«جام‌جم» بررسی می‌کند

حمایت از تولید با طرح «توان‌خرید»

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با حضور در برنامه پایش:

صندوق ضمانت برای کمک به مشاغل خرد تا دو ماه آینده راه‌اندازی می‌شود

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به قوانین اشتغال‌زایی در قانون اساسی، گفت: نقش دولت در ایجاد اشتغال در قانون اساسی پررنگ است و ایجاد کار برای همه برعهده حکومت اسلامی گذاشته شده است.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به قوانین اشتغال‌زایی در قانون اساسی، گفت: نقش دولت در ایجاد اشتغال در قانون اساسی پررنگ است و ایجاد کار برای همه برعهده حکومت اسلامی گذاشته شده است.
کد خبر: ۱۳۸۱۱۳۹

به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی برنامه «پایش»؛ در چهارمین قسمت این برنامه که شب گذشته به‌صورت زنده پخش شد، مرتضی فیروزآبادی در پاسخ به پرسش مجری برنامه که چرا با وجود تاکید مقام معظم رهبری در 14 سال گذشته مبنی بر افرایش تولید که به اشتغال‌زایی نیز منجر می‌شود، هنوز شاهد تحقق این مهم در کشور نشده‌ایم و موانع بر سر این مسیر چیست؟، گفت: یکسری موانع در محیط کسب ماند بیمه و مالیات و ... وجود دارد که باید از طریق دولت و حاکمیت برطرف شود. یکی دیگر از موانع نیز فرهنگی و اجتماعی است که باید در فرهنگ کار تجدیدنظر شود.

او ادامه داد: اکنون از هر سه مرد ایرانی در سن کار،‌ یک نفر جویایی کار نیست. البته باید این موضوع را در نظرگرفت که ثبات در سیاست‌گذاری از طرف حاکمیت می‌تواند به مردم انگیزه کار بدهد. اگر موانع این چنینی از سرراه برداشته شود، مردم خودشان به سمت اشتغال پایدار خواهند رفت.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد تاکید کرد که در حال حاضر بیمه در کشور بسیار دست و پاگیر شده است و به عنوان مثال سازوکار بیمه بیکاری جوانان را به بیکار ماندن تشویق می‌کند.

کمک شرکت‌ های دانش‌ بنیان به مشاغل خرد

فیروزآبادی با اشاره به شرکت‌های دانش‌بنیان و ارتباط آنان با اشتغال، گفت: می‌توان با استقبال از شرکت‌های نوپا به رشد مشاغل خرد کمک کرد، مثلا شرکت‌های استارتاپی می‌توانند به فروش، صادرات و بحث برندینگ کمک شایانی بکنند. ما هرچقدر به این شرکت‌ها میدان بدهیم، آنان می‌توانند به مشاغل خرد به ویژه در مناطق محروم مانند سیستان و بلوچستان کمک بیشتری بکنند.

او ادامه داد که البته در این مسیر باید به بحث آموزش به‌طور جدی پرداخت و ابراز امیدواری کرد که تا با همکاری با معاونت علمی بتوانند در این زمینه گام‌های بیشتری بردارند.

تاسیس صندوق ضمانت

فیروزآبادی تاکید کرد که همکاری بانک‌ها با کمیته امداد مطلوب است و این همکاری در سال گذشته بیشتر هم شده است. البته معرفی ضامن هنوز یکی از اصلی‌ترین مشکلات مردم برای گرفتن تسهیلات است و به همین دلیل ما سعی کردیم تا با تاسیس صندوق ضمانت در 2 ماه آینده این مشکل را حل کنیم.

در قسمت چهارم از برنامه «پایش» مانند قسمت‌های پیشین موضوع مسکن به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی خانوار ایرانی به بحث و گفت‌وگو گذاشته شد.

مهندس محمدتقی رضایی، معاون املاک سازمان ملی مسکن و زمین در گفت‌وگوی تلفنی روی آنتن زنده، درباره اولتیماتوم رئیس‌جمهوری درباره واگذاری زمین‌های دولتی، گفت که دستگاه‌های دولتی زمین‌های زیادی را برای معرفی دارند اما تاکنون حتی یک سانت زمین از سوی آنان اعلام نشده اما ما توانسته‌ایم 6 هزار و 125 هتکار را شناسایی کنیم و تاکنون 809 هتکار را توانسته‌ایم به نام سازمان ملی مسکن برای طرح جهش ملی مسکن ثبت کنیم.

او در خصوص تدابیر اخذشده برای اجرای این طرح نیز گفت: نمایندگان عضو کمیسیون عمران قول داده‌اند که این تخلفات را بررسی کنند و اگر رعایت نشود،‌ متخلفین به دستگاه‌های قضایی معرفی شوند.

معرفی کارآفرین

علیرضا احمدی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تولید سیمان استخوان و مواد انعقاد خون با حضور در قسمت پایانی برنامه پایش درباره فعالیت شرکتش گفت: ما در حال حاضر 4 محصول داریم و سرمایه اولیه ما تنها 50 میلیون تومان بود.

صندوق ضمانت برای کمک به مشاغل خرد تا دو ماه آینده راه‌اندازی می‌شود

او ادامه داد: ما به دنبال توسعه کارآفرینی هستیم و در حال حاضر 29 نیرو مشغول به کار داریم. اکنون 4 کشور تولیدکننده سیمان استخوان هستند و ما پنجمین کشور هستیم و حتی چین نتوانسته این محصول را تولید کند.

برنامه «پایش» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که هر هفته حوالی ساعت 23 به‌صورت زنده پخش می‌شود؛ بازپخش این برنامه چهارشنبه حوالی ساعت 16 است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها