در حالی هزینه صدور کد رهگیری برای معاملات مسکن بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان است که برخی بنگاه‌های املاک با سوء‌استفاده از شرایط تا ۵ میلیون تومان بابت این کد از متعاملین دریافت می‌کنند.
کد خبر: ۱۳۹۸۳۱۲

به گزارش جام جم آنلاین، بر اساس اطلاعات سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور تعرفه صدور کد رهگیری برای قراردادهای مبایعه‌نامه 10 هزار تومان است. این هزینه برای اجاره‌نامه، اجاره‌ به شرط تملیک، انتقال سرقفلی و پیش‌فروش به ترتیب 5 هزار تومان، 10 هزار، 10 هزار و 10هزار تومان است.

هزینه صدور کد رهگیری برای قراردادهای وقف، هبه و صلح رایگان و برای قراردادهای واگذاری تعاونی مسکن و انبوه‌سازان 10 هزار تومان است. همچنین هزینه صدور کد رهگیری برای قراردادهای دولتی و حکم قضایی 10 هزار تومان است.

برای قراردادهای توافقی، معاوضه ملک، قراردادهای غیررسمی قبل از اول بهمن 87 و قراردادهای غیررسمی بعد از اول بهمن 87 نیز صدور کد رهگیری 10 هزار تومان است. ضمن این‌که صدور کد رهگیری تمام قراردادهای بخش مسکن مالیات بر ارزش افزوده ندارد.

به گزارش تسنیم، با وجود اعلام هزینه صدور کد رهگیری در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور اما برخی بنگاه‌های املاک برای صدور این کد هزینه‌های بالایی را از 2 طرف معامله مطالبه و دریافت می‌کنند.

به‌عنوان نمونه طی چند سال اخیر دولت برای حمایت از مستاجران پرداخت وام ودیعه مسکن را تصویب کرد که باعث شد بخشی از مستاجران که به هر دلیلی قراردادهای آنها فاقد کد رهگیری بود برای دریافت این کد به بنگاه‌های املاک مراجعه کنند.

برخی از بنگاه‌های املاک نیز در قبال صدور این کد مبالغ بالا بعضا تا 5 میلیون تومان را از مستاجران دریافت کرده‌اند. در مثالی دیگر نیز صدور کد رهگیری برای اجاره‌نامه جهت ثبت نام مدارس نیز هزینه‌های سنگینی را روی دست قشر مستاجر قرار می‌دهد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها