تاریخ تجارت نفت ایران پس از جنگ تحمیلی و تحریم‌های آمریکا در گفت‌وگو با حجت‌ا... غنیمی‌فرد بررسی می‌شود

داستان نفت و دلار

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز:

ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در ۲ سال گذشته دست یافت

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باوجود تحریم های ظالمانه آمریکا، ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.
کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۷

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت اقتصاد و دارایی، سید احسان خاندوزی، در گفت و گو با روزنامه فایننشال تایمز اظهار داشت: صادرات غیرنفتی ۵۳ میلیارد دلاری نیز در ۱۱ ماهه امسال ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. واردات هم در همین بازه زمانی ۶۰ میلیارد دلار بوده که نشان می‌دهد «اقتصاد ایران را نمی‌توان منزوی کرد».

روزنامه فایننشال تایمز در تحلیل خود در حاشیه این مصاحبه آورده است: به گفته مقام های ایرانی در حین اینکه دو کشور تحت تحریم های سنگین (ایران و روسیه) همکاری های خود را از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین افزایش داده اند، روسیه به بزرگترین سرمایه گذار خارجی در ایران طی چند دهه گذشته تبدیل شده است.

احسان خاندوزی، وزیر دارایی ایران همچنین به فایننشال تایمز گفت که روسیه در سال مالی جاری که این هفته به پایان رسید، ۲.۷۶ میلیارد دلار در پروژه‌هایی صنعتی، معدنی و حمل‌ونقل ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

خاندوزی در این مصاحبه تاکید کرد: ما روابط خود با روسیه را استراتژیک تعریف می کنیم و در بسیاری از جنبه ها به ویژه روابط اقتصادی با یکدیگر همکاری می کنیم. چین و روسیه دو شریک اصلی اقتصادی ما هستند و ایران با اجرای توافقات راهبردی روابط خود را با آنها گسترش خواهد داد.

خاندوزی همچنین گفت: مناقشه اوکراین تاسف بار است، روسیه و برخی از کشورهای دیگر علاقمند به استفاده از مکانیسم هایی مانند قراردادهای پولی متقابل یا سواپ های تجارت محور هستند.

خاندوزی در این باره ادامه داد: ما نه تنها با روسیه بلکه با چین و دیگر شرکا از جمله ترکیه در این زمینه مذاکره کرده ایم.از نظر فنی، این شبکه مالی بین ایران و روسیه وضعیت بهتری نسبت به شبکه های دیگر دارد.

خاندوزی افزود: ایران در ماه گذشته ، باوجود تحریم های آمریکا، به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.

خاندوزی از کارنامه دولت دفاع و تصریح کرد: دولت در نظر دارد بانک مرکزی را اصلاح کند که برای دستیابی به اهداف تورمی پاسخگو خواهد بود.

او گفت همچنین «اختیار لازم برای کنترل رویه هایی که عرضه پول را ایجاد می‌کنند» داده می‌شود.

خاندوزی افزود: همچنین توانستیم نرخ رشد عرضه پول را که در سال گذشته ۳۹ درصد بود، کاهش دهیم، قرار است تا پایان سال مالی امسال این عدد به ۳۰ درصد برسد، مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم.

خاندوزی گفت: دولت برای افزایش درآمدهای غیرنفتی، وصول مالیات را از طریق مبارزه با فرارهای مالیاتی افزایش داده و در عین حال مالیات شرکت ها را ۵ درصد کاهش داده است.

خاندوزی ادامه داد: زمانی که کشور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند قطعا مسئولان بیش از گذشته تلاش می کنند و وقت بیشتری را برای خدمت به مردم می گذارند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها