title
رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید بهره وری در کشور افزایش پیدا کند، گفت: هر دستگاهی با نگاه به افزایش بهره وری پیش برود.
کد خبر: ۱۳۷۹۰۷۳

به گزارش جام جم آنلاین، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه) در مراسم آغاز سال زراعی جدید اظهار داشت: یکی از مهمترین مؤلفه‌های قدرت تولیدات کشاورزی است. خودکفایی در کشاورزی بسیار اهمیت دارد. کشور ما و آب و خاک ما ظرفیت‌های بزرگی برای کشور است تا به استقلال و خودکفایی برسیم و امنیت غذایی را در کشور تأمین کنیم. این از برنامه‌های جدید است که در وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می‌شود.

وی عنوان کرد: حرکت در وزارت جهاد کشاورزی باید جهادی باشد و تولیدکنندگان عزیز در عرصه کشاورزی باید وارد میدان شوند. مصرانه از شما می‌خواهم تلاش خود را افزون کنید و حرکت جهادی داشته باشید.

رئیس جمهور با بیان اینکه جهاد به معنای آن است که هم سریع راه را بپیماید و هم حساب شده راه برود و هم در مقابل دشمن را ببیند که نمی‌خواهد او به خودکفایی برسد، تصریح کرد: دشمن نمی‌خواهد در تولید بذر و نهال به خودکفایی برسیم.

وی ادامه داد: ما نهال را خودمان تولید می‌کنیم و محتاج او نیستیم. ما خودمان جوجه یک روزه را تولید می‌کنیم و دشمن نمی‌خواهد ما به آن مرحله برسیم. نمی‌خواهد در تولید گندم و کنجاله‌ها به خود کفایی برسیم. اگر مدیریت دقیق داشته باشیم می‌توانیم در بخش آب نیز خودکفایی داشته باشیم.

رئیسی اضافه کرد: به تولیدکنندگان و فعالان جهاد کشاورزی توصیه می‌کنم تلاش کنیم تا امنیت غذایی کشور را تأمین کنیم تا برای تأمین سفره مردم احتیاجی به خارج از کشور نداشته باشیم و حتی به صادرات برسیم.

وی تاکید کرد: نکته جهادی محدود به عزیزان در جهاد کشاورزی نیست بلکه اساتید دانشگاه‌ها در حوزه علم و دانش، اعضای هیئت علمی و پژوهشگران باید تلاش و تحقیقاتی داشته باشند تا کشاورزی در همه بخش‌ها علم پایه باشد. کار باید علمی و دانش بنیان باشد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: صنایع تولیدی در کار زراعی ارزش افزوده تولید می‌کنند و برای تولید کننده انگیزه ایجاد می‌کنند. باید جلوی خام فروشی گرفته شود تا ارزش افزوده به جیب کشاورز و خود تولید کننده برود و اینها از کارهای ضروری است که باید در کشور مورد توجه قرار گیرد که هم در سیاست‌های ابلاغی و هم برنامه توسعه به آن اشاره شده است.

می‌توانیم به استقلال در کشاورزی برسیم

وی اضافه کرد: به دولت و مجلس در تصمیم سازی کمک شود تا تصمیم سازی انقلابی همراه با عقلانیت تحقق یابد. در یک زمان بندی محدود می‌توانیم به استقلال در کشاورزی برسیم و امکان پذیر است.

رئیسی تاکید کرد: به کشاورزان کمک کنیم تا به الگوی کشت مناسب با اقلیم برای کالاهای اساسی و راهبردی در کشور برسند. باز نگاهی از آنچه در کشاورزی در راستای افزایش بهره وری صورت می‌گیرد مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهور بیان کرد: افزایش سرمایه گذاری معادل چهار و نیم درصد و افزایش بهره وری همه دستگاه‌ها، بهره وری از آب و خاک حاصلخیز، مدیریت آب و … اهمیت بسیار زیادی دارد. ما چند سالی است کم آبی و خشکسالی داریم اما می‌توان با مدیریت خوب این مشکل را برطرف کرد.

با سوداگران تغییر کاربری اراضی کشاورزی برخورد شود

وی با تاکید بر اینکه مدیریت آب ضرورت دارد، گفت: ما امروز به مدیریت آب نیاز داریم. نگه داشتن با حساسیت خاک و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی از دیگر اقدامات لازم است. باید با سوداگران تغییر کاربری اراضی کشاورزی برخورد شود. تغییر کاربری اراضی باید همراه با انضباط باشد و وزارت جهاد کشاورزی باید از تعارض به جنگل‌ها و منابع طبیعی جلوگیری کند.

رئیسی افزود: باید با افرادی که باعث می‌شوند شهرها و بلاد ما در برابر سیل و طوفان بدون حافظ باشند برخورد شود. جنگل‌ها، مانع و حافظ بروز سیلاب هستند. در تمام ایام سال باید کاشت نهال ادامه پیدا کند و انجام گیرد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش بهره وری از آب و خاک مورد تاکید است، اظهار کرد: اگر این موارد مورد توجه قرار گیرند می‌توان نحوه استفاده از آب را به نحو مطلوب مدیریت کرد. باید از بخش خصوصی و تعاونی‌های روستایی و عشایر در این راستا حمایت کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: جلوی سیل و طوفان را می‌توان با کاشت درخت و گیاه مناسب گرفت. کشت فرا سرزمینی از موارد مورد تأکید است. کشت قراردادی نیز می‌تواند بسیار اثرگذار باشد. در ارتباط با عرضه محصولات کشاورزی اعتقاد دارم سود باید به جیب کشاورز برود. باید زنجیره از تولید تا مصرف مورد نظارت دقیق باشد تا دلال‌ها و واسطه نتوانند حق کشاورز و صاحب حق را از بین نبرند و جنس و محصول کشاورزی گران به دست مردم نرسد.

وی ادامه داد: امنیت غذایی پایدار شعار ما است. بالا رفتن کیفیت و غذای سالم از محورهای مورد تاکید ما است. با برنامه تحول دولت مردمی امیدوار هستیم این موارد تحقق یابد.

رئیسی عنوان کرد: خوشبختانه همراهی تولیدکنندگان و بخش‌های دانشگاهی را داریم که قرار گرفتن این ظرفیت‌ها در کنار هم برای مردم خودمان و مردم منطقه می‌تواند اثرگذار و الگو باشد. امیدوارم سال زراعی جدید برای همه زارعین و کشاورزان پر از برکت و در بهترین وضعیت نسبت به سنوات قبل باشد.

وی خاطرنشان کرد: حضور نماینده مقام معظم رهبری در وزارت جهاد کشاورزی نشانگر توجه مقام معظم رهبری به مسائل مربوط به کشاورزی است. انتظار از حرمت جهادی آن است که سازمان و اعضای سازمان حس حرکت جهادی داشته باشند. همه کشاورزان عزیز در سراسر کشور نمونه هستند و امیدوار هستیم همه شما جوایز خود را از دستان ولیعصر (عج) بگیرید.

رئیس جمهور در پایان بیان کرد: نکاتی در این جلسه مطرح شد به ویژه در خصوص بانک‌هایی که قصد دارند تسهیلات بدهند، ان شاء الله از سوی وزیر دنبال شود. بانک‌ها وقتی قرار است تسهیلات پرداخت کنند باید به موقع جواب مردم را بدهند و ما به هیچ عنوان تأخیر را جایز نمی‌دانیم.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها