وزیر امور خارجه ایران در نشست سالانه کنفرانس خلع سلاح:

آژانس رویکرد سیاسی را کنار بگذارد | به راه حل فنی نزدیکیم

سفیر ایران در ژنو گفت: تا زمانی که این سلاح‌ها وجود دارند همواره خطر استفاده از آن‌ها علیه بشریت وجود دارد.
کد خبر: ۱۳۹۵۹۸۱

به گزارش جام جم آنلاین، علی بحرینی سفیر ایران در ژنو در سخنانی در کنفرانس خلع سلاح، ضمن تشریح فضای حاکم بر امنیت در سطوح منطقه‌ای و جهانی، اعلام کرد که با اتکای هر چه بیشتر کشور‌های دارنده سلاح هسته‌ای و خطر فزاینده امکان استفاده از این سلاح‌ های کشتار جمعی، اولویت اصلی جامعه جهانی باید خلع سلاح هسته‌ای باشد.

وی تصریح کرد که تا زمانی که این سلاح‌ها وجود دارند همواره خطر استفاده از آن‌ها علیه بشریت وجود دارد و لازم است کنفرانس خلع سلاح تمرکز خود را بر مذاکره برای تحقق این هدف جهانی قرار دهد.

بحرینی در این نشست که به ریاست سفیر مصر در ژنو برگزار می‌شد و دبیر کل کنفرانس خلع سلاح نیز در آن حضور داشت، تاکید نمود که چند دهه بن بست در کنفرانس خلع سلاح برای مذاکره در خصوص سندی الزام آور جهت خلع سلاح هسته‌ ای ناشی از فقدان اراده سیاسی کشور‌های دارنده این سلاح‌ها و تلاش آن‌ها برای حفظ زرادخانه‌های هسته‌ای خود می‌باشد که لازم است جامعه جهانی بر این بن بست فائق آید.

سفیر ایران در ژنو ضمن اشاره به ایده ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای که توسط ایران در سال ۱۹۷۴ به سازمان ملل ارایه شد تاکید نمود که تنها مانع شکل گیری چنین منطقه‌ای رژیم صهیونیستی است که با برنامه‌های نظامی هسته‌ای خارج از نظارت بین المللی تحت حمایت آمریکا و متحدان غربی خود، تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه و جهان ایجاد نموده است.

بحرینی در پاسخ با اتهامات مطروحه در خصوص مشارکت ایران در جنگ اوکراین اظهار داشت که بسیار مایه تاسف است که برخی برای پیگیری اغراض سیاسی خود اتهامات بی اساس به ایران می‌زنند.

وی تاکید کرد که از ابتدای درگیری در اوکراین موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص روشن و ثابت بوده و بار‌ها در سطوح مختلف آن را اعلام نموده است. ایران همواره تاکید کرده است که تمامی اعضای ملل متحد باید به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و قوانین بین المللی همچون حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، حاکمیت، استقلال و یکپارچگی سرزمینی احترام بگذارند.

سفیر ایران در این نشست تاکید نمود که ایران از هرگونه تلاشی برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای این بحران حمایت می‌کند.

وی همچنین تاکید نمود که ایران اتهامات و ادعا‌های بی پایه مطروحه در خصوص انتقال پهپاد برای استفاده در جنگ در اوکراین را رد می‌کند.

بحرینی همچنین در این نشست ضمن رد ادعا‌های مطروحه توسط کشور‌های غربی در مورد برنامه موشکی ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ اظهار کرد که برنامه دفاعی موشکی ایران هیچ ارتباطی با متن و روح قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد چرا که موشک‌های ما برای حمل سلاح‌های هسته‌ای طراحی نشده اند؛ از این رو که اساسا ما سلاح هسته‌ای نداریم که نیاز به موشکی وجود داشته باشد که آن‌ها را حمل نماید.

بحرینی در این نشست همچنین اظهار کرد که ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی که همچنان از زخم‌های سلاح‌های شیمیایی رژیم صدام که کشور‌های غربی بویژه آلمان در اختیارش قرار دادند رنج می‌برد، تاکید می‌کند که تنها تضمین علیه استفاده یا تهدید به استفاده از چنین تسلیحاتی نابودی کامل و غیر قابل بازگشت آن‌ها توسط کشور‌های دارنده این تسلیحات است.

وی ضمن تاکید بر عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد هدف دنیای عاری از سلاح‌های کشتار جمعی و اشاره به ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، که ابتدا از سوی ایران مطرح شده است، آمریکا و متحدان غربی اش را به خاطر حمایت و تجهیز رژیم صهیونیستی به سلاح‌های هسته‌ای و ناکام گذاشتن هر ابتکاری جهت تحقق ایده مذکور، مقصر دانست و برنامه تسلیحلاتی رژیم صهیونیستی و تاسیسات هسته‌ای خارج از پادمان این رژیم را مانع اصلی تحقق چنین منطقه‌ای در خاورمیانه ذکر کرد.

لازم به ذکر است که کنفرانس خلع سلاح متشکل از ۶۵ عضو سازمان ملل است که وظیفه مذاکره و تدوین اسناد و معاهدات بین المللی در زمینه خلع سلاح و کنترل تسلیحات بویژه سلاح‌های کشتار جمعی را بر عهده دارد. طی دو دهه گذشته به دلیل مخالفت کشور‌های دارنده سلاح هسته‌ای با پذیرش هرگونه تعهدی برای خلع سلاح هسته‌ای عملاٌ این نهاد مهم با بن بست مواجه شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها