چرا ذخایر استراتژیک دارو نداریم؟ | تعدیل کادر درمان ادامه دارد
آشفته بازار دارویی کشور سبب شده نمایندگان وزیر بهداشت را برای پاسخگویی به مجلس فرا بخوانند

چرا ذخایر استراتژیک دارو نداریم؟ | تعدیل کادر درمان ادامه دارد

جام‌جم آنلاین عملکرد طرح دارویار را بررسی می‌کند

طرح دارویار در آستانه شکست

کمبود دارو در کشور بیداد می‌کند و شرکت‌های داروسازی بر طبل افزایش قیمت می‌کوبند. در این بین زمزمه‌های شکست ‌ طرح دارویار نیز به گوش می‌رسد، چراکه نتوانسته اهدافی مانند کمبود دارو را برطرف کند. علاوه بر این عملکرد نامناسب بیمه‌هایی مانند تامین اجتماعی نیز سبب شده طرح دارویار در پیش‌گیری از افزایش قیمت دارو هم دچار چالش شود، چالشی که اگر کنترل نشود مهر تاییدی است بر شکست کامل طرح دارویار‌.
کمبود دارو در کشور بیداد می‌کند و شرکت‌های داروسازی بر طبل افزایش قیمت می‌کوبند. در این بین زمزمه‌های شکست ‌ طرح دارویار نیز به گوش می‌رسد، چراکه نتوانسته اهدافی مانند کمبود دارو را برطرف کند. علاوه بر این عملکرد نامناسب بیمه‌هایی مانند تامین اجتماعی نیز سبب شده طرح دارویار در پیش‌گیری از افزایش قیمت دارو هم دچار چالش شود، چالشی که اگر کنترل نشود مهر تاییدی است بر شکست کامل طرح دارویار‌.
کد خبر: ۱۳۸۴۶۶۰

 به گزارش جام جم آنلاین، شرایط بازار دارویی کشور آنقدر نامناسب است که وزیر بهداشت و درمان نیز حتی حرف از شکست طرح دارویار به میان آورده است. او سه شنبه گذشته ‌ در مراسم‌ روز ملی بیمه سلامت ادعا کرد اگر طرح دارویار شکست بخورد مقصرش او نیست، چراکه سازمان‌هایی که از آن حمایت نمی‌کنند، سبب شکست این طرح می‌شوند.

‌به گفته او سازمان تامین اجتماعی در پرداخت‌ها بسیار عقب است.

عقب افتادگی تامین اجتماعی در پرداختی‌ها سبب شده این روزها بسیاری از مراکز درمانی و داروخانه‌ها با مشکل رو به رو شوند.

عبدالحسین روح الامینی، رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز معتقد است ضعف در مدیریت سبب ایجاد این شرایط شده است.

 ‌آن‌طور که او توضیح می‌دهد‌ بدهی دولت به تامین اجتماعی و بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی و داروخانه‌ها ‌ ناشی از ضعف مدیریت است.

‌ به گفته او وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ‌قول داده که تغییرات جدی و بهینه سازی را در مدیریت مجموعه شستا و زیرمجموعه ها اتخاذ و تاخیرات طولانی در پرداخت بدهی‌ها در دو سال گذشته را جبران کند.

با این حال کارشناسان هشدار می‌دهند اگر بیمه‌هایی مانند تامین اجتماعی رویکرد خود را تغییر ندهند، طرح دارویار نیز شکست‌خواهد خورد، زیرا نتوانسته ‌در برطرف کردن کمبود دارو و پیش‌گیری از افزایش قیمت دارو موفق باشد.

دارویار به اهدافش رسید؟

طرح دارویار در آستانه شکست

دلایل مطرح شدن زمزمه‌های شکست طرح دارویار را باید در اهداف این طرح جست‌وجو کرد. حدود سه ماه از اجرای این طرح می‌گذرد، طرحی که اهداف اصلی‌اش کنترل قیمت دارو و برطرف کردن بحران کمبود دارو بود.

علی فاطمی، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره اینکه آیا طرح دارویار شکست خورده است؟ به جام جم آنلاین می‌گوید:هر طرحی زمانی شکست می‌خورد که به اهداف خود نرسد.

او نیز معتقد است طرح دارویار دو هدف اصلی دارد؛ پیش‌گیری از افزایش قیمت دارو و برطرف کردن کمبود دارو‌.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره اینکه آیا دارویار توانسته مانع افزایش قیمت دارو شود؟ عنوان می‌کند: تا این لحظه دارویار به این هدف رسیده است و این روزها دارو با قیمت شهریور سال 1400 در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

در این بین اما باید یادآور شد که قیمت برخی اقلام دارویی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها افزایش یافته است، اما بار این افزایش قیمت روی دوش بیمه‌هاست، چراکه پرداختی از جیب مردم افزایش پیدا نکرده است.

‌فاطمی درباره حل بحران کمبود دارو نیز می‌گوید:  دارویار در دومین هدف اصلی‌اش موفق نبوده است، چراکه ‌ نه فقط کمبودهای دارویی برطرف نشده، بلکه پس از اجرای طرح دارویار کمبود دارو بیشتر نیز شده است.

‌ اواسط  تیر ماه گذشته بود که عبدالحسین روح الامینی، رئیس کمیته دارو و غذای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بحران کمبود دارو  سخن به میان آورد. آن طور که او گفت ٣۵۶ قلم دارو در داروخانه سیزده آبان که مرجع تامین داروست، دچار کمبود است.

‌این درحالی است که آن زمان شهروندان برای تهیه داروهایی مانند شربت‌های آنتی بیوتیک و یا دیفن هیدارمین با مشکل رو به رو نبودند.

بنابراین می‌توان گفت فهرست کمبودهای دارویی کشور بیشتر شده است و طرح دارویار نتوانسته به این هدف خود دست پیدا کند.

شکست دارویار نزدیک است؟

طرح دارویار در آستانه شکست

شاید در نگاه اول طرح دارویار به یکی از اهدافش که پیش گیری از افزایش قیمت دارو است، رسیده باشد. اما به نظر می‌رسد این شرایط نیز پایدار نیست و بسیاری از مراکز درمانی و داروخانه‌ها این روزها با مشکل رو به رو شده‌اند. این شرایط سبب شده برخی داروخانه‌ها پشت شیشه پیش‌خوان خود نوشته‌هایی نصب کنند که از قطع همکاری آنها با بیمه‌ها حکایت دارد.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران  در پاسخ به این پرسش که آیا عملکرد طرح دارویار در پیش‌گیری از افزایش قیمت‌ دارو پایدار خواهد بود؟ به  جام جم آنلاین می‌گوید: طرح دارویار به این هدف ‌رسیده است. اما  به نظر نمی‌رسد پایدار باشد، چون این داروخانه‌ها هستند که به قول معروف جور طرح دارویار را می‌کشند.

آن طور که او توضیح می‌دهد حدود سه ماه از اجرای طرح دارویار می‌گذرد و در این مدت داروخانه‌ها  طلب خود را از بیمه‌ها نگرفته اند.

فاطمی درباره اینکه کدام بیمه‌ها پول داروخانه‌ها را پرداخت نکرده‌اند، عنوان می‌کند: بیمه تامین اجتماعی و نیروهای مسلح در پرداختی‌های خود عقب افتاده‌اند.

این شرایط سبب شده که بسیاری از داروخانه اعتبار لازم را برای خرید دارو نداشته باشند، زیرا قیمت دارو افزایش پیدا کرده است و کم نیستند شرکت‌هایی که اقلام دارویی را فقط به صورت نقدی در اختیار داروخانه‌ها می‌گذارند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران  می‌گوید: داروخانه‌ها فقط 5  تا 10درصد قیمت داروها را از شهروندان می‌گیرند و‌ 90درصد باقیمانده را‌ بیمه‌ها باید به داروخانه‌ها پرداخت کنند. به همین دلیل اگر بیمه‌ها این رویکرد خود را ادامه بدهند، ممکن است دیگر داروخانه‌ها با آنها همکاری نکنند.

به این ترتیب با توجه به شرایط داروخانه‌ها و عملکرد نامناسب برخی بیمه ها احتمال اینکه داروخانه‌های بیشتری تصمیم بگیرند همکاری خود را با بیمه‌ها قطع کنند، افزایش پیدا کرده است. حدود 14هزار داروخانه در بخش خصوصی فعالیت می‌کنند. آنها اگر به این نتیجه برسند که همکاری با بیمه‌ها سبب افزایش مشکلات آنها می‌شود، همکاری خود را با بیمه‌ها قطع خواهند کرد و به این شکل طرح دارویار ‌دچار شکست کامل خواهد شد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها