رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه سال آینده انقباضی نیست، گفت: البته بخشی از تورم وارداتی است و تلاش می‌کنیم ریشه‌های تورم در بودجه ۱۴۰۲ مدیریت و کنترل شود.
کد خبر: ۱۳۹۴۷۲۲

به گزارش جام جم آنلاین، مسعود میرکاظمی درباره کاهش میزان تورم در سال ۱۴۰۲ و پیش بینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آتی، گفت: تلاش ما بر این اساس است آن چیزی که به عنوان ریشه‌های تورم قلمداد می‌شود در بودجه ۱۴۰۲ مدیریت و کنترل شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: البته یک بخشی از تورم، وارداتی است، به مانند به هم ریختگی مواد غذایی و یا افزایش قیمت انرژی که در سطح جهان رخ داد.

میرکاظمی تصریح کرد: اگر شرایط بیرونی را در نظر نگیریم، ما ریشه‌های نقدینگی را بررسی کرده‌ایم و موضوعات را در بودجه به گونه ای تنظیم کرده ایم که باعث افزایش پایه پولی نشود و در منابع و مصارف کشور کسری نداشته باشد و به تبع آن نیاز به استقراض شکل نگیرد که امسال هم همین‌گونه رفتار کردیم.

وی با اشاره به موضوع انضباط بخشی بانک‌ها، تاکید کرد: درخواست ما در این بخش از دولت این بوده که بانک‌ها به گونه‌ای تکالیف تسهیلاتی خود را انجام دهند که منجر به اضافه برداشت و ناترازی بانکها نشود و افزایش نقدینگی و تورم شکل نگیرد.

رئیس سازمان برنامه بودجه گفت: همچنین ما امسال ارز ترجیحی نداریم یعنی آن بحث خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی که یکی از عوامل بود، سال آینده نخواهیم داشت بنابراین قطعا موارد از این بابت مدیریت خواهد شد. بنابراین در منابع و مصارف و بودجه ۱۴۰۲ تبصره‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که از بی انضباطی و بهم ریختگی پایه پولی و به تبع آن تورم جلوگیری کنیم.

میرکاظمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با این شرایط سیاست‌های دولت در لایحه بودجه انقباضی خواهد بود؟ بیان کرد: انقباضی به این مفهوم که منابع و مصارف را محدود کنیم خیر. آنقدری که منابع داریم مصارف برای آن دیده ایم لذا ما اضافه بر منابع و مصارف را ندیده ایم و تلاش نمی کنیم از طریق بانک‌ها و نظام هایی که دولت را بدهکار و به سمت خلق پول می کشد، استفاده کنیم لذا سعی داریم این موضوع را مدیریت کنیم.

وی تصریح کرد: بنابراین بودجه انقباضی نیست، هم حقوق ها افزایش پیدا کرده و هم جاری اجتناب ناپذیر را دیده‌ایم و داریم جبران آن را در نظر می‌گیریم و همچنین ۳۲۷ هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی منابع دیده شده است.

منبع: ایرنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها