«دیر» با 160 کیلومتر فاصله، نزدیک‌ترین بندر ایرانی تا سواحل و بندر الرویس قطر است
کد خبر: ۱۳۷۴۹۵۶

فرصت طلایی بوشهر در قطر 2022به گزارش جام جم آنلاین، حالا تنها تیم ملی فوتبال ایران نیست که باید آذرماه امسال در مصاف با قدرت‌های فوتبال جهان در آوردگاه قطر عرض‌اندام کند. بلکه رویداد جهانی قطر، عرصه‌ای تمام‌عیار برای بروز توانمندی و قابلیت‌های ایران پیش روی جهانیان گشوده است و به فرصتی بی‌نظیر برای نمایش خلاقیت ناب ایرانی‌ها تبدیل شده‌است از طراحی لوگو مسابقات توسط یک جوان ایرانی گرفته تا تامین مواد معدنی و مصالح ساختمانی مورد نیاز احداث ورزشگاه‌های میزبان بازی‌ها.

از سوی دیگر صرف‌نظر از سابقه تاریخی مراوده تجاری ایران با قطر و تا قبل از تعیین میزبانی این کشور برای جام‌جهانی، حدود شش سال پیش که روابط کشور قطر با متحدان عربی خود به‌دلیل منازعات سیاسی منطقه رو به تیرگی گذاشت و این کشور به‌دلیل محاصره اقتصادی در تنگنا قرار گرفت ایران که همواره گسترش همکاری همه‌جانبه با کشورهای همسایه، سرلوحه سیاست‌های دستگاه دیپلماسی در روابط خارجی‌اش قرار دارد این‌بار هم دست یاری به این همسایه جنوبی داد و بازرگانان و تجار ایرانی تامین بخشی از نیازهای این کشور را فراهم کردند.

در این میان اما نقش بنادر و گمرکات استان بوشهر به‌عنوان دروازه صادرات به کشور قطر تعیین‌کننده به‌نظر می‌رسد زیرا در بین استان‌های جنوبی بیشترین مرز آبی مشترک با خلیج‌فارس را دارد. از سوی دیگر نزدیک‌ترین فاصله بین بنادر ایرانی تا سواحل قطر به بندر دیر تعلق دارد که تا بندر الرویس این کشور کمتر از 100مایل دریایی ــ مسافتی حدود 160 کیلومتر ــ است.

*****

موقعیت خاص بنادر و پایانه‌های صادراتی بوشهر و مزیت‌های فراوان تجاری و بازرگانی در صورت هوشمندی و ابتکار عمل به‌موقع در استفاده از ظرفیت بی‌نظیر ایجاد شده، می‌تواند آورده اقتصادی زیادی نصیب کشورمان کند. گام مهمی که به‌نظر می‌رسد با اقدامات اجرایی مسئولان استان که به سرعت در پیش گرفته‌اند تحقق آن دور از دسترس نیست.

افزایش چشمگیر صادرات به کشور قطر

بنا‌بر اعلام روابط‌عمومی اداره‌کل صنعت معدن و تجارت استان بوشهر در سال 1400 بالغ بر 808‌هزار تن کالا به ارزش حدود 88‌میلیون دلار کالا از گمرکات استان بوشهر به کشور قطر صادر شده است. این درحالی است که میزان صادرات این‌گونه کالاها در سال 95 تنها 19میلیون دلار بود. افزون بر این ارزش مجموع کالاهای صادرشده از کشور از 103میلیون دلار در سال 95 به 167میلیون دلار در سال99 رشد داشته است.

 

میزان صادرات به کشور قطر (از سال 1395 تا 1399)

شرح

بندر دیر

استان بوشهر

کشوری

95

195‌هزار دلار

19‌میلیون دلار

103‌میلیون دلار

96

17‌میلیون دلار

73 ‌میلیون دلار

270 ‌میلیون دلار

97

46 ‌میلیون دلار

117‌میلیون دلار

225 ‌میلیون دلار

98

86 ‌میلیون دلار

175‌میلیون دلار

234 ‌میلیون دلار

99

68 ‌میلیون دلار

91 ‌میلیون دلار

167‌میلیون دلار

 

براساس همین آمار، به ترتیب مواد معدنی و محصولات صنایع معدنی به ارزش تقریبی 27‌میلیون دلار، محصولات کشاورزی و صنایع غذایی حدود 57‌میلیون و 780‌هزار دلار، کالاها و مواد صنعتی به ارزش دومیلیون و 700‌هزار دلار و فرش و صنایع‌دستی با رقم 94‌هزار و 750‌دلار در صدر کالاهایی است که تجار و بازرگانان از این استان به قطر صادر کرده‌اند. در میان گمرکات استان بوشهر، بندر دیر، گمرک منطقه ویژه اقتصادی یک بوشهر نقش ویژه‌ای برای این حجم از مبادله کالا به کشور قطر داشته‌اند ضمن این‌که رتبه‌های بعدی صادرات از استان بوشهر به گمرکات گناوه، کنگان و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تعلق دارد.

بررسی آمار‌ها نشان می‌دهد تنها در سه ماهه اول امسال حدود 147‌هزار تن کالا به ارزش حدود 19‌میلیون دلار کالا از گمرکات استان بوشهر به کشور قطر صادر شده است این میزان صادرات که بیشتر شامل صنعت، فرش و صنایع‌دستی، کشاورزی و صنایع غذایی و معدن و صنایع معدنی است از گمرکات منطقه ویژه اقتصادی 1 بوشهر، دیر، گناوه و بندر کنگان صورت گرفته است. عمده کالاهای صادراتی شامل گوجه‌فرنگی، هندوانه و خربزه، سیمان و کلینکر، انواع سبزیجات تازه، میگوی دریایی و پرورشی، انواع کلم، انواع سنگ ساختمانی، پانل گچی، انواع کاهو و خیار سبز است.

خدمات دریایی و هوایی بوشهر به قطر در جام‌جهانی

استاندار بوشهر با اشاره به این که جام‌جهانی قطر یک فرصت بسیار مهم برای توسعه مناسبات بین دو کشور به‌ویژه استان بوشهر است به جام‌جم می‌گوید: این استان از لحاظ بعد مسافت کمترین فاصله را با کشور قطر دارد و با رایزنی و حل مشکل سوخت یارانه‌ای کشتی کروز، به‌زودی این شناور در خط دریایی بوشهر به قطر و برعکس فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

احمد محمدی‌زاده اضافه می‌کند: با دو شرکت هواپیمایی مذاکراتی انجام شده که از مبدا بوشهر به کشور قطر و برعکس کار جابه‌جایی مسافر انجام شود و این خط هوایی نیز تا قبل از آغاز مسابقات جام‌جهانی فعال خواهد شد. افزون بر این با توجه به فاصله بسیار نزدیک هوایی فرودگاه‌های قطر به استان بوشهر، به مسئولان برگزاری جام‌جهانی قطر پیشنهاد داده‌ایم هواپیماهای کشورهای مختلف در استان بوشهر پارک شوند که مورد استقبال قرار گرفت.

چشم‌انداز صادرات 200میلیون دلاری تا 3 سال آینده

مدیر‌کل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نیز در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به این که میزان صادرات فعلی این استان به قطر حدود ۹۰‌میلیون دلار است می‌گوید: تلاش می‌شود این میزان صادرات تا سه سال آینده به ۲۰۰‌میلیون دلار افزایش یابد. یکی از ظرفیت‌های خوب این استان تولید مواد معدنی مثل سیمان، گچ و آهک است که با توجه به ظرفیت چهار میلیونی تولیدات کارخانه‌های سیمان مستقر در استان بوشهر و همچنین توجه به توسعه زیرساخت بندری امکان صادرات این محصول به قطر وجود دارد. افزون بر این در موضوع صادرات گچ و آهک نیز استان بوشهر آمادگی پذیرش و حمایت همه‌جانبه از سرمایه‌‌گذاران در زمینه صنایع وابسته به آنها وجود دارد.

مهدی صفوی ادامه می‌دهد: امسال سه رخداد تجاری در خرما، میگو و گوجه‌فرنگی در استان بوشهر رقم خواهد خورد که توقع ما این است سرمایه‌گذاران قطری در این رخدادها حضور داشته باشند.

به‌گفته این مسئول، یکی از توافقات خوبی که در سفر رئیس‌جمهور به قطر صورت گرفت ایجاد مرکز تجاری در قطر بود که اتاق بازرگانی این استان آمادگی کامل دارد در زمینه ایجاد این مرکز تجاری کمک کند.

فرصت طلایی بوشهر در قطر 2022

راه‌اندازی خانه تجار ایران در کشور قطر

رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر نیز با اشاره به سفر اخیر امیر قطر به ایران معتقد است که ثبت شرکت بازرگانان ایرانی در این کشور، مهم‌ترین مطالبه و خواسته بازرگانان ایرانی است که اگر این شرایط در قطر فراهم شود ما می‌توانیم از طریق ارتباطات و صادراتی که به این کشور صورت می‌گیرد ثبت شرکت در کشور قطر داشته باشیم. همچنین ضرورت دارد خانه تجار ایران با محوریت استان بوشهر در راستای حمایت مادی و معنوی از تجار و بازرگانان ایرانی در قطر راه‌اندازی شود.

خورشید گزدرازی می‌گوید: با توجه به نصب دستگاه ایکس‌ری در گمرک بندر دیر که به‌زودی انجام می‌شود انتظار می‌رود مسئولان قطری (مسئولان گمرک الروئیس قطر) کانتینرهایی که به این بندر می‌رود تخلیه و جابه‌جایی صورت نگیرد چون این کار به کالاهای صادراتی آسیب می‌زند و هم بسیار هزینه‌بر است.

وی به برگزاری جام‌جهانی فوتبال در کشور قطر اشاره کرده و ادامه می‌دهد: با توجه به جایگاه صنایع‌دستی استان بوشهر در قطر انتظار می‌رود هماهنگی لازم برای ایجاد غرفه‌ای در این کشور برای معرفی و فروش تولیدات صنایع‌دستی این استان ایجاد شود.

نصب دستگاه ایکس‌ری، به‌زودی

در همین حال مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان این‌که بندر دیر به‌واسطه نقش‌آفرینی در رونق صادرات مورد توجه ویژه سازمان بنادر و دریانوردی است می‌گوید: نصب دستگاه ایکس‌ری یکی از ملزومات اصلی برای رونق صادرات بندر دیر است چراکه در کنترل ورود و خروج کالاهای ترانزیتی نقش موثری دارد. در تلاش هستیم تا به‌زودی دستگاه ایکس‌ری در بندر دیر، راه‎اندازی ‏شود. با این اتفاق صادرات از بندر دیر رونق خواهد گرفت.

 محمد شکیبی‌نسب با اشاره به این‌که در بندر دیر عملیات اجرایی پروژه محوطه‌سازی به مساحت سه هکتار آغاز شده است، تصریح می‌کند: با تلاش مطلوب و مضاعف سرمایه‌گذار، این پروژه اکنون با پیشرفت قابل‌توجهی در حال اجراست که اتمام آن گامی در راستای تسهیل در تخلیه و بارگیری بندر دیر است. همچنین احداث چهار پست اسکله رمپ و ساختمان عملیات بندری از دیگر پروژه‎های اداره‌کل بنادر و دریانوردی بوشهر است که عملیات اجرایی این دو پروژه نیز با بازگشایی پاکات مناقصه در پایان مردادماه و انتخاب پیمانکار پروژه به‌زودی آغاز خواهد شد.

مهرماه؛ پایانه مسافربری آماده پذیرش مسافران

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر خاطر‌نشان می‌کند: پایانه بین‌المللی مسافری بندر بوشهر تا پایان مهرماه تکمیل و امکان پذیرش کشتی‌های کروز داوطلب فعالیت در خط کشتیرانی بوشهر به قطر در آن فراهم می‌شود. بخش دریایی این پایانه شامل دو پست اسکله شناور برای پذیرش شناورهایی به طول ۱۴۰ تا ۱۵۰ متر و با عمق ۸ متر تا پایان مردادماه به اتمام می‌رسد. با اجرا این پروژه شرایط برای پذیرش کشتی‌های کروز و رورو ویژه حمل بار و مسافر در بندر بوشهر فراهم خواهد شد‌. همچنین برای بخش سالن پایانه بین‌المللی مسافربری دریایی نیز تمام توان مورد نیاز به‌کارگیری شده تا این پروژه تا اواسط مهرماه‌ آماده بهره‌برداری برای مسافران جام‌جهانی فوتبال در قطر شود.

 شکیبی‌نسب با بیان این‌که بندر دیر به‌واسطه موقعیت مکانی در بین بنادر ایرانی حوزه خلیج‌فارس و طول نوار ساحلی استان بوشهر کمترین فاصله را با بندر الرویس کشور قطر دارد که این موضوع به جذابیتی ویژه برای بندر دیر منجر شده است. ادامه می‌دهد: در موضوع تسهیل فرآیندها نیز نشست‌های به منظور چابکی و سرعت‌بخشی در انجام تشریفات ترخیص کالا در بندر انجام شده‌است تا کالا در کوتاه‌ترین زمان ممکن در بندر دیر ترخیص شود.

منبع: روزنامه جام جم 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها