در این بخش توصیه‌های مهم برای رانندگی در عید نوروز را می‌خوانیم. عید نوروز جدای از زیبایی‌ها، روزهای تعطیل و خوشی‌هایش گاهی میزبان اتفاقات وخیم و ایجاد خاطرات بد نیز هست. چـه بهتر کـه قبل از شروع سفر هـای نوروزی، هر چـه قدر هم کـه راننده خوبی باشیم باز هم اطلاعاتی کسب کنیم تا ایمن و مطمئن تر تعطیلات خودرا سپری کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا توصیه‌های مفیدی را مرور کنیم.
کد خبر: ۱۴۰۱۷۶۷

قبل از سفر برنامه‌ ریزی کنید

جام جم آنلاین اصفهان؛ برنامه‌ریزی خوب نقش مؤثری در افزایش لذت از سفر خواهد داشت. بهمین نسبت، نبود برنامه‌ریزی می‌تواند موجب تبدیل شدن سفر بـه یک خاطره نه‌چندان خوشایند گردد. بـه‌طور ویژه در زمان نوروز کـه حجم مسافرت‌ها بسیار زیاد اسـت، وجود برنامه‌ریزی بسیار مهم‌تر خواهد بود. بهتر اسـت کـه قبل از سفر مقصد یا مقاصد خویش را مشخص کنید و مسافت‌هایی راکه در هر روز باید طی کنید، ارزیابی نمایید.

هم چنین بهتر اسـت کـه مناطق دیدنی و مراکز گردشگری مقصد را نیز قبل از سفر مشخص نموده و برای بازدید ازآن‌ها برنامه‌ریزی نمایید. اگر قصد اقامت در هتل یا سایر مراکز اقامتی عمومی را دارید، بهتر اسـت کـه قبل از سفر، از وجود جای خالی خاطرجمعی حاصل نمایید. همراه داشتن نقشه، چـه از نوع کاغذی و چـه الکتریکی، نیز توصیه می‌شود.

 

 

از سلامت خودروی خود، اطمینان حاصل کنید

ممکن اسـت خودروی شـما در ظاهر سالم و بدون ایراد بنظر برسد، اما شرایط سخت جاده و پیمودن مسافت‌های طولانی با سرعت‌های بالا می‌تواند بـه ایرادات پنهان فرصت بروز را بدهد و مسافرت شـما را خراب کند. یک سرویس و بازبینی معمولی می‌تواند نقش مهمی در کاهش احتمال خرابی خودرو در جاده داشته باشد و یقیناً ارزش وقتی کـه برای آن گذاشته می‌شود را خواهد داشت.

داشتن معاینه فنی نیز مسئله‌ای اسـت کـه باید بـه آن توجه داشته باشید، چراکه علاوه بر این کـه عدم وجود معاینه فنی میتواند موجب جریمه از سوی پلیس گردد، انجام معاینه فنی میتواند بـه شناسایی ایرادات و عیوب خودرو کمک شایانی نماید و میتواند تا حدودی وضعیت خودرو را برای مالک روشن نماید.

 

 

راننده خوبی باشید

متأسفانه تعریف راننده خوب در میان تعداد زیادی از هم‌وطنان مـا تعریف درستی نیست. این افراد تعریف راننده خوب را معادل با شخصی میدانند کـه بـه‌اسانی با سرعت‌های بالا رانندگی میکند، سبقت‌های بی‌باکانه می‌گیرد و حرکات نمایشی با خودرو انجام میدهد. شاید دریک مسابقه رالی این حرکت‌ها ارزش تلقی شوند، اما تنها یک راننده بد و بی‌تجربه هنگام رانندگی در جاده و یا شهر چنین حرکاتی را انجام می دهد.

دریک مسافرت خانوادگی تنها وظیفه راننده این اسـت کـه مسافران را بدون ناراحتی، دغدغه و استرس ودر کمال سلامتی بـه مقصد برساند و راننده‌ای می‌تواند یک راننده خوب لقب گیرد کـه تمام تلاشش را در راستای رسیدن بـه این هدف انجام دهد. بخاطر داشته باشید کـه یک راننده خوب هرگز تنش‌های جاده رابه سرنشینان منتقل نمیکند.

 

 

به هیچ‌ چیز بیش‌ از اندازه اعتماد نکنید

ممکن اسـت خودروی شـما خودرویی کاملاً بـه‌روز و ایمن باشد و تعداد زیادی کیسه هوا و ستاره ایمنی داشته باشد، اما این هرگز بـه این معنی نیست کـه شـما میتوانید بـه ایمنی خودرو تیکه کرده ودر رانندگی بی‌احتیاط باشید. در سالی کـه گذشت روزانه ده‌ها نفر از هم‌وطنان مـا در حوادث رانندگی کشته شده و چندین برابر این شماره نیز در تصادفات زخمی‌شدند.

بخاطر داشته باشید کـه هیچ‌کدام از این افراد حتی تا چند ثانیه قبل از تصادف، از اتفاق شومی‌کـه تا لحظاتی دیگر قرار بود برای آن‌ها رخ دهد اطلاعی نداشتند و با خاطری آسوده در حال لذت بردن از سفر و جاده بودند. اکثر رانندگانی کـه در تصادفات سنگین حضور دارند، تا چند ثانیه قبل از تصادف فکر میکنند کـه همه ی‌چیز تحت نظارت آن‌هاست و قابلیت واکنش بـه‌موقع را دارند.

اما در رانندگی کوچک‌ ترین بی‌احتیاطی می‌تواند بـه قیمت جان خود شخص و عزیزانش تمام شود. اگر خودرویی مدرن و بـه‌روز را سوار می‌شوید، نباید احساس کنید کـه دیگر نیازی بـه احتیاط ندارید. در همین سالی کـه گذشت بارها تصادفات شدید خودرو هـای فوق ایمنی مانند BMW و پورشه کـه منجر بـه مرگ دردناک سرنشینانشان شده بود، خبرساز شد.

ممکن اسـت کـه این خودروها در تست‌های ایمنی نمرات بالایی را کسب کرده باشند، اما باید توجه داشته باشید کـه تست‌های ایمنی در سرعت‌هایی درحدود 60 کیلومتر بر ساعت انجام می‌شود و خودروها در چنین سرعت‌هایی مورد ارزیابی قرار می‌ گیرند. این در حالی اسـت کـه در برخوردهایی با سرعت‌های بالای 100 کیلومتر در ساعت، ایمن‌ترین خودروها نیز تبدیل بـه آهن‌ پاره میشوند.

 

 

صبور باشید

صبر و تحمل جزو مقوله‌هایی هستند کـه توسط بسیاری بر بزرگان و خردمندان بر اهمیت آن‌ها تأکید شده اسـت. داشتن صبر در رانندگی اهمیت بسیار بالاتری دارد. چراکه عجله در رانندگی دست‌کمی از خودکشی ندارد. هدف دریک مسافرت خانوادگی طبق معمولً گردش و تفریح اسـت و هیچ عجله‌ای برای رسیدن بـه مقصد وجود ندارد.

در نتیجه سعی کنید کـه تا حد امکان در هنگام رانندگی صبور باشید و بـه‌هیچ‌عنوان حرکات مخاطره‌آمیز انجام ندهید. سرعت بالا ممکن اسـت تا حدودی باعث هیجان شود، اما اگر یک مسیر را یک‌بار با سرعت معمولی و مجاز و بار دیگر با نهایت سرعت ممکن بروید، خواهید دید کـه در حالت دوم شاید تنها چند دقیقه زودتر بـه مقصد برسید، این در حالی اسـت کـه این شیوه رانندگی احتمال وقوع تصادف را چندین برابر بیشتر میکند.

 به همین ترتیب در مورد سبقت‌های خطرناک نیز میتوان استدلال کرد. شاید تعداد زیادی از مـا در هنگامی‌کـه در جاده ودر زمانی کـه سبقت گرفتن ممنوع اسـت، پشت سر یک خودرو یا کامیون بـه‌شدت کندرو و گرفتار شده باشیم ودر آن زمان فکر سبقت گرفتن ازآن خودرو بـه سر مـا خطور کرده باشد. اما باور کنید چند دقیقه تحمل کردن سرعت‌های پایین بسیار عاقلانه‌تر از ریسک بـه خطر انداختن جان دریک سبقت غیر مجاز اسـت.

 

 

به حقوق سایرین احترام بگذارید

رعایت حق تقدم یکی از نشانه‌های بارز یک راننده خوب اسـت. این امر هم چنین در جاده میتواند کمک شایانی بـه افزایش امنیت شـما داشته باشد. در هنگام ورود از یک فرعی بـه یک جاده اصلی حتما ایست کامل کنید تا از خالی بودن جاده خاطرجمعی حاصل کنید. بد نیست بدانید تعداد زیادی از تصادفات مرگبار در کشور مـا بدلیل خودداری از همین ایست چند ثانیه‌ای اتفاق می‌افتد.

درنتیجه بخاطر چند ثانیه، ریسک نکنید و جان خود و سایرین رابه خطر نیندازید. یکیدیگر از نکاتی کـه لازم اسـت بـه آن توجه شود، رعایت نوبت و صف اسـت. اگر دریک صف طولانی از خودروها، فردی جا بزند و از جلو خودرا وارد صف کند، زرنگی نکرده اسـت.

 بلکه بـه دیگران نشان داده اسـت کـه چـه موجود بی‌فرهنگ، بی‌شعور و خودخواهی اسـت کـه بـه حق دیگران ذره‌ای احترام نگذاشته و تنها بـه دنبال منافع خود اسـت. پس از این بـه بعد، اگر دریک ورودی یا خروجی یا هر جای دیگر یک صف تشکیل شده بودو یا این کـه با ترافیک مواجه شدید، انتخاب درست این اسـت کـه همانند سایرین در صف قرار بگیرید، نه این کـه با حرکت در شانه جاده و یا جا زدن در صف بـه ظاهر زرنگی کنید.

 

 

بین خطوط برانید

باور کنید کـه نه خطوط جاده برای تزئین رسم شده‌اند و نه دولت پول اضافی برای نقاشی خیابان‌ها و جاده‌ها دارد. خطوط جاده در تمامی مناطق جهان مانند خطوط قرمزی هستند کـه رد شدن از روی آن‌ها امری ناپسند تلقی می‌شود. علی‌الخصوص خطوط ممتد کـه برای رانندگان همانند دیوارهای محکمی هستند کـه بـه‌هیچ‌عنوان امکان عبور ازآن‌ها وجود ندارد.

اهمیت خطوط در کشور هـای پیشرفته بـه‌گونه‌ای اسـت کـه نه‌تنها رانندگان بـه‌هیچ‌عنوان بر روی خطوط رانندگی نمیکنند، بلکه حتی اگر نیاز بـه تعمیر یا تغییراتی در جاده باشد، خطوط موقتی با برچسب‌های زرد رنگ بر روی جاده ترسیم میشود تا حتی برای یک مدت بسیار کوتاه نیز جاده بدون خط نباشد.

حرکت نکردن در میان خطوط باعث بی‌نظمی در راه میشود کـه این بی‌نظمی‌باعث ایجاد ترافیک میگردد. درنتیجه اگر دریک ترافیک وسوسه شدید کـه از خط خارج شده و بر روی خطوط برانید، بخود یادآوری کنید کـه شاید اگر رانندگان جلویی چنین حرکتی را انجام نمی‌دادند، شاید اصلاً ترافیکی شکل نمیگرفت کـه شـما در آن گیر بیفتید.

 

 

قابل پیش‌ بینی باشید

یک راننده خوب همواره سعی می‌کند بـه‌گونه‌ای در جاده رانندگی کند کـه رفتارش برای سایر رانندگان قابل پیش‌بینی باشد تا آن رانندگان بتوانند رفتار درستی را صورت دهند. بـه‌عنوان مثال بهتر اسـت کـه در هنگام سبقت گرفتن، بـه وسیله چراغ بـه راننده جلویی بفهمانید کـه چـه قصدی دارید تا سرعتش را زیاد نکند و بـه سمت چپ منحرف نشود. هم چنین بخاطر داشته باشید کـه هرگز از سمت راست سبقت نگیرید.

چراکه راننده جلویی طبق معمولً انتظار این حرکت را ندارد و ممکن اسـت ناگهان بـه سمت راست خود منحرف شده و شـما را از جاده خارج کند. ضمناً سبقت از سمت راست بدلیل نبودن دید کافی برای راننده خودرو، بسیار کار خطرناکی محسوب می‌ شود. راهنمای خودرو یک وسیله تزئینی نیست، بلکه وسیله‌ای بسیار حیاتی اسـت کـه باید بـه وسیله آن، همواره سایر رانندگان را از قصد خود مطلع کنید.

 

 

در هنگام خستگی رانندگی نکنید

شاید باورش برای شـما دشوار باشد، اما در هنگام خستگی و خواب‌آلودگی بدن شـما تعداد زیادی از توانایی‌های خودرا از دست میدهد. هم چنین ازنظر ذهنی نیز یک فرد خواب‌آلوده تفاوت زیادی با یک فرد سرحال دارد. بنابر این یک فرد در هنگام خواب‌ آلودگی دیرتر متوجه خطرات میشود و واکنش‌های بسیار کندتری خواهد داشت.

پس لازم اسـت کـه اولاً بـه‌گونه‌ای سفرتان را برنامه‌ریزی کنید کـه لازم نباشد ساعت‌های زیادی بـه صورت پی‌درپی پشت فرمان باشید. ثانیاً لازم اسـت کـه هر از چندگاهی توقف کرده و چند متری قدم بزنید تا خستگی و خمودگی ازبدن شـما خارج شود. اگر همان‌ گونه احساس خستگی می‌کنید، هیچ اشکالی ندارد کـه چند دقیقه‌ای در پارکینگ توقف کرده و استراحت کنید.

 

 

جاده را با پیست مسابقه اشتباه نگیرید

بسیار محتمل اسـت کـه یک راننده دیگر در جاده شـما را تحریک کند کـه قدرت خودرویتان را نشان بدهید و یا این کـه شـما رابه کورس گذاشتن و کل‌کل‌های خیابانی ترغیب کند. اما باید بدانید کـه نه خیابان جای این کارهاست و نه خودروهایی کـه عموم مردم سوار می‌شوند خودروی مسابقه‌ای هستند.

در خیابان و جاده بـه غیر از شـما افراد دیگری نیز حضور دارند کـه اینکار می‌تواند جان آن‌ها را نیز بـه خطر بیندازد. پس در چنین مواقعی خودرا بازرسی کنید و از کورس گذاشتن در خیابان خودداری کنید. مطمئن باشید کـه اینکار چیزی از ارزش‌های شـما و خودروی تان کم نخواهد کرد!

 

 

در صحنه تصادف مسئولانه رفتار کنید

بسیار دیده شده اسـت کـه هم‌وطنان مـا صحنه تصادف رابا صحنه فیلم‌برداری اشتباه گرفته ودر موبایل بـه دست، مشغول ثبت صحنه‌های جذاب و ناب تصادف میشوند! اگر شـما هم از این دسته افراد هستید، باید بدانید کـه با اینکار فقط مصدومان رابه مرگ نزدیک‌تر میکنید. صحنه تصادف منظره دل‌چسبی نیست کـه بخواهید خاطرات آنرا ثبت کنید.

اگر تخصصی در امر نجات مصدومین ندارید، بهتر اسـت هیچگونه تلاشی جهت خارج کردن مصدومین از خودرو انجام ندهید. چرا کـه بسیار دیده شده اسـت کـه در اثر خارج شدن غیر علمی و غیر اصولی مصدوم از خودرو، صدمات جبران ‌ناپذیری مانند قطع نخاع برای وی اتفاق افتاده اسـت. بهترین کار در هنگامی‌کـه یک تصادف را مشاهده می‌کنید این اسـت کـه از صحنه عبور کنید و با پلیس، هلال احمر و یا آتش‌نشانی تماس بگیرید.

هاجر مقضی خبرنگار جام جم آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها