غارت نفت، یکی از مشکلات‌اصلی بشار اسد با غرب است

نفت‌سوری در جیب آمریکایی

سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد که استقرار نیروهای آمریکایی در سوریه و سرقت نفت و گندم این کشور، غیرقانونی است.
کد خبر: ۱۳۸۹۱۰۳

به گزارش جام جم آنلاین،ژائو لی‌جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به باور مردم سوریه مبنی بر اینکه سرقت نفت این کشور توسط آمریکا، آنها را برای جام سالم به‌در بردن از زمستان به تقلا می‌اندازد، گفت که استقرار نیروهای آمریکایی در دمشق غیرقانونی است.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای آمریکایی دیروز (پنجشنبه) ۵۴ تانکر نفتی را در شمال شرق سوریه به سرقت برده و آنها را به پایگاه‌های خود در شمال عراق منتقل کرده‌اند.

لی‌جیان در نشست مطبوعاتی روزانه وزارت خارجه پکن گفت: گزارش‌های مربوطه را ذکر می‌کنم؛ برخی از مردم سوریه گفته‌اند کارهایی که نیروهای آمریکایی انجا می‌دهند، آنها را برای جان سالم به‌در بردن از زمستان، به تقلا می‌اندازد.

وی با اشاره به داده‌های رسمی دولت سوریه درباره اینکه اقدامات نیروهای آمریکایی برای قاچاق سوخت، در فاصله سال‌های ۲۰۱۱ تا نیمه نخست سال جاری، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به سوریه ضرر رسانده، گفت: استقرار نیروهای آمریکایی در سوریه، سرقت و قاچاق نفت و غلات این کشور و همچنین، حملات موشکی آمریکا علیه سوریه غیرقانونی است.

وی اضافه کرد: آمریکا همچنان به نقض قوانین بین‌المللی ادامه داده و همواره ادعای حمایت از چیزی را دارد که آن را «نظم بین‌المللی قانون‌محور» می‌خواند.

ژائو لیجیان همچنین تاکید کرد که وقتی آمریکا درباره «مقررات» حرف می‌زند، غالبا به‌دنبال یافتن بهانه‌ای برای تامین منافع و تداوم هژمونی خود است.

وی با گریز به اظهارات جرارد آرو، سفیر اسبق فرانسه در آمریکا که گفته بود «آمریکایی‌ها اساسا می‌خواهند هر کاری که دوست دارند، بکنند و این شامل نقض قوانین بین‌المللی می‌شود زیرا خودشان آن را تعریف می‌کنند» گفت: معتقدیم که جامعه بین‌الملل درباره این موضوع هوشیار و بینا است و با هوشیاری با آن برخورد می‌کند.

منبع: مهر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها