یک هشتم نهایی جام‌جهانی از همین دیروز شروع شد اما هنوز چیزهای زیادی از مرحله گروهی باقی مانده است. مرحله گروهی پر از اتفاقات جدید و البته نکات تامل‌برانگیز بود. برخی از این نکات مثبت بودند و برخی منفی. مهم‌ترین اتفاقات و نکات مرحله گروهی چه بودند؟
کد خبر: ۱۳۸۹۳۱۳

1- لزوم بهبود عملکرد VAR
سیستم ویدئو چک آن‌طور که تصور می‌رفت خوب کار نکرد و خطاهایی داشت. اشتباهات سیستم ویدئو چک در مرحله حذفی می‌تواند فاجعه‌آفرین باشد. به هرحال ثابت شد این سیستم هنوز نقص‌هایی دارد که سرنوشت هر تیمی را تغییر می‌دهد. 

2- تعویض‌های طلایی
مرحله گروهی نشان داد که تعویض‌ها تعیین‌کننده سرنوشت یک مسابقه هستند، مانند آنچه در دیدار اسپانیا و آلمان رخ داد یا تعویض طلایی آرژانتین مقابل مکزیک. بار دیگر ثابت شد یک تعویض چقدر می‌تواند برای یک تیم حیاتی و تعیین‌کننده باشد. 

3- نتایج غیرمنتظره
این جام جایی برای نتایج غیرمنتظره بود. شکست آرژانتین مقابل عربستان، پیروزی ژاپن مقابل آلمان یا باخت برزیل به کامرون. اینها نشانه‌هایی برای اتفاقات عجیب در مرحله حذفی است شاید هم، نشانه‌هایی برای عصر جدید فوتبال مدرن. 

4- ضعیف‌ترین میزبان تاریخ
در تاریخ 92 ساله جام‌جهانی نام قطر به عنوان ضعیف‌ترین میزبان از لحاظ نتیجه‌گیری ثبت شد. ثبت سه شکست مقابل اکوادور، سنگال و هلند این رکورد تاریخی را ثبت کرد. قطری‌ها نسبت به عملکرد موفقیت‌آمیز خود در مرحله گروهی بسیار خوشبین بودند.

5- درخشش جوان‌ها
مرحله گروهی جایی برای درخشش فزاینده بازیکنان جوانی مانند محمد کودوس، یونس موسی، کودی گاکپو و انزو فرناندز بود. این بازیکنان قرار است اتفاقات بزرگ و باورنکردنی مرحله حذفی را رقم بزنند؟

6- پایان بلژیک
 حالا این ادعا خنده‌دار به نظر می‌رسد: «بلژیک می‌تواند قهرمان جام‌جهانی باشد». آنها حذف شدند و حالا بسیاری بر این باور هستند که عصر کوتاه‌مدت و پنج‌ساله بلژیک تمام شده و دیگر نباید چندان روی آنها حساب کنیم. 

7- قوانین ناعادلانه 
وضعیت عجیب برخی تیم‌ها برای صعود باعث شد تا برخی از کارشناسان بگویند به جای احتساب تفاضل گل، بهتر است کیفیت بازی‌ها ملاکی برای صعود باشد مانند شوت در چارچوب. به هر حال در قطر بار دیگر ثابت شد قوانین فوتبال عادلانه نیستند. 

8- وقت‌های اضافه
در دور گروهی به طرز عجیب و بی‌سابقه‌ای وقت‌های اضافه برخی از دیدارها گاهی دو رقمی می‌شد (مانند دیدار ایران و ولز). تبدیل وقت‌های اضافی به عددی دو رقمی در حال تبدیل شدن به اتفاقی عادی در فوتبال جهان است که البته اصلا خوب نیست. 

9- ستاره اول جام
هنوز زود است درباره این اظهارنظر کنیم که کیلیان‌ امباپه بهترین بازیکن جام خواهد شد اما او در همان مرحله گروهی نشان داد که می‌تواند ستاره شماره یک جام باشد. او پیش از جام‌جهانی هم با اخبار مربوط به انتقالش به رئال مادرید کلی سر و صدا کرد.

10- پایان ستاره‌ها 
دوره برخی ستاره‌ها تمام شد از توماس مولر تیم‌ملی فوتبال آلمان گرفته تا کاوانی و سوارز از تیم‌ملی اروگوئه. ادن هازارد بلژیکی هم ستاره‌ای تمام شده به نظر می‌رسد. قطر جایی برای وداع غم‌انگیز برخی ستاره‌ها با تیم‌های ملی کشورشان بود.

منبع: ضمیمه جام22 روزنامه جام‌جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها