نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

شبکه‌های سیما به مناسبت چهل‌ودومین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، پخش فیلم سینمایى، ویژه‌برنامه‌، مستند، روایت تاریخ جنگ و برنامه‌هاى گفت‌وگومحور را با هدف تبیین تاریخ و فرهنگ دفاع‌مقدس و یاد و تکریم حماسه‌آفرینان در دستورکار دارد.
کد خبر: ۱۳۸۱۱۸۸
شبکه یک
«حماسه‌خوان» برنامه‌ای ترکیبی است که با هدف تبیین جایگاه ویژه حماسه و ادبیات حماسی در تاریخ مردم ایران با محوریت فرماندهان دفاع‌مقدس و روایت چهره‌ها و قهرمانان شاخص حماسی ایران و با تمرکز بر دفاع‌مقدس و معرفی قهرمانان حماسی از هفته دفاع‌مقدس آغاز می‌شود و به‌صورت هفتگی در ۲۶ قسمت ادامه پیدا می‌کند. «نگاتیو» با استفاده از تصاویر آرشیوی به معرفی چهره‌ها، رزمندگان و فرماندهان دفاع‌مقدس با روایتگری آقای محمدعلی صمدی، پژوهشگر حوزه دفاع‌مقدس می‌پردازد. مجله تصویری «مهمات» با شیوه‌ای نو و نگاهی تحلیلی، دفاع‌مقدس مردم ایران را از جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به نسل جدید معرفی می‌کند. برنامه «یک‌وبیست» هر هفته در ساعت یک بامداد جمعه با هدف گرامیداشت مکتب شهید سلیمانی، از محل یادمان این سردار شهید در گلزار شهدای کرمان و در ساعت شهادت ایشان پخش می‌شود. در هفته دفاع‌مقدس این برنامه به نقش سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی در هشت‌سال دفاع‌مقدس می‌پردازد.

شبکه دو
برنامه «راویان» به مناسبت هفته دفاع‌مقدس هر شب ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه روانه آنتن می‌شود. راویان، میزبان مردان گمنامی است که آوازه قهرمانان جنگ را در تاریخ ثبت کرده‌اند. این برنامه در ۱۰ قسمت به گفتگو با کسانی می‌پردازد که در سال‌های دفاع‌مقدس، وظیفه همراهی با فرماندهان جنگ و ضبط تمامی مکالمات و ثبت حالات آنان را در طول عملیات‌ها بر عهده داشته‌اند. کارشناس - مجری این برنامه محمدعلی صمدی است. در این برنامه با راویان سرداران شهید حاج‌احمد متوسلیان، قاسم سلیمانی، مصطفی ردانی‌پور و سرداران در قید حیات، مرتضی قربانی و علی فضلی گفتگو شده و ناگفته‌هایی از سیره جهادی آنان خواهیم شنید. «خرده‌روایت‌ها» عنوان مجموعه داستانی پیرامون رویارویی مردم با کرامات اباعبدا... الحسین (ع) است که پخش می‌شود. در این مجموعه نمایشی تجربیات واقعی اشخاص از کرامات و شگفتی‌های اباعبدا... الحسین (ع) تبدیل به قسمت‌های داستانی شده که بیشتر این کرامات نیز در مسیر زیارت اتفاق افتاده است. برنامه «باران» نیز در ایام دهه دفاع‌مقدس از ۲ تا ۶ مهر، «با ما بیا» از ۳۱ شهریور ویژه دفاع‌مقدس روی آنتن می‌رود.

شبکه سه
پخش مجموعه مستند‌های کوتاه و جشنواره فیلم‌های سینمایی با موضوع دفاع‌مقدس از ویژه‌برنامه‌های این هفته شبکه سه سیماست. برنامه ترکیبی «جان‌وتن» با محوریت گزیده روایت‌های مردمی دفاع‌مقدس، از امروز ۳۰ شهریور حوالی ساعت ۱۷ پخش خود را آغاز می‌کند. برنامه صبحگاهی «سلام ایرانی» در ارتباط زنده با استان‌های کشور، به معرفی رزمنده‌ها و سربازان دوره جنگ در هر استان می‌پردازد. برنامه‌های طبیب و صبح و نشاط هم پخش می‌شود.

شبکه چهار
پنج قسمت ۲۵ دقیقه‌ای مستند جدید تولید گروه سیاسی و برنامه «برسد به دست فردا»‌ی این هفته به موضوع دفاع‌مقدس می‌پردازند. همچنین برنامه‌های اندیشه‌ای «تقاطع»، «شیوه»، «ماجرا» و «اشاره» نیز رویکرد دفاع‌مقدسی خواهند داشت. برنامه «سینمای مقدس» در ۱۳ قسمت و حدود ۱۰ عنوان مستند تک قسمت معطوف به این مناسبت خواهند بود.

شبکه پنج
«شب فیروزه‌ای» هم با دعوت و گفتگو با فرماندهان دفاع‌مقدس با هدف بررسی دفاع‌مقدس در ابعاد گوناگون به روی آنتن خواهد رفت. مستند «وعده دیدار» هم با موضوع دیدار خانواده معزز شهدا و دفاع‌مقدس با شهید حاج‌قاسم سلیمانی اختصاص دارد. «مستند رفقای ما» همذات‌پنداری با خانواده معزز شهدا را روایت می‌کند. برنامه «به خانه بر‌می‌گردیم»، «رنگین‌کمان»، برنامه «تهران ۲۰» و برنامه «درشهر» پخش می‌شود.

شبکه جام‌جم
«پلاک عاشقی» ویژه‌برنامه تاثیر دفاع‌مقدس بر هنر و فرهنگ و ادبیات و سینمای ایران پس از انقلاب است که پخش خواهد شد. «کنکاش» به نقش مقاومت ایران اسلامی و شهدا در شکل‌گیری فرهنگ مقاومت در منطقه و عرصه بین‌الملل می‌پردازد. «مبارزان بدون‌مرز» داستان شهدای غیر‌ایرانی دفاع‌مقدس و حضور آنان در مناطق جنگی روایت می‌کند. «عموصفا در سفر تاریخی» به معرفی شهیدان فکوری و جهان‌آرا به کودکان و حماسه آزادسازی خرمشهر برای کودکان می‌پردازد. رواق و نمای نزدیک از دیگر برنامه‌های این شبکه است.

شبکه قرآن و معارف
«محراب در میدان» عنوان مجموعه مستند گزارشی است از روایت حضور و نقش علما و روحانیون در هشت سال دفاع‌مقدس که در هفت قسمت ۲۵ دقیقه‌ای نقش‌هایی، چون مدیریت و رهبری جنگ، نقش معنوی و اخلاق عملی، نقش رزمی و تبلیغی و ...، این عزیزان را در قالب خاطرات و بازگو کردن حقایقی از این حضور مخلصانه منعکس می‌شود. «منم بچه مسلمان» ویژه خردسالان و کودکان که به آموزش معارف اسلامی و اخلاق دینی با زبان نمایش و همچنین حفظ و قرائت قرآن کریم به کودکان با شیوه‌های جذاب و قصه‌گویی اختصاص دارد و متناسب با مناسبت‌های خاص منعطف می‌شود. یاد خدا، خوشبخت، تقرب و محافل انس با قرآن از دیگر برنامه‌های این شبکه است.

شبکه آموزش
قسمت‌هایی از برنامه «پرستاره» با محوریت هفته دفاع‌مقدس روی آنتن می‌رود. ویژه‌برنامه «واکنش سریع» آیتم‌هایی با محوریت این هفته طراحی شده است. ویژه‌برنامه «صبحی دیگر» با حضور مهمان‌هایی مرتبط با موضوع هفته دفاع‌مقدس پخش می‌شود.

شبکه مستند
در این شبکه مستند «مثبت نگاتیو» که مصاحبه‌ای است با سردار فتح‌ا... جعفری را شاهد خواهیم بود. مستند «آورتین»، برگزیده جشنواره سینما حقیقت، روایتگر زوایای پنهان سلحشوری سردار دل‌ها است، سرداری از جنس مردم که همواره دلش برای امنیت مردم می‌تپید و با تدبیر مدبرانه و کاریزمای فوق‌العاده خود توانست به حکومت اشرار در جنوب‌شرق کشور پس از ۱۰۰ سال پایان دهد. این مستند شنبه دوم مهر ساعت ۲۱ از باکس جشنواره تلویزیونی مستند پخش خواهد شد. مستند پرتره «بیر عالم‌سوز» به کارگردانی محمدطه امیری و تهیه‌کنندگی عبدالحسین بدرلو یکی از مستند‌های بلندی بود که در بخش شهید آوینی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و پس از آن در نهمین جشنواره فیلم عمار روی پرده رفت. این مستند نگاهی به زندگی «بهزاد پروین قدس» هنرمند تبریزی است که در جریان دفاع‌مقدس به نقاشی و عکاسی و فیلمسازی مشغول بوده و حالا با کوله‌باری از خاطرات گذشته، روزگار را با همان حال و روز جنگ سپری می‌کند. این مستند امروز ساعت ۱۷ روی آنتن می‌رود. مستند بلند «مکی، مردی از اربعین» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی حبیب احمدزاده، حسین روشنکار و مهرداد افراسیابی، متاثر از فرهنگ اربعین است که سه‌شنبه ۵ مهر ساعت ۲۰ پخش می‌شود.

شبکه سلامت
«کشیک سلامت» و مستند «ستارگان سپید» به گفتگو با پزشکان و کادر درمان در دوران دفاع‌مقدس می‌پردازد. برنامه «سینما اشاره» هم با پخش فیلم سینمایی با رابط ناشنوایان در این هفته مهمان مخاطبان خود خواهدبود. «مثبت سلامت» به مسائل روز جامعه از جمله مناسبت‌هایی مانند هفته دفاع‌مقدس می‌پردازد. دوربین سلامت، روپوش خاکی، پاکبازان و ... از دیگر برنامه‌های این شبکه است.

شبکه افق
این شبکه مستند «کمپ هفت» را با موضوع نوجوانان در دفاع‌مقدس تدارک دیده است؛ و همچنین مستند «سپید جامگان» با موضوع پزشکان و جراحان دفاع‌مقدس نیز از این شبکه پخش می‌شود.

شبکه نسیم
پنج مستند جدید حوزه دفاع‌مقدس با عنوان «لبخند بزن رزمنده»، «رفیق»، «کمپانی روحیه»، «جنگ» و «لبخند ۱ و ۲» را در مجموعه چهار قسمتی «مستند‌های جنگ و لبخند» در هفته دفاع‌مقدس پخش می‌کند. برنامه «قاب عاشقی» هم که به مرور فیلم‌های جنگی رسول ملاقلی‌پور کارگردان خوب کشورمان می‌پردازد، با حضور اکبر نبوی روی آنتن می‌رود. همچنین در این برنامه ۶ مهر بررسی فیلم سینمایی «عقاب ها» پرمخاطب‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران و ۷مهر فیلم سینمایی «مرز» اولین فیلم دفاع‌مقدس و گفتگو با کارگردانان و تهیه‌کنندگان این آثار خواهد بود.

شبکه امید
برنامه «نسل قاسم» شبکه امید نیز در دهه دفاع‌مقدس با محوریت شهدای نوجوان روی آنتن می‌رود. در این شبکه برنامه «سینما هویت» به پخش و تحلیل آثار دفاع‌مقدس می‌پردازد. همچنین برنامه «پاس گل» نیز برگزاری جام شهدای دانش‌آموز، گرامیداشت حاج قاسم سلیمانی را پوشش می‌دهد.
 
روزنامه جام جم 
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها