میزان بارندگی‌ ها در دی‌ ماه امسال ۴۲.۵ میلیمتر بوده که نسبت به دوره بلندمدت از رشد برخوردار شده است.
کد خبر: ۱۳۹۵۳۸۶

به گزارش جام جم آنلاین، ایران دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک بوده و دارای متوسط بارش ۲۵۰ میلی‌متر است که این میزان بارش حدود یک‌سوم متوسط جهانی است که در دی‌ماه امسال ۴۲.۵ میلیمتر میزان بارندگی‌ها در کشور بوده است.

این میزان بارش در حالی است که در دوره بلندمدت ۳۱.۱ میلیمتر بارندگی در کشور رخ‌داده بوده که رشد ۳۶.۶ درصدی نسبت به دوره بلندمدت یافته است.

همچنین از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه) تا پایان دی‌ماه ۷۴.۳ میلیمتر بارندگی در کشور رخ‌داده است که نسبت به دوره بلندمدت با ۹۰.۵ میلیمتر بارش کاهش ۱۷درصدی را نشان می‌دهد .

وضعیت بارش‌ها از نظر توزیع مکانی و زمانی، شرایط مطلوبی برای تقویت منابع آبی و دسترسی مناسب به منابع آبی در سطح کشور فراهم نبوده است، به‌طوری که میزان بارش در مناطق کویری حدود ۴۶ میلیمتر است درحالی‌که این رقم در استان‌های شمالی کشور به بیش از یک هزار و ۴۰۰ میلیمتر افزایش می‌یابد و از نظر زمانی نیز پنج درصد بارش کشور در تابستان دریافت می‌شود و چندان کمکی در تأمین آب‌کشت‌های تابستانه و دائمی نمی‌کند.

متوسط بارش کشور در گذر زمان رو به کاهش بوده است، به‌طوری که میانگین بارش ۵۳ساله کشور حدود ۲۵۰ میلیمتر بوده، اما میانگین ۱۳ساله اخیر به ۲۳۲ میلیمتر کاهش‌یافته است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها