وزارت اقتصاد اعلام کرد: بر اساس گزارش خزانه‌داری کل کشور از ابتدای سال جاری تا کنون مبلغ ۱۴۴ هزار و ۵۷۳ میلیارد تومان برای تسویه اصل و سود اوراق منتشر شده در سال‌های گذشته پرداخت شد.
کد خبر: ۱۳۹۳۳۵۴

به گزارش جام جم آنلاین، وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: در ادامه اقدامات برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و سومین هفته عرضه اوراق بدهی ( هفته منتهی به ۱۴ دی ماه امسال) میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و پنج مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

سی و سومین هفته عرضه اوراق (حراج) پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مجموعاً مبلغ ۱۰۱۲ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به فروش رسید.

این گزارش می‌افزاید، تاکنون مجموعاً ۶۶ هزار و ۵۲۷ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۳۳ درصد از طریق بازار پول و ۶۷ درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است. مبلغ ۳۵ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز، منتشر شده که به‌مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد.

با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) در سال جاری تا امروز (۱۴ دی ماه سال جاری) معادل ۱۰۱ هزار و ۵۲۷ میلیارد تومان است که جزئیات آن در جدول شماره زیر ارائه می‌شود.

بر اساس این گزارش دولت سیزدهم در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال ۱۴۰۱ تا امروز (۱۴ دی ماه سال جاری) به مبلغ ۶۶ هزار و ۵۲۷ میلیارد تومان، مبلغ ۱۴۴ هزار و ۵۷۳ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور به شرح جدول ذیل برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی است.

ظرفیت‌های قانونی در سال ۱۴۰۱ برای انتشار اوراق مالی اسلامی با تضمین دولت مبلغ ۱۴۶ هزار میلیارد تومان است که از ظرفیت مذکور مبلغ ۱۰۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی (از جمله اوراق مرابحه عام و اسناد خزانه اسلامی) منتشر شده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها