خروج کامل حامیان صدر از منطقه سبز بغداد

مقدمات ازسرگیری جلسات پارلمان عراق آغاز شد

همزمان با اعلام خروج کامل حامیان جریان صدر از منطقه سبز در مرکز بغداد، منابع خبری عراق از آغاز فراهم کردن مقدمات ازسرگیری جلسات پارلمان این کشور خبر دادند.
کد خبر: ۱۳۷۸۳۶۶

به گزارش جام جم آنلاین، فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه ای اعلام کرد که تمامی حامیان جریان صدر از منطقه سبز در مرکز بغداد خارج شدند.

در این بیانیه آمده است: امور بغداد درحال بازگشت به روال عادی است.

همزمان با خروج کامل اعتصاب کنندگان از این منطقه موازین نیوز به نقل از مقامات عراق از آغاز ترتیبات و مقدمات برای ازسرگیری جلسات پارلمان عراق خبر داد.

طبق این گزارش، فراکسیون‌ های پارلمان عراق امضای ۱۸۰ نماینده را برای ازسرگیری جلسات پارلمان جمع‌آوری کرده و درخواست ازسرگیری جلسات را به همراه امضاهای جمع آوری شده تقدیم هیئت رئیسه پارلمان کرده‌اند.

موازین نیوز در این باره گزارش داد: طی ساعات آتی هیئت رئیسه پارلمان تصمیم ازسرگیری جلسات پارلمان را اعلام می‌کند و احتمال داده می‌شود که این جلسات از هفته آتی ازسرگرفته شود.

حامیان صدر پس از آن خروج از منطقه سبز بغداد را آغاز کردند که رهبر این جریان در کنفرانس مطبوعاتی در نجف اشرف از ملت عراق بابت اتفاقات پیش آمده معذرت‌خواهی کرد و از هوادارانش خواست تا اطراف منطقه سبز در مرکز بغداد را ترک کنند.

مقتدی صدر در ادامه سخنان خود خواستار عقب‌نشینی طرفدارانش از منطقه سبز بغداد شد و تصریح کرد: «در عرض یک ساعت طرفداران صدر باید از اطراف منطقه سبز و پارلمان عقب نشینی کنند و گرنه من از جریان صدر تبری می‌جویم.»

وی تأکید کرد: جریان صدر یک ساختار منضبط و مطیع است و اگر تا یک ساعت دیگر همه از منطقه سبز عقب‌نشینی نکنند، من اعلام برائت می‌کنم و اگر اطاعت نکنند، موضعی دیگر خواهم گرفت.

رهبر جریان صدر عراق افزود: من یک شهروند عراقی هستم و دیگر در سیاست دخالت نمی‌کنم و کناره گیری من از سیاست، یک کناره گیری شرعی براساس موضع مرجعیت دینی است.

مقتدی صدر گفت که صرف‌نظر از اینکه چه کسی این فتنه را آغاز کرده، من از مردم عراق بابت اتفاقاتی که افتاده است، عذرخواهی می‌کنم.

وی کناره گیری و عزلت خود از سیاست را نهایی و حتمی دانست و خطاب به هوادارانش در منطقه سبز بغداد افزود: عقب نشینی کنید و من دیگر حتی تظاهرات مسالمت آمیز نمی‌خواهم.

دوشنبه حامیان جریان صدر درپی اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از دنیای سیاست اقدام به یورش به کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری عراق در منطقه سبز بغداد کردند و طبق گزارش‌های غیر رسمی طی درگیری در این منطقه دستکم ۳۰ نفر کشته و ۷۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

منبع: ایرنا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها