کاخ سفید: با بازگشت به برجام فاصله داریم

سخنگوی مشاور امنیت ملی کاخ سفید به بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران درباره افزایش تولید اورانیوم ۶۰ درصدی واکنش نشان داد.
کد خبر: ۱۳۸۷۸۱۷

به گزارش جام جم آنلاین، جان کربی، سخنگوی مشاور امنیت ملی کاخ سفید به بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران درباره افزایش تولید اورانیوم ۶۰ درصدی واکنش نشان داد.

در پی قطعنامه اخیر در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران و در واکنش به این اقدام سیاسی و غیرسازنده، سازمان انرژی اتمی چندین اقدام را در گام نخست در دستورکار قرار داد و یکشنبه ۲۹ آبان اجرای آن‌ها با حضور بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی‌سازی نطنز و فردو انجام شد.

از جمله اقدامات انجام شده غنی‌ سازی ۶۰ درصد در تأسیسات غنی‌ سازی فردو است. گفتنی است این اقدام در حالی است که غنی‌ سازی ۶۰ درصد در نطنز همچنان ادامه دارد.

«محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی هم امروز (سه‌شنبه، اول آذر) در تایید انجام غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو گفت: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد و در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو آغاز شد.

جان کربی امروز سه‌شنبه در واکنش به این موضوع گفت: «ما از مدت‌ها پیش شاهد بوده‌ایم که ایران در تلاش بوده است زمان گریز خود را کوتاه‌تر کند. به همین دلیل است که وقتی ما روی کار آمدیم سخت تلاش کردیم برجام را احیا کنیم. الان به آن مرحله نزدیک نیستیم.»

وی اضافه کرد: «اما ما با نگرانی به رصد پیشرفت‌های ایران در زمینه هسته‌ای و همچنین توانمندی‌های آنها در زمینه موشک‌های بالیستیک ادامه می‌دهیم. به همین دلیل است که قصد داریم اطمینان حاصل کنیم که همه گزینه‌ها در دسترس رئیس‌جمهور خواهند بود.»

او اضافه کرد: «به همین دلیل است که ما دیدگاهمان را مبنی بر اینکه به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی نخواهیم داد را تغییر نخواهیم داد.»

ساعتی قبل‌تر، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری با همتای قطری خود در این کشور، در واکنش به اعلام غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران در فردو، به انکار رو آورده و مدعی شده بود نمی‌تواند گزارش‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید کند.

او همچنین در اشاره به گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها مدعی شد: تلاش‌های ایران برای گنجاندن پرونده‌های اضافی در چارچوب مذاکرات احیای توافق هسته‌ ای را رد کردیم.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و سه کشور اروپایی که در آن ایران به عدم همکاری کافی با دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متهم شده را به تصویب رساند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران یکشنبه ۲۹ آبان در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان کرد: ارائه قطعنامه به نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اقدامی بود که با اهداف سیاسی و به منظور افزایش فشار به جمهوری اسلامی ایران در دستورکار آمریکا و سه کشور اروپایی قرار گرفت.

محسن نذیری اصل نماینده ایران در آژانس قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام را مردود خواند و گفت: اهداف سیاسی بانیان این قطعنامه محقق نخواهد شد، اما تصویب آن می‌تواند بر روند همکاری و تعاملات سازنده ایران با آژانس اثرگذار باشد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه شنبه ۲۸ آبان ماه در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه عمان گفت ایران در عین آنکه به حقوق بین‌الملل و تعهدات بین‌المللی خود پایبند خواهد بود، در پاسخ به اقدام غیرسازنده آژانس اقدام متقابل و موثر انجام خواهد داد.

این دومین بار در سال جاری میلادی است که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای در خصوص این موضوع صادر می‌کند.

قطعنامه پیشین ۱۸ خردادماه به تصویب این شورا رسیده بود. آن قطعنامه با ۳۰ رأی موافق٬ ۲ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع به تصویب رسیده بود. اولیانوف از اینکه تعداد موافقان قطعنامه فعلی نسبت به قطعنامه قبلی کاهش یافته استقبال کرد.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۳ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها