88 درصد سدهای پایتخت تخلیه شده است

رکوردهای نجومی مصرف آب در تهران

خانه‌ تکانی سبب شده تهران در روزهای پایانی سال 1401 با پیک‌های قابل توجه مصرف آب بالای 50 متر مکعب در ثانیه مواجه شده و زمینه فشار قابل توجه به منابع آبی فراهم شود.
کد خبر: ۱۴۰۰۲۴۹

به گزارش جام جم آنلاین، مصرف آب پایتخت نشینان با همزمان با پایان بهمن و شروع اسفندماه سال 1401 رشد قابل توجهی پیدا کرده و عمده این مصارف در روزهای تعطیل پایان هفته سبب فشار قابل توجه به منابع آبی تهران را فراهم می‌کند.

بر اساس آمار رسیده از شرکت آب و فاضلاب کشور، طی سه هفته گذشته در روزهای پایانی هفته، پیک‌هایی جدیدی از مصرف آب به ثبت رسیده و این عدد از 50 متر مکعب در ثانیه فراتر رفته است.

بر این اساس طی روزهای جمعه در سه هفته گذشته به تاریخ 28 بهمن، 5 اسفند و 12 اسفند سال 1401 به ترتیب اوج مصرف آب 50 متر مکعب در ثانیه، 53 متر مکعب در ثانیه و 52 متر مکعب در ثانیه به ثبت رسیده است.

اوج مصرف‌های ثبت شده در این فصل حتی در فصل تابستان نیز به ثبت نرسیده بود و منابع آبی تهران اعم از منابع سطحی و زیرزمینی از این محل آسیب قابل توجهی تحمل می‌کنند.

88 درصد سدهای تهران خالی است

بر اساس به‌روزترین آمار منابع سطحی کشور، 5 سد ماملو، لار، لتیان، کرج و طالقان که آب تهران را تامین می‌کنند هم اکنون مجموعا تنها 224 میلیون متر مکعب آب دارند و 88 درصد مخازن 5 سد ذکر شده تخلیه شده است.

با توجه به وضعیت یاد شده، به نظر می‌رسد خانه‌ تکانی غیر اصولی در روزهای پایانی سال مهمترین دلیل افزایش مصرف آب به حساب می‌آید و تداوم این مصرف می‌تواند مقدمه بحران‌های قابل توجه در این حوزه باشد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها