پیام آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران چیست؟

تغییر فاز واشنگتن مقابل تهران

در نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام شد:

پیام‌هایی بین ایران و آمریکا در نیویورک منتقل شد | آزادی نمازی ربطی به مذاکرات ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل فرصت خوبی برای مذاکرات رفع تحریم‌ها بود، گفت: از طریق واسطه‌ها پیام‌هایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بین ایران و آمریکا رد و بدل شد.
کد خبر: ۱۳۸۲۱۳۵

به گزارش جام جم آنلاین، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری با خبرنگاران که در محل وزارت امورخارجه برگزار شد، درخصوص روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی گفت: براساس آماری که در منابع رسمی منتشر شده، رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه دوم الاقصی تاکنون، ۲ هزار و ۲۳۰ کودک فلسطینی را به شهادت رسانده‌ است و ۱۹ هزار کودک و نوجوان کمتر از ۱۸ سال را بازداشت کرده و از سال ۲۰۲۰ میلادی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی را در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی به دور از هرگونه عدالت مورد محاکمه قرار داده است.

وی افزود: روز نیروی انتظامی را به همه عزیزان پرتلاش و زحمتکش نیروی انتظامی تبریک می‌گویم که از ارکان امنیت ملی و امنیت مردم ایران و از ستون‌های استوار امنیت کشور هستند و به آنها خداقوت و خسته نباشید عرض می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: همچنین یاد عزیزانی که این روزها جان خود را در راستای امنیت کشور و مردم از دست دادند، گرامی می‌داریم.

پیام‌هایی بین ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل منتقل شد

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و قطر گفت: در مذاکرات رفع تحریم‌ ها تلاش از طریق هماهنگ کننده اروپایی در جریان است و اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل هم فرصت خوبی برای مذاکرات در این خصوص بود و هم از طریق واسطه ها هم پیام هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شد.

وی تاکید کرد: ایران به دستیابی به توافق خوب و قوی پایبند است تا به نتیجه مطلوبی دست یابد.پاسخ ایران به متن جمع بندی نهایی داده شده است.

وزارت خارجه طی تماس‌های تلفنی بر لزوم حفظ امنیت سفارتخانه‌ها تاکید کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد تعرض به سفارتخانه های ایران در خارج از کشور گفت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی های ما مورد تعرض گروه‌ها و افراد منتسب به معاند و ضد انقلاب و خشونت طلب قرار گرفته است.

کنعانی با بیان اینکه طبق کنوانسیون وین، کشورها موظف هستند تا امنیت سفارت‌خانه های کشورها را برقرار کنند، اظهار داشت: تعدادی از نمایندگی های ما مورد تعرض قرار گرفتند لذا وزارت خارجه طی تماس‌های تلفنی بر لزوم حفظ امنیت سفارتخانه‌ها تاکید کرد.

وی ادامه داد: عده ای به بهانه اعتراض سیاسی به خشونت ها و روش های غیر اخلاقی و تهدید دیپلمات ها دست زدند و تلاش کردند فعالیت های عادی سفارتخانه‌ های ایران را در خارج از کشور، با مشکل مواجه سازند. در حوزه برخی سفارتخانه‌ها، مهاجمین که ادعای حقوق بشر و ادعای سیاسی دارند، به نمایندگی های ایران بی احترامی کردند و حتی موجب وحشت و نگرانی ایرانی‌های مقیم خارج از کشور شدند که این موارد به کشورهای پذیرنده ابلاغ شد و اقدامات لازم انجام شده است و شرایط نسبتا خوبی وجود دارد و سفارت خانه های ایران کار خود را آغاز کردند.

نباید از خاک عراق، اراضی ایران مورد تعرض قرار گیرد

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد فعالیت‌های تروریستی در اقلیم کردستان و اقدامات ایران گفت: سیاست اصولی ایران با عراق، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و وحدت این کشور است، این سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران است، در سخت ترین شرایط زمانی که عراق در معرض هجوم گروههای تروریستی از جمله داعش قرار گرفت، ایران اولین کشور بود که به کمک عراق رفت تا از امنیت شهروندان عراق دفاع کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اما ایران در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین های مجاور به تهدید برای خودش، همواره توجه دارد، متاسفانه سال های طولانی است که گروهای تروریستی پایگاه هایی را در جوار مرزهای ایران ایجاد کردند که امنیت کشور را مورد خدشه قرار داده است و در جریان این اقدامات بسیاری از نیروهای مسلح و شهروندان خود را از دست داده ایم.

وی ادامه داد: ایران بر لزوم گفت وگو های سیاسی در عراق و گفت و گو با مقامات محلی عراق،تاکید دارد و در این خصوص تذکرات لازم را داده است. پاکسازی عراق از وجود این گروهای تروریستی ضروری است، یادداشت رسمی به مسئولان عراقی در این خصوص داده‌ایم. در مذاکرات سیاسی و غیر سیاسی همواره به دولت مرکزی عراق و مقامات محلی عراق در این خصوص تذکر داده شده است.

کنعانی با بیان اینکه ایران اقدامات خود را در راستای حسن همجواری انجام داده است، اظهار داشت: در حوزه سیاسی با توجه به روابط خوبی که با دولت عراق داریم همواره این مطالبه مطرح شده است که نباید از خاک عراق،اراضی ایران مورد تعرض قرار گیرد.

منابع بلوکه شده ایران باید آزاد شود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر گفت: ما این موضوع را همواره پیگیری کردیم و اعلام کردیم که کشورهایی که منابع ایران در این کشورها بلوکه شده است باید منابع ایران را آزاد کنند، در مورد کره جنوبی مذاکرات جدی صورت گرفته است و گفت و گوی بسیار خوبی در جریان است و پیشرفت های خوبی داشتیم و اخبار تکمیلی را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما این موضوع را همواره پیگیری کردیم و اعلام کردیم که کشورهایی که منابع ایران در این کشورها بلوکه شده است باید منابع آزاد کنند، در مورد کره جنوبی مذاکرات جدی صورت گرفته است و گفت و گوی بسیار خوبی در جریان است و پیشرفت های خوبی داشتیم و اخبار تکمیلی را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

رسانه های ضد انقلاب خارج از کشور به کارخانه دروغ سازی و ترویج قتل و تهدید حمله به اماکن تبدیل شدند

کنعانی در مورد اقدامات خارج از عرف برخی از شبکه های فارسی زبان خارج از کشور،گفت: ما در شرایط اخیر متاسفانه شاهد اقدامات خارج از عرف برخی از شبکه‌های بودیم که مدعی هستند رسانه هستند و وظیفه اطلاع‌رسانی را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در کمال تاسف اینگونه رسانه‌های مدعی به کارخانه دروغ‌ سازی، اتاق عملیات تبدیل شده‌اند. البته نه فقط اتاق عملیات رسانه‌ای بلکه تبدیل به اتاق عملیات تحریک‌آمیز، تشویق خشونت، ترویج قتل، تحریک برای حمله به اماکن عمومی، مرکز آموزش درست کردن کوکتل مولوتوف، نحوه هجوم به اماکن دولتی، نحوه ایجاد آشوب و بی‌ثباتی شده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد تحولات یمن گفت: موضوع یمن حایز اهمیت است و بارها دیدگاه های ایران مطرح شده است، جنگ یمن غیر ضروری بود و تاکید کردیم راهکار یمن، سیاسی است و در آغاز این جنگ ایران کمک کننده برای آتش بس بوده است و همواره اعلام کردیم که آتش بس باید مقدمه ای برای حل و فصل بحران سیاسی یمن و شکل گیری شرایط ثبات در این کشور باشد و باید تحریم های ظالمانه علیه یمن رفع شود.

ایران از ماموریت سازمان ملل متحد و تکمیل روند سیاسی در یمن حمایت می‌کنیم

وی تاکید کرد: ایران حتما از تجدید اتش بس حمایت می‌کند البته تصمیم گیر اساسی خود یمنی ها هستند. ما از ماموریت سازمان ملل متحد و تکمیل روند سیاسی در یمن حمایت می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در مورد امور داخلی کشور به ایران گفت: فعالیت شبکه ایران اینترنشنال فعالیت رسانه‌ای نیست و ماهیت این شبکه را رسانه‌ای نمی‌دانیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد حاجی ایرانی و ادامه مذاکرات ایران و عربستان گفت: ما خوشحال هستیم که امروز شاهد آزادی حاجی ایرانی هستیم که متاسفانه به دلیل واهی بازداشت شد و خوشبختانه با تلاش هایی که از طرف وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت انجام شد، شاهد بازگشت این حاجی ایرانی به کشور هستیم.

گفتگوی وزیرخارجه با مقامات سوئد و بلژیک در مورد بازداشت غیر قانونی شهروندان ایرانی

کنعانی خاطرنشان کرد: درخصوص گفت وگوهایی که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت از مجموع بیش از ۴۰ ملاقاتی که وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در کشورهای مختلف داشتند هم مذاکره با همتای سوئدی و هم مذاکره و گفت وگو با همتای بلژیکی بود. ما موضوعات فراوان داریم اما موضوع دو شهروند ما جزو مطالبات مستمر و دائمی است و در هر گفت وگو و تماس و هر نشستی این موضوع مطرح می‌شود.

ما همچنان تاکید داریم برای اینکه هر دو شهروند ما در یک روند غیرقانونی بازداشت شده‌اند، روند محاکمه این‌ها غیر قانونی بوده است. در مورد آقای اسدی، وی دارای مصونیت دیپلماتیک بوده‌اند که این مصونیت باید رعایت می‌شد اما رعایت نشد. اقدام جبرانی باید صورت بگیرد که در اسرع وقت آزاد شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: درخصوص آقای حمید نوری شهروند دربند ایرانی ما در سوئد که متاسفانه به رغم همه تلاش و همچنان در آنجا در زندان هستند. تلاش‌های ما هم در حوزه سیاسی و هم در حوزه کنسولی و هم در حوزه حقوقی ادامه دارد و برای ایشان تلاش‌های زیادی صورت گرفته است وکلایی اخذ شده‌اند و این وکلا در آنجا مورد موافقت طرف سوئدی قرار گرفتند و پرونده در اختیارشان قرار گرفت و در حال مطالعه هستند.

کنعانی خاطرنشان کرد: تلاش زیادی برای ایجاد شرایط بهتر بهداشتی و خدمات انسانی برای آقای نوری صورت گرفت که شرایط ایشان در زندان از منظر انسانی و دریافت خدمات بهداشتی شرایط بهتری شود و خوشبختانه شرایط تا حدودی بهبود پیدا کرد و زمینه دیدار کنسولی بین خانواده و این شهروند دربند ایرانی فراهم آمد این موضوع جزو مطالبات ما است.

آمریکا باید اعتیاد به تحریم را کنار بگذارد و به رفتارهای سازنده روی بیاورد

وی در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات وین گفت: روند تبادل پیام ها ادامه دارد و جمع بندی مذاکرات به طرف اروپایی داده شده است ، پاسخ کمک کننده ای بود تا روند مذاکرات ادامه پیدا کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه در طرف مقابل شاهد اراده سیاسی برای مذاکرات نیستیم، گفت: اعمال تحریم های جدید علیه ایران نشان دهنده این است که دولت آمریکا دچار دوگانگی است، آمریکا باید اعتیاد تحریم را کنار بگذارد و به رفتارهای سازنده روی بیاورد.

کنعانی درباره واکنش وزارت خارجه نسبت به دریافت پیام هواپیمای ماهان مبنی بر بمب‌گذاری گفت: من این خبر را شنیده‌ام اما نمی‌توانم این خبر را تایید کنم یا در این خصوص توضیحی داشته باشم. در حال حاضر در این زمینه تفسیری ندارم.

گفت‌وگوهای میان ایران و عربستان

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان اظهار کرد: هنوز تصمیمی درباره دور بعدی مذاکرات بین ایران و عربستان صورت نگرفته است. ما پنج دور گفت و گو داشتیم که در نتیجه این پنج دور گفت‌وگو، توافقاتی بین طرفین صورت گرفت و توافق این بود که با اجرای توافقات زمینه برداشتن گام‌های بعدی فراهم شود. ایران کماکان آماده است و از پیشرفت در روند گفت‌وگوها استقبال می‌کند

آشوب طلبان به دنبال ایجاد شکاف‌های قومیتی‌ هستند

وی در مورد رویکرد کشورها به تحولات اخیر داخل ایران گفت: همه اطلاع دارند که در عالی ترین مقامات کشور از جمله شخص آقای رییس جمهور ورود کردند و با خانواده مرحومه تماس گرفتند و قوه قضاییه و وزارت کشور هم اعلام کرد که به وظیفه خود عمل می‌کنند. جمهوری اسلامی در زمینه حقوق زنان و حقوق بشر جزو مدعیان است و فرهنگ باستانی ایران در این زمینه پیشتاز است . بعد از انقلاب اسلامی هم حقوق زنان و حقوق بشر جزو موضوعات مهم بوده است و زنان در حوزه های سیاسی و رسانه ای و فرهنگی حضور پر رنگی داشته‌اند.

کنعانی ادامه داد: متاسفانه برخی قصد دارند شکاف های قومیتی‌ ایجاد کنند، من سوال می‌کنم زمانی‌که مردم غیور کُرد، مورد حمله شیمیایی قرار گرفتند، آن‌ها کجا بودند؟! حقوق‌بشر در کجای رفتار سیاست خارجی این ها قرار می‌گیرد؟! زمانیکه این اتفاق افتاد آقای رییس جمهور سمرقند بودند و بلافاصله زمانی که متوجه شدند، اعلام موضع کردند.

وی افزود: زمانیکه خبرنگار الجزیره به شهادت رسید، این مدعیان حقوق بشر و طرف های غربی کجا بودند و آیا این رفتار دوگانه نیست؟! ما امیدواریم شاهد عقلانیت در این کشورها باشیم.

نمازی زندانی نبوده، ممنوع الخروج بوده است/موضوع زندانیان به مذاکرات پیوند نخورده است

سخنگوی وزارت امورخارجه در مورد آزادی باقر نمازی گفت: شما را به گفته های آقای غریب آبادی ارجاع میدهم که ایشان داخل زندان نبوده است بلکه ممنوع الخروج بوده است و دو شب گذشته هم از طریق کانال‌های دیپلماتیک از طریق یک کشور دوست به خارج از کشور انتقال داده شود.

وی ادامه داد: موضوع زندانیان از ابتدا دستور کار ایران بوده است و این موضوع به بحث مذاکرات هسته‌ای پیونده نخورده است

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها