معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه:

پس از تمدید معاهده استارت جدید، خلع سلاح هسته‌ای باید دنبال شود

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه گفت: ایران از پیشنهاد گروه عدم تعهد برای آغاز فوری مذاکرات کنوانسیون جامع سلاح‌ های هسته‌ ای قویا حمایت می‌کند.
کد خبر: ۱۳۸۱۴۸۵

به گزارش جام جم آنلاین، در چارچوب برنامه سالانه نشست مقامات عالی‌رتبه مجمع عمومی، گرامیداشت روز بین‌المللی انهدام کامل سلاح‌ های هسته‌ ای با حضور سران، وزرای امور خارجه و مقامات عالی‌رتبه کشورهای عضو سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد.

رضا نجفی، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست سخنرانی کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ضمن تشکر از برگزاری این نشست، انهدام سلاح‌ های هسته‌ ای را اولویت و تعهدی جهانی عنوان کرده و نسبت به قربانیان کاربرد سلاح های هسته‌ای توسط آمریکا در سال 1954 ادای احترام کرد.

نجفی تاکید کرد: سلاح هسته‌ ای تهدیدی واقعی علیه بشریت است و خطر کاربرد آن امروز بیش از پیش است. اما کشورهای هسته‌ای با تکیه بر بازدارندگی هسته‌ ای و کاهش آستانه کاربرد این تسلیحات وارد مسابقه هسته‌ای شده و حتی برخلاف تعهد خود سلاح‌های مزبور را به برخی از متحدین خود منتقل می‌کنند. وجود حدود 13000 کلاهک هسته‌ ای میزان خطر سلاح هسته‌ ای را نشان می‌دهد.

معاون وزیر امور خارجه، خروج آمریکا از معاهده نیروهای هسته‌ای میانبرد و توافق هسته‌ ای را نمونه‌هایی عینی از عدم پایبندی این کشور نسبت به تعهدات بین‌المللی خود عنوان کرده و گفت که پس از تمدید معاهده استارت جدید، خلع سلاح هسته‌ ای واقعی باید دنبال شود.

نجفی در ادامه تصریح کرد: آمریکا در سطح جهانی و رژیم اسرائیل در سطح منطقه‌ای مانع اصلی نیل به خلع سلاح هسته‌ای هستند و ایران از پیشنهاد گروه عدم تعهد برای آغاز فوری مذاکرات کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای قویا حمایت می‌کند؛ زیرا خلع سلاح هسته‌ای یک تعهد حقوقی الزام‌آور است و تنها ضامن رفع خطر این سلاح‌ها است.

معاون وزیر خارجه ایران از شکست دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای ابراز تاسف کرد و آن را نشانی از فقدان اراده سیاسی کشورهای هسته‌ای برای رسیدن به خلع سلاح عنوان کرد.

وی تاکید کرد که در همین راستا، ایران ایده کاهش خطر هسته‌ای را معادلی برای خلع سلاح هسته‌ای نمی‌داند.

نجفی بر لزوم پاسخگو کردن کشورهای هسته‌ای و لزوم واداشتن رژیم اسرائیل به خلع سلاح هسته ای، الحاق به معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای به عنوان عضو غیر هسته‌ای و قبول پادمان جامع آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای تاکید کرد و افزود: تحقق این هدف راه ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی را تسهیل خواهد کرد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین اضافه کرد که ایران در ایفای نقش مثبت خود برای نیل به خلع سلاح هسته‌ای ثابت قدم خواهد ماند.

بر اساس این گزارش، پیشنهاد اولیه گرامیداشت روز بین‌المللی انهدام کامل سلاح‌های هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح و با حمایت گروه عدم تعهد و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل در دستور کار سالانه مجمع قرار گرفته و از سال 2013 هر سال برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها