درحالی که سرانه مصرف آب هر نفر در کشور در پایان اسفند ۱۴۰۰ بالغ بر ۲۰۰ لیتر بود، این رقم در پایان آبان‌ماه سال جاری به ۲۰۳ لیتر افزایش یافته است.
کد خبر: ۱۳۹۳۴۲۴

به گزارش جام جم آنلاین، بررسی آمار شاخص‌های آب و فاضلاب شهری نشان‌می دهد که سرانه مصرف آب در ایران بیش از متوسط جهانی است.

درحالی‌که متوسط سرانه مصرف آب در جهان 150 لیتر به ازای هر نفر در شبانه‌روز بوده، سرانه مصرف آب هر نفر در کشور ما در پایان اسفند 1400 بالغ بر 200 لیتر در شبانه روز بود.

نکته جالب اینجاست که بررسی این آمار در پایان آبان‌ماه امسال نشان می‌دهد سرانه مصرف آب به ازای هر نفر در شبانه روز در ایران به 203 لیتر رسیده، یعنی نسبت به پایان اسفند سال 1400، هر نفر در روز به طور متوسط در سال جاری، سه لیتر بیشتر آب مصرف کرده است.

این افزایش متوسط مصرف آب شهری در ایران در سال 1401 درحالی است که سال آبی جاری، یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی نیم‌قرن اخیر بوده و تبعات پاییز خشک، در تأمین آب زمستان امسال و حتی بهار و تابستان سال آینده مشهود خواهد بود.

سرانه مصرف آب به عوامل متعددی از جمله شرایط اقلیمی و وضعیت آب و هوایی، نوع فرهنگ هر منطقه، تعرفه و قوانین بازدارنده، تجهیزات کاهنده مصرف، وضعیت بهداشتی و غیره بستگی دارد و در کشورهای مختلف دارای ارقام متفاوتی است.

به طور کلی در اکثر کشورهای توسعه یافته به دلیل وجود زیرساخت‌های مناسب و قوانین بازدارنده و تعرفه‌های بالای آب میزان سرانه مصرف آب از ایران کمتر است.

به عنوان مثال سرانه مصرف آب در کشور دانمارک (159 لیتر در روز)، سوئد ( 164)، پرتغال (194)، اسپانیا (200)، انگلستان (153 لیتر در روز)، اتریش (153 لیتر در روز)، ایرلند (142 لیتر در روز)، فرانسه (139 لیتر در روز)، آلمان (129 لیتر در روز)، هلند (129 لیتر در روز)، بلژیک (112 لیتر در روز)، لهستان (98 لیتر در روز)، فنلاند (213) و ایتالیا (213) است.

در تعدادی از کشورها نیز سرانه مصرف آب بالاتر از ایران است، از جمله سوئیس (252)، استرالیا (268)، آمریکا (295) و کانادا (326) لیتر به ازای هر نفر در شبانه‌روز، سرانه مصرف آب دارند.

منبع: تسنیم

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها