نه این پرونده اف بی آی نیست و در حوزه اختیارات اف بی آی نیست».

تا مارس ۲۰۲۲ این اطلاعات مهم از عموم مردم مخفی شده بود و در آن زمان مجموعه‌ای از اسناد اف بی آی به درخواست کاخ سفید از حالت طبقه‌بندی خارج شد و پرونده‌ کمیسیون نظامی گوانتانامو نیز که به تازگی منتشر شده است، افشاگری‌های بیشتری درباره تماس بیومی با حزمی و میذار و علاقه سیا به این دو نفر و فعالیت‌های آن‌ها در دوران اقامت در آمریکا و امتناع از فاش کردن حضور آن‌ها برای اف بی آی تا اواخر آگوست ۲۰۰۱ انجام می‌دهد.

کانسترارو این گزارش را بر اساس بازنگری اطلاعات محرمانه و مصاحبه با نمایندگان اف‌ بی آی و پنتاگون تهیه کرده است و محتوای آن نشان می‌دهد که سیا به شدت به دنبال ممانعت از تحقیقات رسمی درباره 11 سپتامبر بوده تا نفوذ خود در القاعده را مخفی نگاه دارد.

این اطلاعات در حالی منتشر شده است که یکی از مهمترین و البته ابتدایی‌ترین دلایل ناکامی و شکست آمریکا و سیاست های آن در عصر پسایازده سپتامبر این است که هنوز پس از گذشت بیش از ۲۰ سال از وقوع حادثه مذکور، ابعاد و جزئیات این حادثه به طور دقیق و روشن به مردم آمریکا و حتی افکار عمومی جهان اطلاع رسانی نشده است.

در این چهارچوب هنوز مشخص نشده که دلیل ارتباطات پنهانی نخبگان سیاسی ارشد آمریکایی با القاعده و شخص اسامه بن لادن رهبر این شبکه تروریستی چه بوده؟ و یا به چه دلیل سامانه های پدافندی و دستگاه های امنیتی آمریکا در جریان وقوع حادثه ۱۱ سپتامبر و ربایش چندین هواپیما، تا این حد غافلگیر شده اند؟ در این میان به برخی شبهات نظیر اینکه دلیل غیبت شمار قابل توجهی از افراد در ساختمان تجارت جهانی در روز حادثه چه بوده نیز پاسخی داده نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها